Elkezdődött az aláírásgyűjtés
Az RMDSZ Hunyad megyei szervezetének múlt héten tartott Állandó Tanács ülésén Winkler Gyula EP-képviselő, megyei elnök javaslatára a tanács tagjai megszavazták, hogy a szórvány támogatja Kelemen Hunor szövetségi elnök államelnöki jelölését. A 16 helyi szervezet az elkövetkező három hétben, önkénteseik révén felkeresik a magyar családokat, és aláírásokat gyűjtenek. Az aláírás-gyűjtési kampányban hagyományosan részt vesznek a civil szervezetek és a történelmi egyházak is.
Bukovinai találkozások
Az Országos Székely Szövetség, 25. alkalommal szervezte meg Bonyhádon, a Bukovinai találkozásokat, melyen a Bukovinából elszármazott székelyek hagyományőrző csoportjai vehetnek részt. Az idén a házigazdákon és a két Hunyad megyei (csernakeresztúri és dévai) néptáncosok és énekkarok mellett lengyelországi, moldovai köztársaságbeli, felvidéki és szlovéniai csoportok is részt vettek. Az utcai felvonuláson minden csoport bemutatta táncait, dalait. A madéfalviak ismertették a faluban élő hagyományokat: táncot, muzsikát, sajátos székely termékeiket. A Lengyel Izabella karvezető által irányított 25 tagú dévai népdalcsoport Dombóváron lépett fel. A Segesvári Miklós Pál Egyesület Szivárvány Nyugdíjasklubjának énekkarában vannak fiatalok is. A repertoárban elsősorban Zsók Béla dévai néprajzkutató által lejegyzett dalok szerepeltek, de voltak Sebestyén András kakasdi néprajzgyűjtő által leírt dalok is. A Déváról elszármazott rokonok, örömmel találkoztak a fiatal generáció tagjaival is. Az idén a csoport útját Winkler Gyula EP-képviselő és Takács Aranka vajdahunyadi tanácsos közbenjárására a Kovászna Megyei Tanács támogatta.
Itthon járt Ludwig Galambos
Augusztus elején Vajdahunyadon járt Ludwig Galambos (Galambos Lajos), a San Francisco melletti Stanford Egyetem professzora. Nagyszülei Bukovinából hazatelepített székelyekként 1912-ben kerültek Vajdahunyadra. Szülei és ő maga is Vajdahunyadon született. A helybeli Informatika Líceumban érettségizett, majd Bukarestben fizikusmérnöki diplomát szerzett, és a Măgurele-i Atomfizikai Intézetben dolgozott. Amerikában a híres Stanfordi Egyetemen jelentkezett kutatómunkára. 2.000-ig kristályokat állított elő szenzorok és információ raktározás céljára. Számos találmánya van. Létrehozott egy fotodiódát, amelyik visszaadhatja a látását vak embereknek. Reméli, hogy 2019-2020-ig módszere gyakorlatba ültethető lesz. Más találmánya a mobiltelefonok gyártásában nyert alkalmazást. Készített egy szkennert, amelyik lehetővé teszi, hogy a csomagban lévő folydék mibenlétét (víz, Coca-Cola, vagy egyéb, akár tiltott folyadék) láthatóvá tegyék anélkül, hogy a csomagot kibontsák. Meglátogatta a helyi Informatikai Nemzet Kollégiumot, ahol Mircea Nistor tanár vezette laboratóriumoknak használt felszerelést ígért.
Szent Istvánra emlékeztek Vajdahunyadon
Az RMDSZ és az EMKE helyi szervezetének a szervezésében a vajdahunyadi Corvin Savaria Magyar Kulturális Központban augusztus 17-én államalapító királyunkra, Szent Istvánra emlékeztünk.
Doboly Beatrix tanárnő, az EMKE helyi szervezetének az elnöke, Szent István életéről, és az államalapítás nagy művéről tartott előadást, majd a résztvevőknek megtekintették az István, a király rockoperát.
Nyílt nap a dák fővárosban
Vladimir Brilinsky, a Sarmisegetuza-Regia vár gondnoka szerint, az 1.200 m magasan fekvő dák vár, Costesdtől délkeletre fekszik, a Városvíz-patak két forrása között található Gredistye-hegyen, amit a dákok Koganion néven szenthegynek tartottak. Az első település feltételezhetően Burebista idején épült, de csak Decebal uralkodása alatt vált a dák állam politikai és gazdasági központjává. Miután 106-ban a rómaiak elfoglalták, a rombadőlt falakat kijavították, a váron kívül építettek egy római fürdőt. A 3 hektárnyi területen álló királyi várat 2,5-3 m magas várfal övezte. Körülötte, lakóházakból és műhelyekből álló település létezett. Itt található a 7 négyszögletes és egy andezitből és faoszlopokból álló kör alakú építményekből álló szentély és egy kőből kirakott napforma is. Az augusztus 9-re meghirdetett nyílt napra, több mint 1.000 turista jött fel a hegyre megnézni az UNESCO által 1999-ben védnökség alá vett területet. A Kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem történelem szakos hallgatói egy sátorban, filmvetítést tartottak a hat dák várról. A vendégek láthatták a tavaly a véletlen folytán felszínre került ékszermatrica lelőhelyét is.