• Főoldal
  • Közélet
  • Helyszín
  • Gazdaság
  • Helytörténet
  • Hitvilág
  • Művelődés
  • Oktatás – Ifjúság
  • Sport
  • Régió
    • Régió – Krassó-Szörény megye
    • Régió – Hunyad megye
    • Régió – Arad megye
  • Jelek és jelzések
  • Irodalmi helyőrség

Regionális közéleti hetilap

Fontos hírek

BORVÁSÁR A MAGYAR BOLTBAN

Évértékelő

Megjelent az Aradi Értéktár

Szépülő város

Ujj János – ARADI KRÓNIKA

TEMISZ hírek


Bánsági Magyar Napok – Beszélgetés Szász Enikővel, a rendezvény fő szervezőjével –


 26 May 2016   Írta admin  0 Hozzászólás


– A Bánsági Magyar Na­pok (BMN) egyik kiemelt célja: bizo­nyítani, hogy a történelmi Bánság egységes földrajzi entitás, és an­nak ellenére, hogy most három or­szág területén fekszik, magyar tör­ténelmi-kulturális szempontból egy­azon szellemi hagyaték hordo­zó­ja. A BMN lehetőséget kíván te­remteni a történelmi Bánság szer­biai és romániai területein szór­ványkörülmények között élő ma­gyarságnak a személyes megis­mer­kedésre, intézményi-civil-szer­vezeti kapcsolatok kialakítására, együttműködésre, ugyanakkor tu­da­tosítani, erősíteni kívánja a bán­sági identitást. Nem véletlen, hogy éppen Rúzsa Magdi, a délvidéki szár­mazású énekesnő volt a dísz­ven­dégünk, vagy a Jávor című mo­­­no­dráma előadója Szőke Zol­tán, aki Budapesten élő, de dél­vi­dé­ki származását büszkén válla­ló ki­vá­ló színész. Ökumenikus is­ten­tisz­te­le­tünket a nagybecskereki Emma­nu­el Kamarakórus minőségi mű­so­ra tette feledhetetlenné, a te­mes­vári néptáncgálát a szabadkai Ju­hász Zenekar kísérte. A történel­mi Bánság határait a Tisza, illetve a Maros „mosta”, valaha ide tarto­zott Szeged-Szőreg és Új-Arad is. Ezek a települések most már Sze­gedhez illetve Aradhoz tartoznak, de azért igyekszünk a műsorba min­­dig beilleszteni valami, a két városban megvalósuló programot. Szegedi képzőművész, Kovács Keve kiállítását nyitottuk Temes­vá­ron, Szűcs Enikő temesvári digi­tá­lis művész pedig Szegeden káp­ráz­tatta el különleges alkotá­sai­val az érdeklődőket. Vendégünk volt a Sze­ged Táncegyüttes, dísz­meg­hí­vot­tunk pedig Deszkről, a va­laha a történelmi Bánsághoz tartozó ma­gyarországi településről a Bor­bo­lya Táncegyüttes, mely a Fölszál­lott a Páva népzenei tehet­ségku­ta­tó versenyben oly előkelő helyezést ért el. Aradon bemutat­tuk az aradi kötődésű, de temes­vá­ri illetőségű Dr. Magyari Sára egye­temi docens könyvét. A BMN másik vezérelve: olyan személyi­sé­gek hazahívása, be­mutatása, meg­ismertetése szülő­helyük publi­kumával, akik más or­szágban ke­restek (és találtak) bol­dogulást, s akik valami különle­ge­set, jelen­tőset tudnak felmutatni. Idei meg­hívottunk Elekes Attila André Bu­dapesten élő bankjegy- és bélyeg­tervező grafikusművész, világuta­zó fotográfus volt. A BMN másik célja erősíteni a székelyföldi tömbmagyar és a bánsági szór­vány­magyar kapcsolatokat, ez az idei kiadás esetében a valamikori Garabonciás diákgyüttes megala­ku­lása 40 évfordulója kapcsán meg­­hívott „jogutód”, a most Csík­sze­re­dában működő GARABON­CIÁS Wandering Magicians együt­tes zsombolyai és temesvári ven­dég­­sze­replésével valósult meg. Neves személyiségek voltak hi­va­tottak erősíteni az anyaország és a Bánság közti kapcsolatot: Érdi Tamás Prima Primissima-díjas zon­goraművész, Rockenbauer Zol­tán művészettörténész (2000-2002 között Magyarország kulturális minisztere), a Magyar Művészeti Akadémia olyan jeles képviselői, mint Jankovics Marcell, Gyulai Líviusz illetve Orosz István film­rendező-grafikusok, vagy Czakó Gábor közismert és népszerű író, közéleti ember.
