Erdély legösszetartóbb osztálya
Egy új tanév kezdetével nemcsak új álmokat szövöget a diák, hanem új, váratlan meglepetések sorozata is érheti. Ez történt velünk, amikor egy új oszival és egy új osztálytárssal gazdagodott osztályunk. Érdekes kihívások elé állít minket a VIII. osztály sikeres elvégzése. Sok munkával, kitartással jár a siker kézen fogva, olykor nagyon elfáradtunk, de semmi sem állíthatott meg bennünket abban, hogy egy újabb jótettel örvendeztessünk meg valakiket.
Az első lépés az volt, hogy osziórán felírtuk azokat az ötleteket, amelyek megfordultak a fejünkben: volt köztük árvaházba-, kórházba látogatás, meseolvasás, gyerekek szórakoztatása, óvoda felújítására nyújtott segítség. Végül a választás az óvoda felújításában nyújtott segítségre esett. Hogy miért választottuk ezt? Roppant egyszerű a magyarázat: sokan ott jártuk ki óvodai éveinket, sok, szép emléket őrizve szívünkben és úgy éreztük, hogy itt van az ideje annak, hogy azt a sok jót viszonozzuk valamilyen formában. A helyszínre érkezve megállapítottuk, hogy az óvoda bejárata, ami egy zárt kapualj, túl sivár és azt életre lehetne kelteni egy rajz segítségével. Rajzolási tehetséggel több osztálytárs is rendelkezik és az oszi is örvendett az elgondolásnak. Rajztanárnőnk és magyartanárnőnk közbenjárása segített a rajzoláshoz használatos alapanyagok helyes megválasztásában. Mindenki azon gondolkodott, hogy mit ábrázoljon a rajz: életfát, magyaros motívumokat, virágokat, állatokat? Viszszaemlékeztünk arra, hogy mi volt óvodás korunk legszebb emléke, és ez segített ahhoz, hogy megszülessen az ötlet. Mivel a mese hallgatása okozott legnagyobb örömet nekünk, a magyar népmesére esett a választásunk, ami egyben népi bölcsességre is nevelt bennünket. Szorgalmasan dolgoztunk, részt kapott mindenki a festésben. Nagyon jó hangulatban folytak a munkálatok, főleg akkor, amikor már egyre inkább látszott annak eredménye. A falrajz elkészültével már csak a SULIJÓ felirat hogyanja maradt hátra. Trikókat hoztunk, majd kiválogattuk azokat, amelyek megfelelőek voltak, hogy filccel írhassunk rá betűket. Magunkra öltve ezeket már csak a csoportfotó mozzanata maradt hátra.
Nagy örömmel töltött el bennünket a jótett elvégzése, legfőképpen akkor, amikor az óvodás gyermekek arcán láthattuk a csodaszarvasra, bagolyra, családra, virágokra rácsodálkozó nagy szemeket. Éreztük, hogy milyen jó a kis szemekbe ragyogást lobbantani és egy összefogással, örömet szerezni nemcsak a gyerekeknek, hanem még a volt oszinknak, Bakos Etelka tanárnőnek is, mivel utólag tudtuk meg, hogy kedvenc motívumai keltek életre kezeink alatt. Fazakas Enikő osztályfőnök és a VIII. A osztályosok
Kedvenc versem
A Bartók Béla Elméleti Líceum a Magyar Nyelv Napja alkalmából Kedvenc versem címmel szavalóversenyt szervezett a Temes megyei V-VIII. osztályos diákok számára. A versenyzők előadását a szakmai zsűri méltatta: Erdély Rita rádiós, Kiss Katalin magyartanárnő és Kovács Boglárka iskolánk XII.-es diákja. A versenyre huszonhét V-VI. osztályos diák és négy VII-VIII. osztályos diák jelentkezett. A szavalók külön kategóriákban versenyezhettek: az V. és VI., valamint a VII. és VIII. osztályos diákok.
Az V-VI. osztályos korcsoportban, Ozsváth Patrick V. osztályos tanuló és Kohonitz-Turbók Róbert VI. osztályos diák bizonyult a legjobbnak. Második helyezést értek el: Illés Izabella, Szabó Abigél és Varga Nóra VI. osztályos tanulók. Harmadik helyezést kapott Boros Titusz, VI. osztályos tanuló és Floca Larissa, V. osztályos diák. Dicséretben részesültek: Pál Zoltán, V. osztályos tanuló, valamint Kosztolányi Kinga-Eszter, Szórád Tímea, Kis Sára és (Végvárról) Takács Olívia, VI. osztályos tanulók.
