Nyelvek Napja Temesváron
2013. október 26-án került sor Temesváron a Bartók Béla Elméleti Líceumban a Nyelvek Napja elnevezésű programra. A program igénye abból a realitásból született, hogy Temesváron elég magas azon diákok száma, akik magyar anyanyelvűként román tannyelvű intézményben tanulnak.
A program tehát elsősorban a Temesváron élő, magyar anyanyelvű és román tannyelvű iskolába járó 1-8. osztályos diákokat szólította meg. A programba a Bartók Béla Elméleti Líceum néhány diákja is bekapcsolódott.
Az egynapos program keretén belül a diákok magyar nyelvi és kommunikációs játékokat játszottak – ezáltal magyar nyelvtudásukat gyakorolhatták, erősíthették és bővíthették, valamint kézműves foglalkozásokon vettek részt.
A program keretén belül a résztvevő diákok meglátogatták a Bartók Béla Elméleti Líceumot, így megismerkedhettek a megye egyetlen magyar tannyelvű intézményével. A programon résztvevő diákok román illetve magyar nyelvű bemutató anyagokat kaptak kézhez az iskoláról. Közvetlen kapcsolatba kerültek az itt tanuló diákokkal, az itt tanító pedagógusokkal.
A programon való részvétel nagymértékben hozzájárult ahhoz a tényhez is, hogy a résztvevő diákok és családjaik érezzék, hogy fontos részét képezik a helyi magyar közösségnek.
A program megvalósításához köszönetet mondunk a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumnak, a Communitas Alapítványnak.
Kiss Pataki Adél,
programfelelős
Országos Ifjúsági Honismereti Akadémia
A magyarországi Honismereti Szövetség 18. alkalommal rendezte meg október 26-29. között az Országos Ifjúsági Honismereti Akadémiát. A Bartók Béla Elméleti Líceum diákjai idén is képviselték Temes megyét. Minden évben más város ad otthont a rendezvénynek, és évenként változik a konferencia alaptémája is. Ebben az évben Esztergomba látogatott el iskolánk három diákja: Bányai Blanka, Bányai Brigitte és Stan Krisztina, a XI. Társadalomtudomány osztály tanulói, akik a Sokszínű Bánság címmel mutatták be néprajzi szakdolgozatukat.
Témavezető és kísérő tanáraik Fodor Enikő történelem szakos és Molnos Ildikó magyartanár voltak. Összesen hét magyarországi illetve hat határon túli megyéből voltak résztvevők (Szlovákia, Szerbia, Románia), így valódi Kárpát-medencei részvételről számolhatunk be. A színvonalas konferencia keretén belül a résztvevőknek alkalmuk nyílt meglátogatni az esztergomi Bazilikát, valamint egy tanulmányúton is részt vehettek.
A mai Szlovákia területén fekvő Bény falucskában megnézhették a Szent István-kori, részben restaurált rotundát és egy gótikus templomot. Továbbutazva egy bényi tájházat látogattak meg, ahol igazi ízes palóc tájszólásban meséltek a viseletekről, szokásokról. Búcson meglátogatták a babamúzeumot, ahol Magyarország, Felvidék, Délvidék népviseleteit tanulmányozhatták. Este egy tokodi tájházban a népviseletet, csipkeverést, csuhéfonást figyelhették meg, próbálhatták ki.
A négynapos rendezvény alatt megtapasztalhatták az igazi magyar vendégszeretetet, a történelem, néprajz és népművészet emlékeit és élő hagyományait. A tudományos, de kellemes hangulatot a hazafele úton meglátogatott visegrádi vár koronázta meg.
* Október 23-án a VI. A és B osztályosok közös tanulmányi kiránduláson vettek részt a temesvári Állatkerben.
A diákok bemutatták társaiknak az itt élő állatfajokat, érdekességeket említve élőhelyükről, felépítésükről, táplálkozásukról vagy viselkedési szokásaikról. A gyakorlati óra során a diákok közelebbről megismerkedtek az állatcsoportok jeles képviselőivel és hasznos ismeretekkel gazdagodtak az állatok világából. Kísérő és szervező tanárok: Fleisz Katalin, Kiss – Pataki Adél és Tóth Kinga.
* Ökológia terepgyakorlaton vettek részt a VIII. oszályos diákok október végén a Vadászerdőben.
A gyakorlati óra célja az erdő vizsgálata volt. A diákok feljegyezték az élőhely adatait, megvizsgálták az avar élőlényeit, behatározták a fontosabb fákat és bokrokat az erdő területén.
Az állat- és növényvilág feltérképezésében a tanulók megtanulták a határozók kezelését és felfedezték a bonyolult kapcsolatrendszereket az erdő élőlényei között.
Az erdőben tartott gyakorlati ökológia órán a diákok nemcsak új ismeretekkel gazdagodtak, hanem környezettudatos magatartásuk is formálódott. Szervező tanár: Tóth Kinga.
* Pénteken, október 25-én, a Step by step IV. osztály kisdiákjai Hallowen-partyt szerveztek.
Az angol nyelven megfogalmazott jelmezbemutatót Tarkó Andrea tanárnő segítségével állították össze, majd ezt angol énekek és táncok követték. A vidám hangulat fokozódott az önfeledt szórakozással. A gyermekeknek nagy élményt jelentett, hogy a négy év alatt egyre bővülő angol szókincsüknek köszönhetően immár szórakozásra is adódik alkalom.
Tamási Emese, Milos Edit tanítónők