• Főoldal
  • Közélet
  • Helyszín
  • Gazdaság
  • Helytörténet
  • Hitvilág
  • Művelődés
  • Oktatás – Ifjúság
  • Sport
  • Régió
    • Régió – Krassó-Szörény megye
    • Régió – Hunyad megye
    • Régió – Arad megye
  • Jelek és jelzések
  • Irodalmi helyőrség

Regionális közéleti hetilap

Fontos hírek

Graur János – A MECÉNÁS (1.r.)

Rendhagyó tematikájú előadással tér vissza Temesvárra a Nézőművészeti Kft.

KELET FELŐL - az Erdőfű zenekar népzenei koncertje

RENDEZVÉNYEK – ELŐADÁSOK – KIÁLLÍTÁSOK

Február elsejétől kézbesítik az energiakártyákat

HÍREK ITTHONRÓL MEG OTTHONRÓL

Házasság hete (február 12-19.)


Graur János – Szász Enikő motivációi


 29 May 2014   Írta admin  0 Hozzászólás


Nyugtalanság és elhivatottság

Szász Enikő, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház színművészeként – átmeneti időszakban igazgatójaként is –, már a rendszerváltozást követő lendületes időszakban a magyar politikai te­vékenységben, majd a civil szférában is jelentős szerepet vállalt. Évtizedek óta a bánsági magyar közélet élvonalában látjuk. A XIX. Bánsági Magyar Napok idei visszhangos rendezvénye után a mű­vésznőt – aki a Temesvári Magyar Nőszövetség elnökeként csak­nem két évtizede évről évre megszervezi a Bánság talán legnép­sze­rűbb és legnépesebb részvételű kulturális seregszemléjét – többek között arról is kérdeztem, hogy a szakmájában, a Thália világában elért dicsőség és a közélet széles palettáján kifejtett tevékenységének, a természetéből adódó nyugtalansága, vagy a magyarságából követ­kező elhivatottsága a mozgató rugója? 
Ezek mindegyike, no meg a felismerés, hogy itt a Bánságban szer­vezett formát kell adni a köz­művelődési életnek. Annak idején az RMDSZ, mint az egyetlen ér­dek­védelmi képviselet megpróbált mindent felvállalni, politikai kép­vi­seletet, kultúra-szervezést is. Egy idő után kiderült, hogy le kell tisz­tulniuk a vizeknek, nincs az RMDSZ-nek kellő kapacitása, hogy az élet minden szegmensét lefedje, valahogy szükségét éreztük annak, hogy hivatalos, civil for­mában szervezzük a közművelő­dést. Akkor ez sokunkban, több nő­ben felmerült, nevezetesen, hogy ehhez keretet kell biztosítani.

Így jött létre a Temesvári Magyar Nőszövetség?
A Temesvári Magyar Nő­szö­vet­ség olyan hölgyeknek a tár­sa­sága, akik nem a politika mentén látták megvalósíthatónak elképze­lé­seiket, kimondottan civilként ön­kéntesen akartak tevékenykedni, és mind a mai napig, aki besegít a TMNSZ tevékenységébe, az ön­kénte­sen dolgozik.

Tehát a TMNSZ megalaku­lá­sa előzménye volt a Bánsági Ma­gyar Napok megszervezésének.
Ez is úgy volt, hogy előbb ala­kult meg ugyan a Temesvári Ma­gyar Nőszövetség 1996. április 4-én, de már ugyanabban a hónap­ban megszerveztük az első Bán­sági Magyar Napokat. Felmértük mindazt, ami közművelődés címszó alatt létezik a Bánságban. Akkor bizony nagyon szerény volt a „fel­hozatal”. Emlékszem, hogy 1996-ban az első Hagyománykereső folklórgálán a szereplők lézengtek a színpadon akárcsak a közönség a nézőtéren. Akkor sírva megfogad­tam, hogy többet ilyet nem csinálok…

