Bolgár telepesek Déván
A dévai Bethlen Gábor Helytörténeti Kör május 21-én tartotta meg a Nyugati Jelen dévai szerkesztőségében májusi találkozóját. A város XVIII. századi fejlődésével kapcsolatban Barra Árpád nyugalmazott tanár, a Hunyad Megyei Történelmi és Régészeti Társaság 13. évkönyvében található tanulmányt ismertette, melyben 1902-ben Issekutz Antal leírja a bolgárok betelepítését és az 1780-as sáskajárást. A XVIII. század elején új városrész épült, a Cserna és Maros közötti területen, melyet Görögvárosnak nevezek. Az ott lakók nagyrésze bolgár telepes volt, akik Lipót császár biztatására fellázadtak a török uralom ellen, majd a szabadságharc leverése után, az osztrák birodalomba menekültek. Déván szívesen fogadták őket, és évi 50 forint ellenében letelepedhettek. Ők építették a ma is meglévő ferences kolostort. A velük érkezett örmény kereskedők, kápolnát építettek a város főterén. Ez a kápolna a XIX. században elpusztult. A dévai rézbányát is egy örmény kereskedő nyitotta meg. A betelepített bolgárok, görögök és örmények a város központjában elegáns lakóházakat és üzleteket építettek. Ezek nagyobb része azonban az 1756-os tűzvész idején elpusztult. 1780-ban “Oláhországból óriási sáskahad érkezett”, mely augusztustól októberig lelegelte az egész termést, elpusztított minden növényt. Minden védekezés hiábavalónak bizonyult. Egyedül a hideg végzett velük. A tanulmány szerint nyolcvan ezer köbméter megfagyott sáskát szedtek össze. Ez az adat bizony túlzottnak tekinthető, de tény, hogy a lakosság megszenvedte a sáskajárást. A tanulmányban a szerző megemlíti II. József császár erdélyi körútját is. Sok érdekes adat derült ki a város XVIII. századi leírásából és a hozzászólásokból.
Chirmiciu András beszámolt a horvátországi Abbáziában (Opatija) az Európai Kisebbségi és Regionális Nyelvű Napilapok Szövetsége által szervezett tanácskozásról.
Speciális ösztöndíjak
Az elmúlt héten Vajdahunyadon többszáz diák vett részt az Összekötő hidak és partneri kapcsolatok a kereskedelmi környezet és az oktatási intézmények között elnevezésű rendezvényen. Itt mutatta be a Temesvári Műegyetem kihelyezett tagozataként működő helyi Mérnöki Egyetem a következő tanévre szóló szakoktatási lehetőségeket. A bemutatón jelen volt Amit Kumar, az ArcelorMittal vajdahunyadi üzemének ügyvezető igazgatója, és Carmen Hărău PNL-s parlamenti képviselő, akik a szeptemberben kezdődő tanévtől 14, illetve 4 havi 500 lejes ösztöndíjat ígértek a jó eredményt elérő hallgatóknak.
Tematikus sétány a Hátszegi Geoparkban
Azon a vidéken, ahol 120 évvel ezelőtt Nopcsa Ilona rátalált az első törpedinoszaurusz-csontra, amit a híres paleontológussá vált Ferenc bátyja azonosított, ma az UNESCO védnöksége alatt álló több hektáros geopark működik. Dr. Alexandru Andrăşanu, a Geomedia Társaság vezetője szerint, az idén 8 kilométeres tematikus sétány kiépítésével fejlesztik a Hátszegi Geoparkot, melyhez az anyagi hátteret a Mol Románia és a Polgár-Társ Alapítvány biztosítja. A Szentpéterfalváról induló tematikus sétány, érinteni fogja a törpedinók házát, ahol több életnagyságú dinómakett várja a látogatókat. Útközben nyomon követhetők a helyi építészeti és népi hagyományok, több kultúrtörténeti látványossággal, a Nemzeti Park nuksórai bejáratáig. Az utat gyalogosan, kerékpáron, vagy részben autóval lehet megtenni. A turisták már az idén számíthatnak a geopark új látványosságaira.
Terjed a májgyulladás
Hunyad megyében minden évben több mint százan betegszenek meg a járványos májgyulladás valamelyik formájában. A krónikus májgyulladások száma tízszer nagyobb. Az A-típusú járványos májgyulladások száma 2011-től 2012-re megduplázódott 100.000 lakoshoz viszonyítva.
Uniós fejlesztések Déván
Petru Mărginean Déva polgármestere ismertette, hogy a Lido épülete előtti Arras tér új arculatot kap. Az EU-s pénzekkel felújítás alatt álló 3.500 négyzetméteres téren új szökőkút kerül a jelenlegi helyére. Bár nincs még végleges döntés, a tornászlányok szobra az olimpiai lángot jelképező plasztikával, valószínűleg átkerül a tornaiskola közelébe. 1.000 négyzetméteres zöldövezetet és sétányokat alakítanak ki. Lesz egy információs központ is. Erre 7,35 millió lejt költenek, amiből 1,2 milliós a saját költség. Megújul az Ardealul tér is. 3,3 millió lejből modern szökőkutat, játszóhelyet építenek. Felújítják a zöldövezetet és padokat helyeznek el. Tizenhat parkolóhelyet, biciklisávot és a szemközti járdán 300 méteren új járdát öntenek. A munkálatokkal november végéig kell elkészüljenek.
