Interjú Borbély Anitával
Borbély Anita úszóedző és úszó nevével már többször lehetett találkozni a sportrovatban, általában egy-egy rövidebb hírt közöltünk róla a versenyei után. Szeptember elején, Rómában állt rajthoz, és már akkor eldőlt, hogy néhány hónapon belül egy hosszabb interjút készítek vele, mivel számos hasznos információt oszthat meg az olvasókkal. Például azt, hogy van-e sajátos tanítási stílusa, illetve miért ajánlja az úszást már gyerekkortól; egyebek között ezekre a kérdésekre is válaszolt néhány napja.
– „Részt vettem a római szenior Európa-bajnokságon. 100 méter mellúszásban tudtam csak indulni különböző okok miatt, valójában nem is ez az erősebb versenyszámom. A korcsoportomban (40 és 45 év közöttiek) a 9. lettem, a futamomat viszont sikerült megnyernem, még az is egy élmény volt. Róma lenyűgöző város, nem először és nem utoljára jártam itt” – ezt a bejegyzést tetted közzé szeptember 6-án a Facebook-oldaladon. Egy hónap távlatából hogyan gondolsz vissza erre a versenyre, a római élményekre?
– Nagyon jól éreztem magam Rómában, tudott adni egy pluszmotivációt. Fantasztikus volt látni a különböző korcsoportokat, hogyan versenyeznek. A legidősebb versenyzők kilencven év felett voltak. Maradt egy pici hiányérzet bennem, mert az erősebb számomban nem állhattam rajtkőhöz. (A gyulai országos bajnokságon úszott időmmel 200 mellen 6. lettem volna.) Az elmúlt évek abszurditásai miatt nem volt hivatalos időm az adott távon, így nem nevezhettem.
– Idén több szenior versenyen is részt vettél, nemcsak a medencében, hanem a nyílt vízben is. Hogyan jellemeznéd külön-külön a kettőt? Miért szereted az egyiket, és miért a másikat?
– Tényleg külön kell választani a nyílt vízi úszást és a medencés úszást, mert teljesen más. A nyílt vízi úszás általában hosszabb táv, jó állóképességet igényel, és más technikával kell úszni, mint mondjuk egy 50 méteres gyorsúszást. Közben pedig folyamatosan tájékozódni kell, nem lehet úgy úszni, mint egy medencében, mert ha nem figyelünk, könynyen leúszunk az ideális ívről, és hosszabb lesz a versenytáv. Nagyon szeretem ezt is, jó érzés szabad levegőn nagy térben úszni. A medencés úszás pedig nagyon változatos, van négy úszásnem és a vegyesúszás, sprintszámok és hosszabb távok. Én a vegyes felkészítés híve vagyok, mindent szoktam úszni, de van, amiben jobb vagyok.
– Melyik volt a legeredményesebb versenyed 2022-ben?
– Egyértelműen a római versenyt mondanám, mert mégiscsak ott volt a legerősebb mezőny, bár a 9. helyezés még messze van a dobogótól, tulajdonképpen az élmezőnytől is, azonban, ha azt veszem, hogy az utolsó nemzetközi versenyemen 21. lettem, akkor ez mindenképpen egy jó eredmény. Az elért idő szempontjából is ezt emelném ki, mert az elmúlt öt évben nem sikerült ennyire gyorsan úsznom sehol. Nagyon örülök az idei 3 km-es nyílt vízi bajnoki címnek, és annak is, hogy Gyulán, az országos bajnokságon nyerni tudtam 200 méteres mellúszásban. A Budapesti Delfinek színeiben indultam.
– Mit ad neked a versenyzés? Mit adott mondjuk 18 éves korodig? És mit ad most?
– Ez nagyon érdekes kérdés, mert valóban teljesen más most és régen. Most úgy érzem, szükségem van erre, hogy megőrizzem azt a fizikai állapotot, amiben jól érzem magam. Közhely, de jó érzés fittnek lenni. A versenyzés mellé társul a tudatos táplálkozás is, amit nem lehet megkerülni. Jó érzés látni, hogy negyven év felett is lehet javítani az időkön. A víz nem tudja, hogy hány éves vagyok. Gyermekkoromban is nagyon szerettem versenyezni, megtanultam küzdeni a céljaimért, feldolgozni a sikerélményt és adott esetben a kudarcot is, ez utóbbiból is akadt elég.
– Az sem mellékes, hogy a gyerekeid is úsznak, sőt olyan versenyek is vannak, amelyeken te is indulsz, illetve ők is rajthoz állnak, persze más-más korosztályban és versenyszámban. Ilyenkor viaskodik-e benned a megmérettetés előtt álló sportoló, illetve a gyerekeinek szurkoló édesanya? Hogyan élsz meg egy-egy ilyen versenyt?
