December közepén nyit az új borszéki gyógyfürdő
Tizenkét évnyi tervezés és építkezés után december 15-én megnyitja kapuit a FONTANA Borszéki Gyógyfürdő. A részletekről sajtótájékoztató keretében számoltak be. Hamarosan fogadhatja a gyógyulni, felüdülni vágyókat Borszék legjabb turisztikai létesítménye a „Fontana” névre keresztelt gyógyfürdő-központ. Mik József polgármester kiemelte: a munkálatok 12 éve egy fáradságos és kihívásokkal teli időszak volt, mostanra viszont közel van ennek az álomnak a megvalósítása, amely az üdülőhely turizmusának újjáéledéséhez fog vezetni. „Nem beszélhettünk Borszéken a turizmus fellendítéséről a kezelőbázis újraindítása nélkül. Ezért döntöttünk úgy, hogy olyan polgármesteri hivatal leszünk, amely jelentős energiát és erőforrást fektet a turizmusba” – hangsúlyozta a városvezető. Hozzátette: ennek a döntésnek az eredménye, hogy többek között megépült a sípálya, a nyári bobpálya és most elkészült „az ország egyik legszebb” gyógyközpontja is. (2022. nov. 7. – maszol.ro)
Ilyen sokan még nem őrködtek örökségeink felett
Tizennégy megyéből 73 csapat nevezett be az Örökségünk őrei vetélkedőre, mintegy 605 fiatal fog egy-egy erdélyi műemlékkel foglalkozni, annak múltját kutatni és jövőjén ötletelni. Hargita megyéből tizenhét, Maros megyéből tizenhárom és Kovászna megyéből hat csapat nevezett be a vetélkedőre – válaszolta érdeklődésünkre Hegedüs Csilla ötletgazda, aki szerint soha ennyien nem jelentkeztek, soha ennyien nem akartak műemlékeket örökbe fogadni, kastélyok, templomok, udvarházak múltját feltárni, a jövőjén gondolkodni. Védelmezői legyenek az épített örökségnek „Óriási öröm számomra, hogy ilyen sok iskolához eljutott a felhívásunk. Az pedig még nagyobb öröm, hogy a járvány után nagyobb a lelkesedés a verseny iránt, mint előtte volt, hiszen ennyi csapat még sohasem jelentkezett” – hangsúlyozta Hegedüs Csilla. (2022. november 7. – szekelyhon.ro)
Dunda György kapta az első Kosztolányi-díjat
Mindig szükség lesz a gondolkodó emberekre egy egészséges társadalomban – mondta Siklósi Beatrix, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója a II. Kárpát-medencei magyar médiatalálkozón. Toót-Holló Tamás, a Magyar Nemzeti Médiaszövetség elnöke, a lap főszerkesztője hangsúlyozta, hogy az ünnepi díjátadás a kárpátaljai újságíró kollégák melletti szolidaritás kifejezése. Majd bejelentette, hogy az MNMSZ által első alkalommal odaítélt Kosztolányi-díjat Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatója kapja. – A szolgálata, amit elvégez, pótolhatatlan – „mi, magyarok évezredekben mérjük a súlyunkat a Kárpát-medencében és nekünk mindig távlatosan kell gondolkodnunk”. Ehhez kelle- nek az ilyen munkák. A díj elnevezése tisztelgés a kiváló író-újságíró életműve előtt, ami egyfajta hagyományőrzés is, mivel a magyar sajtó legszebb pillanatait azok őrzik, akik egy személyben két életművet is létre tudtak hozni. (2022. november 12. – Magyar Nemzet)
Családbarát Márton-napi ünnepség
A torockói Duna-Ház és a nagyenyedi alma mater nagyszabású interaktív műsor ral és látványos lámpás felvonulással ünnepelte a jeles napot. A Mesepadlás sorozat keretében megszervezett eseményre, a Duna-Ház kihelyezett családi programjába a gyerekek mellett a szülők és nagyszü lők is bekapcsolódtak, így mintegy háromszázra nőtt a résztvevők száma. A hangulatos délutánon az óvodások és kisis kolások számára külön-külön interaktív zenés és táncos műsorokat, valamint kézműves foglalkozásokat kínáltak a kollégium Apafi-termében. Mindenki talált kedvére valót: Márton-napi gyermek játékok, mondókák, ének- és tánctanítás, hangszerbemutató, koncert és csoportokra bontott kreatív kézműves foglalkozások szórakoztatták a résztvevőket. (2022. no –
vember 12. – maszol.ro)
Pogány Erzsébet-díj
A dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum kiállítótermében a Szövetség a Közös Célokért társulás által létrehozott szakmai kuratórium másodízben adta át a Pogány Erzsébet-díjat. A díjjal a felvidéki magyar közösséget önzetlenül szolgáló személyiségeket jutalmazzák. Az idei díjazott Takács Zsuzsanna, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének országos irodavezetője. A Pogány Erzsébet-díj a háttéremberek díja, akik nincsenek reflektorfényben, de hangyaszorgalommal dolgoznak magyarságunkért. Első alkalommal, azaz tavaly, rendhagyó módon két díjat osztottak ki, az egyiket a zoboralji szórványmagyarság lelkes művelődésszervezőjének, Tóth Klárának ítélték oda posztumusz, a másik díjat pedig Gál Piroska, a rimaszombati Wass Albert Nyugdíjasklub elnöke vehette át. Az idei rendezvényt Mezei Ernő nyitotta meg zongorajátékával, majd Vass Virág, a Vámbéry Ármin Gimnázium negyedik osztályos diákja Wass Albert Szeretném című versét mondta el. (2022. november 12. – ma7.sk)
Magyar nyelven is feliratozni kell
Ezentúl magyar nyelven is kötelezően feliratozni kell a kihelyezett emléktáblákat, köztéri alkotásokat, műemlékeket, amelyek a magyar közösséghez kötődnek valamilyen formában. Kihirdette az államelnök a törvénymódosítást, amely értelmében a kisebbségek nyelvén is feliratozni kell ezeket az alkotásokat. Szabó Ödön, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezető-helyettese kifejtette: „ez egy speciális törvény”, így nemcsak azokon a települé- seken lesz kötelező az előírás, ahol 20 százalék felett élnek magyarok, hanem minden településen, ahol a magyar kisebb- séghez kötődő alkotást, emléktáblát helyeznek köz- vagy magántulajdonban lévő térre. A törvénymódosítás másik jelentős újítása, hogy nagy részben decentralizálja az ilyen jellegű alkotások kihelyezésére vonatkozó procedúrát: a bukaresti jóváhagyást a kulturális minisztérium megyei intézményei vagy a köztéri műemlékek or- szágos bizottsága zonális testületeinek jóváhagyásával lehet ezentúl megtenni. (2022. november 14 – Krónika.ro)
Szent Erzsébet jegyében
A Szakrális Művészeti Fesztivál 1990 szeptemberében kezdte írni történetét, amikor első évfolyama Egyházi és Népdalénekfesztivál néven zajlott. Alig egy év telt el a bársonyos forradalom óta, a műsorban szlovákiai, lengyelországi, magyarországi, ausztriai, németországi és norvégiai együttesek léptek fel. Egy évvel később került sor a Szakrális Dalfesztiválra. A szervezők gyermek- és ifjúsági kórusokat hívtak meg. 1992 óta a rendezvény mai nevén ismert. A fesztivál aktuális időpontja Szent Erzsébet ünnepéhez kapcsolódik (11.17.), aki a város és székesegyháza védőszentje. A rendezvénysorozat két hét leforgása alatt különböző műfajú műsorokat kínál: zenei, ének- és drámai művészetet, kiállításokat, előadásokat, beszélgetéseket érdekes személyiségekkel. A kezdetek óta fellépett a miskolci Reményi Ede Kamarazenekar, a nyíregyházi Pro Musica kórus és a budapesti Ad Libitum, hogy csak a magyar vendégeket említsük. (2022. november 14. – felvidek.ma)
Egy szoborállítás történetéről – kissé másként
Az erdélyi fejedelemre emlékeztek abból az alkalomból, hogy Bethlen Gábor november 15-én született és szintén no- vember 15-én hunyt el – ő volt, aki Marosvásárhelyt 406 éve szabad királyi várossá nyilvánította. Bethlen Gábor szobrát két éve avatták fel a város főterén, most a szoborállítás körüli hercehurca részleteit is megismerhették az előadáson résztvevők. Ha nem is titkos, de eddig nem nyilvános információkat osztott meg a bonyodalmakról, hatósági akadályoztatásokról a helyi RMDSZ két volt vezetője, Vass Levente és Kali István. A lemondatott elnök és ügyvezető kollégája, valamint a szintén „holtvágányra helyezett” Magyary Előd egykori önkormányzati frakcióvezető voltak azok, akik megvívták a csatát, amelynek sikere a szobor felállításához vezetett. (2022. november 16. – Krónika)
Fiala Ilona és Z. Németh István kapták az Arany Opus Díjat
A Szlovákiai Magyar Írók Társasága Füleken tartotta meg a XVII. Őszi Írófesztivált. A rendezvény első részeként rendhagyó irodalomórán vehettek részt a II. Koháry István Alapiskola, valamint a Mocsáry Lajos Alapiskola diákjai. Az ünnepi est keretében átadták a Forbáth-, Talamon- és Turczel-díjakat, illetve líra és próza kategóriában gazdára találtak az Arany Opus Díjak. Az ünnepély Visnyai Attila alpolgármester ünnepi beszédével kezdődött, aki örömét fejezte ki, hogy egy ilyen rangos, országos szintű esemény Füleken valósul meg. A köszöntőt követően kezdetét vette a díjátadó. Elsőként a Forbáth Imre-díjat ítélték oda, amelyet Hodossy Gyula érdemelt ki Minden addig c. kötetével. (2022. november 17. – ma7.sk)