– A bánsági magyar értékek felmutatásával a hazai közösség­nek állított tükörképet a rendez­vény­sorozat…
– A „saját” értékek bemutatása a Csiky Gergely Színház előadá­sán, magyar képzőművészeink egyé­ni, illetve csoportos kiállí­tá­sán, Lábadi Éva művésznő 4 vidéki településen bemutatott bábelőadá­sán, a Bartók Vegyeskar 2 vidéki fel­lépésén vagy a ‘70-es, ‘80-as évek diákszervezeteiről tartott na­gyon jól sikerül emlékező beszél­ge­tésen keresztül valósult meg. Ki­emelt jelentőséget kapott most is, mint mindig, a hagyományőrzés, mely igen fontos helyet foglal el az újszentesi, végvári, nagyszentmik­ló­si néptáncosok életében vagy a Bartók Béla Elméleti Líceum okta­táson túli tevékenységeinek sorá­ban. Egy reménykeltő kezdeménye­zés, az oktatási intézmény Funky Hats diákzenekarának koncertje jelen­tett üde színfoltot a BMN mű­so­rában. A magyar színház Shake Kvartett vokálegyüttesének nóta­műsora biztosított minőségi él­ményt a resicabányai nézőknek.
– A közművelődési rendez­vény­sorozat programjából lát­ha­tó, hogy a civil szféra, oktatási és közművelődési, illetve egyházi intézmények támogatásával, ösz­szefogásával szervezték meg.
– A BMN műsorának összeál­lí­tásakor mindig megkérdezzük a te­mesvári és Temes megyei civil szervezeteket, milyen műsorszám­mal kívánnak belépni a műsorfo­lyam­ba. Az idén is így volt, a civil szféra, az oktatási illetve egyházi intézmények derekasan kivették a részüket a munkából, akár hely­szín­ként szolgáltak, akár szervez­ték az eseményeket. Kihangsúlyoz­nám a kiváló együttműködést a kü­lönböző (református, római katoli­kus, evangélikus, unitárius) feleke­ze­tekkel, a Csiky Gergely Állami Magyar Színházzal, a Bartók Béla Elméleti Líceummal, amely nem­csak humán kapacitását, de anyagi erőforrásait is bevetette pl. a csa­ládi sportnap vagy az Európa-napi játékos vetélkedő megrendezésébe. A Bánsági Közös­ségért Egyesület több településen is szervezett nó­taestet, ennek szin­tén jelentős kö­zösségformáló sze­repet szántunk. A „saját” civil és intézményi sze­replőkön kívül több, partnerségben megvalósult ese­ményt is meg­emlí­tenék: az Érdi Tamás budapesti zon­goraművész hangversenyét a bukaresi Balassi Intézettel közösen szerveztük, helyi partnerünk a Ba­natul Filharmónia volt. Ha nem is jelentős pályázati támogatással, de kiállítóterem, autóbuszok ren­del­kezésünkre bo­csájtásával já­rult hozzá a rendez­vénysorozat si­ke­ré­hez a temesvári Polgármesteri Hi­vatal. Esemény­hely­színt biztosí­tott a Művészetek Háza, az Adam Mül­ler Gutten­brunn Ház, a Szép­mű­vészeti Mú­ze­um, a Temes Me­gyei Ön­kormány­zat, az Új Ezredév Re­formátus Köz­pont, a Millenniu­mi templom, a Temesvár-Belvárosi Református Egyházközség, a lu­go­si Grozavescu Szín­ház, az új­szen­tesi Művelődési Ház, a szegedi Fidesz, az aradi Jelen Ház, vidéki iskolák, óvodák, művelődési há­zak. Külön öröm szá­munkra, hogy bejelentkezett a BMN műsorába a resicabányai Templom és Iskola Szórvány Egye­sület, mely jelezte, hogy ezentúl hagyományteremtő jelleggel része­se kíván lenni a rendezvény­soro­zatnak.
– Az idei rendezvényen na­gyobb hangsúlyt kapott a kö­zösségeket összekötő szerep, ezen belül a Szentendre-Temes­vár kapcsolat, két valós poten­ciállal rendelkező központ, el­kép­zelhetők további együtt­mű­ködések?