– A gyerekeim sajnos kiestek most a versenyzésből, ami a medencét illeti, bár nem biztos, hogy végleg lezárult ez a korszak számukra. Már több éve járok velük nyílt vízi versenyekre, amit nagyon szeretnek. Amikor egyszerre indulunk, akkor nem igazán a saját tempómra figyelek, inkább hozzájuk igazodom, ha kell, vezetem őket. Az idén azt tapasztaltam, hogy már nincs is szükségük rám, mert nagyon jó tempóban úsztak és ügyesen tájékozódtak. Réka lányom kérte csak, hogy ússzak velük, mert jobb érzés neki, ha nem a partról nézem a versenyt, hanem én is ott vagyok velük. Nagyon szeretném velük átúszni a Balatont, de az idén még hosszú lett volna azt hiszem, talán jövőre.
– Mikor dőlt el, hogy a gyerekeid is úszni kezdenek? Más sportokat is kipróbáltak, vagy fel sem merült bennük, hogy az úszáson kívül mást is teszteljenek?
– Azt hiszem, a lányok négyévesek voltak, mikor úszni tanítottam őket, Apor másfél évvel idősebb. Számomra nem volt kérdés sosem, természetesen az uszodába vittem le őket először. A fiam járt barantázni is, mikor kisebb volt, de az úszás maradt végül.
– Ha jól tudom, az úszáson kívül a néptánc is jelen van az életetekben. Milyen szinten?
– A néptánc jelenleg nem, de mindhárom gyermek citerázik a Bokréta néptánccsoportban. Apor zongorázik is, körülbelül két éve.
– Nemcsak úszol, hanem úszást is oktatsz… Milyen korosztálynak? Van-e egy sajátos tanítási stílusod, amely csak rád jellemző?
– A legkisebb tanítványom három és fél éves, míg a legnagyobb 11. osztályos. Talán az, hogy addig nem tanítok újat, amíg nem hibátlan vagy közel hibátlan egy mozdulat. Egy dolgot nagyon sokat gyakorolunk. Ha nem várnám meg, hogy a gyermek elsajátítsa – mondjuk – a helyes levegővételt, annak a végeredménye egy csapkodás lenne, rossz fejtartással, előre kiemelt fejjel, mert valójában könnyebb, de teljesen rossz. Sokszor találkozom gyermekekkel, akik máshonnan jönnek, és nem tudnak helyesen levegőt venni. A legjobban azt szeretem, amikor teljesen az elejéről indulunk, a vízhez szoktatással, amihez hozzátartozik a víz alá merülés is. A gyerekek mozgástanulási képessége teljesen különböző. Van, aki a második alkalommal már egyedül siklik a vízen, és van, aki ezt a mozdulatot hetekig tanulja.
– Tegyük fel, hogy van egy harmincas nő, aki önerőből megtanult úszni, de még messze van az ideálistól, emellett fél a mély víztől… Hogyan képzelnéd el az első órát, ha hozzád fordulna?
– Azt hiszem, ha fél a mély víztől, még nem tanult meg úszni. Ha van, akkor először olyan medencébe vinném, ahol leér a lába, és mindenképpen bemennék mellé a vízbe, nem kintről mutogatnék. Ugyanúgy a merüléssel és a helyes lábtempóval kezdeném.
– Te hogyan tanultál meg úszni? Mi vezetett az uszodába?
– Én elég későn tanultam úszni, 2. osztályos koromban. Volt valami gyermekkori szívritmuszavarom, ami miatt az úszást javasolták, így kerültem másodszor is az uszodába. Azért mondom, hogy másodszor, mert óvodáskoromban a magasságom miatt javasolták ezt a sportágat, de ekkor nem szerettem járni még, és meg sem tanultam. Utána volt pár év szünet.
– És hogyan kerültél Temesvárra? Magyarországon születtél, de jó pár éve itt élsz.
– A férjemet, Borbély Szilárdot Budapesten ismertem meg egy borkóstolón. Nem volt kérdés, hogy ki fog költözni, így kerültem Temesvárra.
– Megtaláltad a helyed ebben a közösségben?
– Azt hiszem, igen. Jól érzem magam itt. Magyar gyerekeket tanítok úszni, a gyerekeim természetesen magyar iskolába járnak, így igen, jó itt is, bár még mindig vannak furcsa dolgok, amiket nehéz megszokni.
– Az utolsó két kérdéssel visszatérnék az úszáshoz… Miért ajánlod ezt a sportot már gyerekkortól?
– Egyrészt ez egy alapsportág, mindenkinek meg kellene tanulni úszni, hogy bárhol biztonságban legyen, és gyermekkorban könnyebb. Fejleszti a légző- és keringési rendszert, minden izmot megmozgat. Erős koncentrációt igényel, mert sok mindenre kell egyszerre figyelni, ezért is nagyon jó már kicsi gyermekkorban úszni járni.
– El tudnád-e képzelni az életedet az úszás nélkül?
– Nem, egyértelműen nem. Az idén a nyaralási úti célt is úgy választottuk, hogy lehessen úszni is. Szoktak cukkolni, hogy van-e már kopoltyúm, vagy úszóhártyák az ujjaim közt. Az egyik tanítványom pedig halnak nevezett. A vízben jól érzem magam.
Kérdezett: Farkas-Ráduly Melánia