Petőfi Sándor Szülőföldemen című versének nosztalgikus hangulata járja át a szülőhelyre hazalátogató vándor érzelmeit. “Igen, itt születtem én ezen a tájon” – mondja a jó három évtizede Németországban élő Bitte Pál gépészmérnök, amikor Buziásfürdőtől alig 13 kilométerre, Temes és Krassó-Szörény megye határát átlépve a szilasi dombok völgyében feltűnik, a Vermes községhez tartozó Jerszeggel együtt egykori szülőfaluja, Izgár.
Izgár nevét oklevélben – a Wikipédia adatbázisa szerint – 1389-ben említik. A két évszázados török időkben és az utána következő újabb kétszáz esztendő alaposan megváltoztatta ennek a tájnak is a népességi összetételét. Így 1910-ben Izgár 1257 lakosából már csak 398 a magyar, 29 német, 818 román, ebből 397 római katolikus, 822 görögkatolikus, 22 református volt. A helyi legenda szerint Izgar nevének török jelentése: Nagy tűz.
Bitte Pállal és testvérével, a Buziásfürdőn élő Bitte Marikával utunk első állomása a hajdani iskola. Izgár mai 235 lakója között, a mindössze három magyar egyike Őze Katalin, aki az elárvult iskolaépület gondozója.
A iskola befalazott valamikori bejárati ajtaja küszöbén Bitte Pál és Őze Katalin az épület mai gondozója
Magyar tannyelvű oktatás csak 1958-ig volt a faluban, a Virizó nevű tanítóra emlékszem. A tanító család a nagymamámék szomszédságában lakott ebben az utcában, és nagyon jó viszonyban voltak egymással. Később a román nyelvű iskola is megszűnt. Én 24 évi lugosi tartózkodásom után, nyugdíjasként jöttem vissza a szülőfalumba. Az iskolaépületet rettenetes állapotban találtam. Azóta itt lakunk a párommal, és igyekszem rendben tartani az épületet is. A faluból, bár közel a város, lassan mindenki elmenekül, s az elvándorlók helyébe nem jön senki, mert nincs megélhetési lehetőség. Az itt lakók juhászattal, földműveléssel foglalkoznak, a fiatalabbak bejárnak Temesvárra, Buziásra dolgozni, még szerencse, hogy van autóbuszközlekedés.
Itt kezdődtek tehát Bitte Pál iskolai évei
Negyedik osztálytól Buziásfürdőn – ahova szüleinkkel átköltöztünk – román tannyelvű iskolában, majd a líceum elvégzése után Temesváron a Műszaki Egyetem gépészeti fakultásán folytattam tanulmányaimat. A mérnöki oklevél megszerzése után a Mechanikai Vállalatban, az UMT-ben dolgoztam, 1986-ban pedig Stuttgartban a telepedtem le. Amikor csak tehetem hazajövök, és meglátogatom gyermekkorom boldog éveinek helyszíneit. A pusztuló, elhagyott házak lehangoló látványa ellenére, örömmel emlékszem az itt eltöltött évekre.
Gazdátlan házak omladozó falainak látványa fogad az izgári utcákon. A temetőt is úgy belepte az elvadult növényzet, hogy meg sem lehet közelíteni az ott nyugvók sírhelyeit. Egyszerű, vendégszerető emberek laknak ebben a szép természeti környezetben lévő kis faluban. Amint a néptelen utcán nézelődünk az út túloldaláról átköszön egy román ember, aki láthatóan örül annak, hogy látogatók érkeztek falujukba. Isten hozta, “bine aţi venit”, mondja szívélyes köszöntéssel, és már magyarázza is, hogy hol, melyik házban, ki lakott, majd marasztaló kedvességgel invitál: “jöjjenek máskor is kikapcsolódni a mi, jó levegőjű falunkba.”
Bitte Pál mutatja az utcát, ahol valamikor az imaházuk volt
A Bitte testvérek a romos szülői és a ma is jó állapotban lévő nagyszülői ház előtt sorolják hajdani szomszédaik nevét: a Török Bálint, a Bodor, a Bujdosó, a Domsik, a Gáspár, a Gyurys, a Hegedűs, a Laza, a Michler, a Sirovicza család.
Ez volt a római katolikusok magyar negyede, a falu másik részén görögkatolikusok laktak, de általában nem volt nézeteltérés a két felekezet között. Egy esetre emlékszem, amikor a magyar bálba bement egy részeg vasgárdista, és a botjával hadonászva fenyegetőzött. Különben, amikor józan volt, ő is rendesen viselkedett.
Az imaház kettős rendeltetésű volt. Hétköznap kocsmaként működött. Szombat este itt táncoltak, mulattak, vasárnap reggel felsúrolták a padlót, és tíz órakor szentmisére gyülekeztek a katolikus felekezetűek. A görögkatolikusoknak volt rendes templomuk, de a magyarok nem jártak oda, mert csak román nyelvű szertartást tartottak. Ebből lett azután a mai ortodox templom
Bitte Pál mérnök úr búcsúzáskor kissé elérzékenyülten idézi fel emlékeit.
A Bitte testvérek a szülői ház előtt
Minden este elalvás előtt gondolatban ma is végigjárom gyermekéveim színhelyeit: az utcát, amelyen virradatkor iskolába indultam, és a déli haragszó alatt hazaballagtam, szamócát szedek – mert a világ legjobb szamócája itt termett az izgári erdő és dombok mellett –, hajtom a teheneket legelni a 3-4 kilométerre lévő Codrunak nevezett erdő melletti legelőre, s úgy alszom el, mintha gyermektársaimmal a játszásba belefáradva, a szülői házban hajtanám le a fejem.