– A képzőművészet, mint egyik leglátványosabb művészeti ág, igen jelentős szerepet kapott a mű­sorfolyamban. Összesen hét kiállí­tásunk volt (ebből hat Temesváron, egy Szegeden) és mindegyik meg­nyitón igen szép számmal jelentek meg az érdeklődők. A szent­endrei Magyar Alkotó­mű­vészeti Köz­hasz­nú Nonprofit Kft.-vel ki­ala­kított jó partneri kap­csolatnak köszönhe­tő­en már több közös ren­dezvényünk volt: tavaly ősszel a temesvári ma­gyar mű­vé­szek cso­por­tos kiállítá­sát mutattuk be a szentendrei régi művésztelep galé­riájában, az idén ők hozták el a leg­kiválóbb szent­endrei képző­mű­­vé­szek – köztük több Kossuth-dí­jas, MMA tag – sok, értékes al­ko­tását. Természe­te­sen folytatni szeretnénk a kiállítás-cserét, ennek csak finanszírozási okok lehetnek akadályai.
– A több mint negyven ese­mény komoly szervezési munkát igényelhetett. Kik voltak a segí­tői?
– A rendezvénysorozat zökke­nő­mentesen zajlott, bár voltak minden nap meglepetésszerűen be­következő, megoldásra váró kisebb problémák, ezekből a publikum nem sokat érezhetett. Segítő­tár­sa­im­nak köszönhetően sikerült min­dent egykettőre megoldani. Né­hány nevet említek, akik nélkül nem jöhetett volna létre egy ilyen színvonalas eseménysor: minde­nek­előtt Szekernyés Jánosét, aki ha kell előad, ha kell meghívottak csoportját vezeti helytörténeti sé­tára, ha kell kiállítást nyit meg, mindenben a Nőszövetség és álta­lá­ban a közművelődést szervező bármely szervezet szolgálatára áll. Köszönet érte! Dr. Sütő Udvari Magda, Buse Jutka, Luzán Kati, Momír Dorottya, Sipos Ilona, Pataki Annamária, Szűcs Enikő, Tar Mónika, Kuhn Kati, Vass Aranka, Grozáv Ilona segítsége, önkéntes munkája nélkülözhetetlen volt a sikerhez. Külön köszönet Szabó Zsolt­nak, a Funky Hats kon­cert létre­ho­zásáért, Jakabházi Sán­dor, M-Kiss Hédi, Nueleanu Bogdan, Gidó Zoltán, Farkas Endre, Tar Béla, Torony Pál kép­zőművészeknek a különböző kiál­lítások felállításá­ért, Kapor János római katolikus plébánosnak, Gazda István refor­mátus, Kovács Zsombor evangé­likus, Koppándi Zoltán dévai uni­tárius lelkipász­tornak az ökume­ni­kus istentisztele­tért, Szilvágyi Zsolt római kato­likus plébánosnak és Szekernyés Irén magyartanárnak illetve a ko­lozsvári dr. Bartha Krisztinának, az aradi Dr. Brauch Magdának a könyvbemutatókért, Tácsi Eriká­nak a Bartók Kórus me­nedzse­rének, Erdei Lajosnak, a Lo­­sonczi István Hagyományőrző és Sport­egye­sület vezetőjének, Ga­rabon­ciás Csutak Istvánnak, Boros Zol­tánnak, Bakk Miklós politoló­gus­nak, Lehőcz László rádióri­por­ter­nek, Magyar Annának, a Csong­rád Megyei Önkormányzat al­elnö­ké­nek a közreműködésért, a Hagyo­mány­keresőben néptánc­gá­lán résztvevő csoportok minden ve­zetőjének és segítőjének, Gombos Andrásnak, a Szeged Tánc­együttes illetve Tóth Gábor­nak, a deszki Borbolya Néptánc­együttes veze­tő­jének, a lugosi RMDSZ vezetőség­nek, illetve az újszentesi Háziasz­szo­nyoknak, a helyi RMDSZ veze­tő­ségnek és a Butykos tánccso­port­nak. A mű­sor­folyam létrehozását anyagilag tá­mogatta: a Magyar Művészeti Aka­démia (főtámogató), a Nemzeti Kulturális Alap, Temes Megye Ön­kormányzata, Temesvár Város Ön­kormányzata, Csongrád Megye Ön­kormányzata, a Commu­nitas Alapítvány, a Bánsági Közös­ségért Egyesület, Magyarország Temes­vá­ri Tiszteletbeli Konzulátu­sa.
(m.z.)