A VII-VIII. osztályos korcsoportban, Ujj Evelin VII. osztályos tanuló bizonyult a legjobbnak, aki Végvárról érkezett a versenyre, Mátyás Erzsébet magyartanárnő kíséretében szavalni vágyó diáktársaival. Második helyezést ért el Pricop Annamária és Bereczki Ruben, VII. osztályos tanulók. Végül pedig dicséretben részesült Erdei Kutschal Melinda. A közönségdíjat az V-VI. osztályos kategóriából, a diákok szavazatai alapján Szabó Abigél VI. osztályos tanuló nyerte.
A könyvek és díjak megvásárlásában támogatást kapott az iskola az Integratio Alapítványtól, mivel a versenyre a Kultúr-Péntek program keretén belül került sor, ezúton is köszönjük szépen!
Felkészítő pedagógusok: Fleisz Katalin, Salat Beáta és Mátyás Erzsébet (Végvár). A verseny szervezői: Salat Beáta, Kiss Katalin és Fleisz Katalin magyar szakos tanárok.
„A MAGYAR NYELV: LÉTEM, JÖVŐM ÉS REMÉNYEM” (Juhász Ferenc)
Bábel előtt és után címmel Nyelvek hetét szervezett iskolánkban, a Bartók Béla Líceumban a magyar és az idegennyelv katedra 2014. november 10-13. között. A következő programokon vehettek részt diákjaink:
Hétfőn, november 10-én A 7 hangra épülő ősnyelv című előadást Szentesné Frigyesi Piroska, pécsi rováskutató tartotta a X.MI és a IX.MI/BK, TT/KG osztályoknak tanóráik alatt. Az előadó érdekes témákat boncolgatott: Közös ősnyelvi elemek a magyar és a német nyelvben. Az idegen nyelvek tanulásának néhány titka.
Kedden, november 11-én a XI-ik osztályoknak, majd szerdán, november 12-én a XII-ik osztályoknak szerveztünk egy bemutatót az angliai egyetemekről, ahol meghívottunk Emilian Olteanu, a “Studiază în Anglia” egyesület marketing igazgatója ismertette a feltételeket, a tandíjkölcsön lehetőségét az angliai továbbtanuláshoz.
Csütörtökön, november 13-án, a Magyar Nyelv Napján a Kedvenc versem című, megyei szintű szavalóversenyen vettek részt az V-VIII-ik osztályos diákjaink, akik közül sokan díjakkal és dicséretekkel tértek haza. Balázs Gabriella tanárnő
Középiskolások Hosszú Hétvégéje Kolozsváron
2014. november 14 –16. között alkalmunk volt ellátogatni (Fodor Zsófia, Câmpianu Csenge, Kovács Boglárka, Bányai Blanka, Bányai Brigitta, Stan Krisztina és Szabó Krisztina) Kolozsvárra a Középiskolások Hosszú Hétvégéje a Babes-Bolyai Tudományegyetemen című programra. Kísérő tanárunk Băruţa Kriszta iskolapszichológus volt.
Itt több előadáson vehettünk részt, melyek által betekintést nyerhettünk az egyetemen működő szakokba, megismerhettük az ottani tanárokat és diákokat.
Pénteken a megnyitó ünnepségen Soós Anna rektor-helyettes, a BBTE Magyar Tagozatának vezetője köszöntött minket és kívánt nekünk kellemes és hasznos időtöltést Kolozsváron. A plenáris előadások után, mi a Magyar Filozófia Intézet és a Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet előadásait választottuk. Az előadásokat követve megismerhettük a várost is, és persze az esti szórakozás sem maradhatott el.
Szombat délelőtt újabb hasznos és érdekes előadásokat nézhettünk meg. A Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet interaktív programjára iratkoztunk fel, ahol a tanárok hasznos tanácsokkal láttak el minket a tanulást és a tanítást illetően, majd végezetül személyiségfejlesztő játékokat játszottunk a szak végzős diákjaival. Este a Kolozsvári Állami Magyar Színház Vidéki jegyesek című előadását tekinthettük meg, amely sok érdekes és vicces fordulattal lepte meg a nézőket.
Vasárnap a programot a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) bemutatkozása zárta. A program végére sok új tapasztalattal és élménnyel ültünk fel a temesvári vonatra. Fájó szívvel búcsúztunk el Kolozsvártól, de ez a búcsú nem örökre szól, hiszen jövőtől itt szeretnénk folytatni tanulmányainkat.