És most következik a hu­szadik… Mi történt az elmúlt 20 év alatt a bánsági magyar mű­velődési élet terén, hogy ilyen mé­reteket ölthet a Bánsági Ma­gyar Napok rendezvénye, amely nyilván most is abból él, ami fellelhető ezen a bánsági tájon, és már nem is csak a mai Ro­má­niához tartozó részén. A BMN rendezvényének nyilvántartása szerint 23 műsorszám esemé­nyein nem kevesebb mint csak­nem 3400 személy vett részt. Azt jelentené ez, hogy minden nehéz­ség ellenére, itt, a szórványban élő magyar közösség magára ta­lált?
Igen, a magyar közösség az el­múlt két évtized alatt szerveződött, megalakultak és újra alakultak kü­lönböző civil szer­vezetek, kultu­rá­lis és szakmaiság mentén is, a TECHNÉ, a különböző kor­cso­por­tok igényei­nek a kifejezésé­re a Nyug­díjas­klub, a Bartók Béla Kó­rus, a Bán­sági Kárpátegye­sü­let, az Integra­tio Alapítvány, a Szórvány Alapít­vány, az iskola is megannyi tan­órán kívüli foglalko­zást szer­vez, amely szintén a köz­művelődés fo­galomkörébe tarto­zik. Ezeken kí­vül nagyon sok szervezet és szer­veződés létezik, ezek többségének, a Bánsági Magyar Napok idősza­kában szervezett rendezvénye be­épül a seregszemlénkbe. Jelentős hangsúllyal vannak jelen műso­runk­ban a kimondottan TMNSZ által szervezett események, a kiál­lítások, előadások. A képzőművé­szeket személy szerint kellett meg­szólítani az évek hosszú folyamán, s ma már ott tartunk, hogy van egy mintegy 40 fős magyar képző­mű­vész csoport, amelynek tagjai fel­vállalják a nemzetiségi hovatarto­zásukat, mert a képzőművészet ugyebár nem etnikai alapú, nem kimondottan az anyanyelvhez kö­tődő tevékenység.

A köztudatba is beépült, év­ről évre megszervezett Bánsági Magyar Napoknak érezhetően a mű­ve­lődési élet fellendítésében is van mozgósító ereje?
Feltétlenül érezzük ezt, például az említett képzőművészeti csoport 26 tagja egy előre megadott téma alapján vett részt alkotásaival az idei kiállításunkon. Ugyanakkor a helyi mozgósításon túl sikerként könyvelhetjük el, hogy határon túli kapcsolatokat is sikerült létrehoz­ni. Fontos szempontunk volt idén, hogy megszólítsuk a szerbiai Bán­ságban és környékén élő magyaro­kat. Négy program is szólt ennek jegyében, a temerini Bábszínház két temesvári előadását 360 óvo­dás és kisiskolás tekintette meg Temesváron, de említhetem Szekernyés János A magyarság emlékhelyei a Bánságban című, nemrég megjelent könyvét, amely­nek bemutatóját Nagybecskereken illetve Versecen nagy érdeklő­dés­sel fogadta az ottani magyar kö­zönség, hiszen ők is érzik, hogy az elszakított nemzetrészeknek egy­más­ra kell találniuk. Ugyanis az elmúlt években az anyaországgal való kapcsolattartásunk nagyjából normalizálódott, de a kisantant országokban kisebbségi sorsba jutott nemzetrészek nehezen ta­lál­ják egymáshoz az utat, mi sem ter­mészetesebb tehát, hogy kinyújtjuk a kezünket a hozzánk legközelebb élő szerbiai, vajdasági, bánsági, sőt bácskai magyarság felé, és pró­báljuk intézményi, szervezeti vagy akár magánúton felvenni a kap­csolatot és ezeket ápolni, tu­datosítani mindenkiben, hogy egy nemzetnek vagyunk a tagjai, egy az anyanyelvünk, egy a történel­münk, egy a kultúránk, egyek a ha­gyományaink.