    Oszd meg


  • Recent Posts

    • (no title)
    • BORVÁSÁR A MAGYAR BOLTBAN
    • Évértékelő
    • Megjelent az Aradi Értéktár
    • Szépülő város
  • HIRDESSEN ITT!

    Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.

    További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk.
  • Archives

    • January 2023
    • December 2022
    • November 2022
    • October 2022
    • September 2022
    • August 2022
    • July 2022
    • June 2022
    • May 2022
    • April 2022
    • March 2022
    • February 2022
    • January 2022
    • December 2021
    • November 2021
    • October 2021
    • September 2021
    • August 2021
    • July 2021
    • June 2021
    • May 2021
    • April 2021
    • March 2021
    • February 2021
    • January 2021
    • December 2020
    • November 2020
    • October 2020
    • September 2020
    • August 2020
    • July 2020
    • June 2020
    • May 2020
    • April 2020
    • March 2020
    • February 2020
    • January 2020
    • December 2019
    • November 2019
    • October 2019
    • September 2019
    • August 2019
    • July 2019
    • June 2019
    • May 2019
    • April 2019
    • March 2019
    • February 2019
    • January 2019
    • December 2018
    • November 2018
    • October 2018
    • September 2018
    • August 2018
    • July 2018
    • June 2018
    • May 2018
    • April 2018
    • March 2018
    • February 2018
    • January 2018
    • December 2017
    • November 2017
    • October 2017
    • September 2017
    • August 2017
    • July 2017
    • June 2017
    • May 2017
    • April 2017
    • March 2017
    • February 2017
    • January 2017
    • December 2016
    • November 2016
    • October 2016
    • September 2016
    • August 2016
    • July 2016
    • June 2016
    • May 2016
    • April 2016
    • March 2016
    • February 2016
    • January 2016
    • December 2015
    • November 2015
    • October 2015
    • September 2015
    • August 2015
    • July 2015
    • June 2015
    • May 2015
    • April 2015
    • March 2015
    • February 2015
    • January 2015
    • December 2014
    • November 2014
    • October 2014
    • September 2014
    • August 2014
    • July 2014
    • June 2014
    • May 2014
    • April 2014
    • March 2014
    • February 2014
    • January 2014
    • December 2013
    • November 2013
    • October 2013
    • September 2013
    • August 2013
  • Recent Comments

    • Find us on Facebook

    • Curs Valutar

      30 January 2023
      EUR
      4.8922 RON
      HUF
      1.2615 RON
      USD
      4.4928 RON
      XAU
      278.5647 RON
      Curs oferit de Banca Națională a României
    • Időjárás



    • Szerkesztőség: GRAUR JÁNOS, alapító főszerkesztő, MAKKAI ZOLTÁN, főszerkesztő, Bodó Barna, főmunkatárs, Lázár Ildikó és Nemes Gabriella tördelőszerkesztők.
      Munkatársak: Sipos Enikő (otthonunk), Farkas-Ráduly Melánia (sport) Szekernyés János (helytörténet), Eszteró István (irodalom), dr. Matekovits György (egészségügy), Kiss Károly (mezőgazdaság), Csatlós János (keresztrejtvény), Ujj János (Arad), dr. Hauer Erich (Hunyad megye), Kun László (Krassó-Szörény), Dudás József (örökös munkatárs).
      Kiadó: VÁRBÁSTYA EGYESÜLET
      Kiadó tanács: Gazda István, Kása Zsolt, Tamás Péter


    Szerzői jog 2013 - Heti Új Szó