AHOGY AZT MÓRICKA ELKÉPZELI
Az autonómiatörekvések kórosan elszaporodtak Európában. A skótok és a katalánok után, most az olaszokon is kitört. Velencében a lakosság 89 százaléka csak nemrég szavazott a Rómától való függetlenség helyreállítására. Senki nem kapta fel a vizet, senki nem kér szankciókat. Hogy mi lesz a végeredmény, az bizonytalan, leginkább azért, mert nem az orosz módszert követték. Az orosz módszer szerint, ugyanis először bevonul az orosz hadsereg, és csak azután kerül sor szavazásra. Ami a lényegen – a népakaraton – nem változtat semmit, csak annyiban, hogy annak a népnek az akarata érvényesül, amelynek a kezében a puska. Puska nélkül meg az EU-ban szavazhat a nép, amit csak akar, úgyis az lesz, amit a nép választottai akarnak. Ugyanis a puska az ő kezükben van.
A velenceiek autonómiaigényüket azzal is alátámasztják, hogy a Venetoban használt dialektus különbözik a római dialektustól. Velence úgy alakult ki, hogy az 500-as években a népvándorlás zűrzavara elől egyre többen menekültek a lagúnák szétszórt szigeteire, ahová már nem ért el a szárazföldet meghódító lovas népek tényleges hatalma.
(Tartok attól, hogy Magyarországnak valami sanda tervei vannak Velencével kapcsolatban. Honfoglaló őseink ugyanis sikerrel ostromolták meg Velencét úgy, hogy a lovak hasa alá rőzsekötegeket kötöttek, így játszották ki a víz biztosította védelmüket. Azért mondom ezt, mert olvasom, hogy Magyarországon kötelezővé vált a lovaglás megtanulása az iskolákban. Mi más lehetne a távlati cél, mint Velence lovas lerohanása? Semjén Zsolt március 15-i lovaglásán látszott, hogy ezt nem tanulta az iskolában, mert ha tanulta volna, soha nem lesz miniszterelnök-helyettes és doktor.)
Az, hogy vízre építették Velencét, különben sem biztosít valami nagy védelmet az új népvándorlási hullámmal szemben, amely Európa-szerte dúl, talán kevésbé Velencében, mert ott túl nedves az éghajlat, meg evezni kell sokat. Velence majdnem ezer évig élvezhette a függetlenségét, azután 1866-ban, a porosz-osztrák háborút lezáró békeszerződés értelmében a Habsburg Birodalom átengedte az Olasz Királyságnak. Szóval mindössze 150 éve tagja Olaszországnak, és most úgy vélik a velenceiek, hogy 150 év elég volt.
Az Egyesült Államokban is most gyűjtik az aláírásokat egy népszavazás megtartására, amely elszakítsa Alaszkát, amelyet csak 1867-ben vett meg bagóért Oroszországtól az Egyesült Államok, de csak 1959-ben vált az USA tagállamává. Oroszok ma is élnek Alaszkában, de ezek okos oroszok, meg nem járja az eszüket, hogy csatlakozzanak Oroszországhoz. Persze, sose lehet tudni, mi járja meg az eszét Vlagyimir Vlagyimirovics Putyinnak.
Egyelőre attól reszketünk, nehogy eszébe jusson védelmére kelni a transznisztriai és moldáviai oroszoknak.
Az orosz Duma vadimtudorja máris feljánlotta, hogy vegyék vissza a lengyelek, a magyarok és a románok Ukrajna azon részeit, amelyeket elcsatoltak tőlük még a Szovjetúnió idejében. Esély erre akkor lehetne, ha mindhárom ország csatlakoznék az újraalakuló Orosz Birodalomhoz. Ami egyáltalán nem csábító variáns.
Szóval sok Móricka van a világban, sok elképzelés az autonómiákról.
Mórickának a legnagyobb baja az, hogy nem orosz.