Örvendetes, hogy a határok által elválasztott Bánság össze­kap­csolására a Bánsági Magyar Napok és más temesvári magyar szervek és szervezetek is az el­múlt években hangsúlyt helyez­tek, megerősítve, hogy ennek a tájegységnek valamikor Temes­vár volt a központja.
Ez egy természetes folyamat, hiszen évszázadokon keresztül Te­mesvár volt a Bánság fővárosa, nem csoda hát, ha Temesvárról indulnak ezek a kezdeményezések. Mondták is a verseci barátaink, hogy milyen szívesen jöttek Temes­várra, abba a nagyvárosba, amely földrajzilag is a legközelebb van hoz­zájuk, hiszen mind Nagybecs­kerek, Zenta, Újvidék és Belgrád jóval távolabb van tőlük. Tehát bennük is kezd megfogalmazódni a felismerés, hogy ennek a térségnek van egy központi városa. Remél­jük, hogy Szerbia Európai Unió­hoz való csatlakozása után, még szorosabbra fűződnek ezek a kapcsolatok és nem csak kulturális vonatkozásban, hanem társadalmi, gazdasági együttműködés terén is, hiszen ez a terület, mint a magyar királyság része sok-sok éven ke­resztül összetartozott.

Ezzel az érzéssel találkoz­tunk a HETI ÚJ SZÓ Baráti Körének Kiszomboron és Ma­kón megszervezett 2012-es évi találkozónkon, tehát az anya­or­szágban maradt bánsági részen.
Ez is nagyon érdekes dolog, hi­szen abban az icuri-picuri részecs­kében, amely Magyarországnak maradt a Bánságból, ez mindössze kilenc település, de ez a gon­dol­kodásmód is bizonyítja, hogy ez a terület földrajzilag, történelmileg egy entitás, tehát a Maros-Duna-Tisza és a Déli-Kárpátok közé eső, szinte négyzet alakú térség egy szerves egység, ezt szakíthatják, oszthatják, az emberek tudatában az van, hogy „bánsági vagyok”. Ez, a nemzeti öntudaton túl re­gio­nális öntudat, ezen a vidéken ma is erős, a bánsági identitástudat.

A bánsági tudatnak az erősí­téséhez erőteljesen hozzájá­rul­hat a Temesvári Magyar Nő­szö­vetség közreműködésével megje­len­tetett Szekernyés János ma­gyar, román és angol nyelvű át­fogó történeti kiadványa, lehe­tő­séget teremtve számos törté­nel­mi tévhit tisztázására. Vissza­tér­ve Szász Ennikő nyugtalan, ö­rök­­mozgó, mindig újabb ki­hí­vást ke­reső attitűdjéhez, milyen ter­veket tartogat a jövőt illető­en?
Nincs megállás, de szerencsére nem vagyok egyedül, a nőszö­vet­ség tagjai közül megemlítenék, a teljesség igénye nélkül néhány ne­vet, a­kik­re mindig számíthatok, akik­­nek a segítsége nélkül semmire sem jut­­nék. Elsőként Sütő-Udvari Magdát mondanám, de sorolha­t­nám tovább: Momír Dorottya, Buse Jutka, Czumbil Marika, Kálmán Enikő. Nem is csak nők áll­nak mellém ebben a munkában, hiszen a képzőművészeti tárlat meg­szervezésében nagy segítsé­gem­re voltak Jakabházy Sándor, Szakáts Béla művész urak. Sokan segítenek a különböző területeken, így a Hagyománykeresőben az összes együttesvezető. Rengeteg ember vesz részt ebben a mun­ká­ban. Fontosnak tartom, hogy a te­mesvári magyar kulturális intéz­mé­nyek és egyesületek mellett a vidéki településeket is sikerült b­e­vonni az előadások megszerve­zé­sé­be, idén közreműködött a sereg­szem­lénken Igazfalva, Lugos, Új­szen­tes, Végvár, Ótelek, Nagy­szent­miklós.