Tüntetések az energetikai ipari létesítmények megmentéséért
Az ágazat súlyos gondjai 2012 szeptemberében kezdődtek, amikor a kormány összevonta a négy életképesnek tartott Zsil-völgyi bányát, a marosnémeti és parosényi hőerőművekkel, a Hunyad Megyei Energetikai Konszernbe (CEH), mely két év alatt közel 1 milliárd lejes adósságot halmozott fel. Ionel Ticula, a marosnémeti hőerőmű szakszervezeti vezetője szerint, “a bányáknál évtizedek óta nem történt műszaki korszerűsítés, ezért a kitermelt kőszén igen drága”. A Zsil-völgyi kőszén felhasználásával előállított áram kilowattja 380 lejbe kerül, amit a piacon csak 150 lejben tudnak értékesíteni. Ezért május 12-én Déván, 350 ember tüntetett a prefektúra előtt, követelvén a két hőerőmű leválasztását a bányáktól. Javasolták a hőerőművek összekapcsolását a vízerőművekkel. Ez utóbbiak sokkal olcsóbban termelik a villanyáramot, míg aszályos időben a hőerőművek pótolnák, a kisebb áramtermelés okozta hiányt. Így megtarthatnák a piaci versenyképességüket. Követelték, hogy a kormány mielőbb adja meg az áprilisban megígért 167 millió lejes kormánysegítséget, mert a CEH két hónapon belül fizetésképtelenné válik. Lőrincz Mihály, a parosényi hőerőmű szakszervezeti vezetője szerint, “már most is alig van pénz a bérek kifizetésére, az élelmiszerjegyekre már nem is futja. Nincs pénz a már elkezdett korszerűsítések befejezésére se, holott létfontosságú lenne környezetvédelmi szempontokból.” Eddig hét cég kérte a bíróságon a CEH fizetésképtelenné nyilvánítását, ugyanis ezeknek 176 millió lejjel tartozik. Elégedetlenséget okozott, az április 30-án a CEH-en belüli Prestserv Kft. létrehozása, amelyik tulajdonába vette a kőszén vasúti szállítását, az egészségügyi létesítményeket és kantinokat. Május 22-én Petrozsényban a Muntele szakszervezet tüntetést szervezett a CEH megmentéséért. A bányászok ellenzik a CEH feldarabolását, míg a hőerőművek szeretnének leválni a bányáktól. A május 22-i tüntetésen az Energetikai komplexum több mint 1.300 alkalmazottja tüntetett. Felhívták a kormány figyelmét a Zsil-völgyi bányászat gondjaira, és kérték, hogy dolgozzon ki minél előbb egy energetikai stratégiát, melybe foglalják bele a hunyadi energetikai komplexumot is.
Az Apaprod megkegyelmezett az energetikai konszernnek
A CEH 772.000 lejjel tartozik az Apaprodnak. Az áprilisban beígért állami támogatás nélkül képtelen kifizetni adósságát. A prefektúra közbenjárására megegyeztek a vállalatok. Az Apaprod nem kéri a bíróságtól a CEH fizetésképtelenné nyilvánítását, ha a vállalat kifizeti május hónapra esedékes számláját, míg az adósságát azután rendezi, miután megkapja a beígért állami segítséget. A vízcsap esetleges elzárása a hőerőmű leállítását jelentené, ami Déván 10.000 lakást hagyna fűtetlenül. Mivel a Zsil-völgyében nem az Apaprod, hanem az Apaserv a vízszolgáltató, a Zsil-völgyi bányákat és a parosényi hőerőművet nem az Apaprod látja el vízzel.
Közel 700 elbocsájtás a Zsil-völgyében
A Zsil-völgyi bányák bezárásával foglalkozó Országos Társaság a bezárandó bányákból, az idén 695 személyt bocsájt el. Az elbocsájtásokra két részletben kerül sor. Július 1. utáni, illetve október-december időszakban. A kormány 1,038 millió lej elkülönítését javasolta, a munkanélküli segélyek folyósítására.
Börtönbüntetés Vajdahunyad volt polgármesterének
A Legfelsőbb Bíróság végleges és jogerős ítélete alapján, Ovidiu Hadát, Vajdahunyad volt polgármesterét, Dan Robert volt alpolgármestert, Daniela Căpâlnát, az önkormányzat pénzügyi osztályának volt vezetőjét és Ioan Ţipleát, a beszerzési osztály volt munkatársát, 5 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte. Ovidiu Hada apját pedig 15.000 lejes kártérítés kifizetésére kötelezték. Mivel az elítélteknek ez a második korrupciós ügyben hozott ítéletük volt, a két ítéletet összevonták és a nagyobb büntetést kell letölteniük.
Előzetes letartóztatásban
Adócsalás alapos gyanújával Ionuţ Rudeanu, Vasile Blaga PNL-s társelnök veje, a bukaresti törvényszék döntése szerint, 30 napos előzetes letartóztatásban van, mert fiktív számlák és szerződések révén 600.000 lejes kárt okozott az államnak.
Botrányba fulladt terepszemle
A Retyezát aljában vasárnap, súlyos személyi sérüléssel járó összecsapás történt, egy környezetvédő egyesület és egy mikrovízierőművet építő cég képviselői között. A vasárnap kiadott rendőrségi jelentés szerint, súlyosan megsérült az Agent Green képviselője, és egy 48 éves férfi, akit autóval sebesítettek meg. A 48 éves férfi azonos a két vízierőművet építő befektetővel. A két vízierőmű az EU által szorgalmazott megújuló energiaforrások hasznosítást célzó program keretében épülnek. A természetvédők azonban úgy vélik, hogy a Fehérvíz érintetlen élővilága megsínylené az ipari létesítmény megépítését. Ezért már pert is indítottak a természetvédelmi engedély kiadása kapcsán.