A Temes megyéből illetve a megye határain és a határokon túli résztvevők nevében, a hoz­zánk eljutott elismeréseket is tol­mácsolva gratulálunk Szász Enikő­nek és csapatának a közös­sé­günket erősítő fáradhatatlan munkájukhoz, és kívánunk sok sikert a tervezett nagyszabású 20. jubileumi Bánsági Magyar Napok megszervezéséhez.
Graur János


    Oszd meg


  • Recent Posts

    • Graur János – A MECÉNÁS (1.r.)
    • Rendhagyó tematikájú előadással tér vissza Temesvárra a Nézőművészeti Kft.
    • KELET FELŐL – az Erdőfű zenekar népzenei koncertje
    • RENDEZVÉNYEK – ELŐADÁSOK – KIÁLLÍTÁSOK
    • Február elsejétől kézbesítik az energiakártyákat
  • HIRDESSEN ITT!

    Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.

    További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk.
  • Archives

    • February 2023
    • January 2023
    • December 2022
    • November 2022
    • October 2022
    • September 2022
    • August 2022
    • July 2022
    • June 2022
    • May 2022
    • April 2022
    • March 2022
    • February 2022
    • January 2022
    • December 2021
    • November 2021
    • October 2021
    • September 2021
    • August 2021
    • July 2021
    • June 2021
    • May 2021
    • April 2021
    • March 2021
    • February 2021
    • January 2021
    • December 2020
    • November 2020
    • October 2020
    • September 2020
    • August 2020
    • July 2020
    • June 2020
    • May 2020
    • April 2020
    • March 2020
    • February 2020
    • January 2020
    • December 2019
    • November 2019
    • October 2019
    • September 2019
    • August 2019
    • July 2019
    • June 2019
    • May 2019
    • April 2019
    • March 2019
    • February 2019
    • January 2019
    • December 2018
    • November 2018
    • October 2018
    • September 2018
    • August 2018
    • July 2018
    • June 2018
    • May 2018
    • April 2018
    • March 2018
    • February 2018
    • January 2018
    • December 2017
    • November 2017
    • October 2017
    • September 2017
    • August 2017
    • July 2017
    • June 2017
    • May 2017
    • April 2017
    • March 2017
    • February 2017
    • January 2017
    • December 2016
    • November 2016
    • October 2016
    • September 2016
    • August 2016
    • July 2016
    • June 2016
    • May 2016
    • April 2016
    • March 2016
    • February 2016
    • January 2016
    • December 2015
    • November 2015
    • October 2015
    • September 2015
    • August 2015
    • July 2015
    • June 2015
    • May 2015
    • April 2015
    • March 2015
    • February 2015
    • January 2015
    • December 2014
    • November 2014
    • October 2014
    • September 2014
    • August 2014
    • July 2014
    • June 2014
    • May 2014
    • April 2014
    • March 2014
    • February 2014
    • January 2014
    • December 2013
    • November 2013
    • October 2013
    • September 2013
    • August 2013
  • Recent Comments

    • Find us on Facebook

    • Curs Valutar

      4 February 2023
      EUR
      4.9005 RON
      HUF
      1.2712 RON
      USD
      4.4823 RON
      XAU
      275.3749 RON
      Curs oferit de Banca Națională a României
    • Időjárás



    • Szerkesztőség: GRAUR JÁNOS, alapító főszerkesztő, MAKKAI ZOLTÁN, főszerkesztő, Bodó Barna, főmunkatárs, Lázár Ildikó és Nemes Gabriella tördelőszerkesztők.
      Munkatársak: Sipos Enikő (otthonunk), Farkas-Ráduly Melánia (sport) Szekernyés János (helytörténet), Eszteró István (irodalom), dr. Matekovits György (egészségügy), Kiss Károly (mezőgazdaság), Csatlós János (keresztrejtvény), Ujj János (Arad), dr. Hauer Erich (Hunyad megye), Kun László (Krassó-Szörény), Dudás József (örökös munkatárs).
      Kiadó: VÁRBÁSTYA EGYESÜLET
      Kiadó tanács: Gazda István, Kása Zsolt, Tamás Péter


    Szerzői jog 2013 - Heti Új Szó