Hagyományt teremtő civil kezdeményezés
A szervezőket is meglepte az a nagy érdeklődés, amelyet a bánsági magyar gazdák tanúsítottak az általuk kezdeményezett kolbászgyúró verseny iránt. A hagyományteremtési szándékkal szervezett versenyre, a két végvári csapat mellett, öt Temes megyei helységből, összesen hét csapat nevezett be, így szombaton délelőtt a „bellérek” és a rendezvény iránt érdeklődők szinte megtöltötték a végvári művelődési otthon nagytermét.
Csősz János, a Bánsági Magyar Gazdák és Vállalkozók Egyesületének elnöke örömét kifejezve bevallotta, hogy maga sem számított ilyen nagy érdeklődésre.
A végvári gazdák dicséretes kezdeményezése, amivel valóban bennünket, a bánsági szervezet vezetőségét is megleptek, hiszen egy alulról indult elképzelés sikeres megvalósításának lehetünk tanúi. Gondolom, hogy a jelenlévő helységek gazdakörei – Végvár, Pusztakeresztúr, Újmosnica, Ötvösd, Ótelek, Gátalja – példája a jövőben még több helységet képviselő csapatot is részvételre késztet. Itt már el is hangzott több csapat részéről a szándék, hogy jövőre ők is szerveznek hasonló találkozót.
E terven felül létrejött rendezvény mellett májusban, amikor a legszebb a határ, mert már kikelt a kukorica, napraforgó, a búza kezd kalászosodni, úgynevezett határnéző találkozókat is szervezünk. Már konkrét helységekről beszélhetünk, ezek Végvár, Pusztakeresztúr Óbéb faluval. Vannak jelzéseink, hogy a bánsági gazdák mellett ezeken részt vennének magyarországi és vajdasági gazdák is, például Orosházáról, Nagyszénásról. Ha ilyen szép számban megjelennek az emberek rendezvényeinken, mint ezen a main, ahol több mint száz résztvevő van, akkor valóban elérjük azt a célt is, hogy falvaink magyar közösségei jobban összekovácsolódjanak, megosszák gazdasági tapasztalataikat, a pályázatok terén elért sikereiket, illetve terveiket, ami túlmutat a kizárólagos szórakozáson, persze ez is fontos. Ezt a célt szolgálják a már hagyományos gazdanapok is, amire az őszön szintén Végváron került sor. Ezeken a találkozókon tájékoztatjuk a gazdákat a pályázati lehetőségekről, idén több ilyen pályázattal készülünk mind a megyei egyesület, mind pedig maguk a gazdaszervezetek szintjén. Hangsúlyozni szeretném a végvári példát, ahol g. Szabó László, a gazdakör elnöke és Kiss Zsolt állatorvos mellé felzárkóztak szinte az összes civil szervezetek. Jövőbe mutató, hogy ez a csapat odafigyel a lehetőségekre, például tavaly Orosházán voltak kolbászgyúró versenyen és az ötlet, íme, idén már náluk is testet öltött. Ezek, a hagyományok ápolását is segítő rendezvények összefogják nem csak a kisebb közösségeket, de hozzájárulnak több megyei vagy még megyén túli közösségek összekovácsolódásához is.
Csáki Károly polgármester jó kezdetnek tartja a végvári gazdák ötlete alapján megvalósult kolbászgyúró versenyt és úgy gondolja, hogy ezt továbbgondolva jövőre akár nagyobb méretű sátoros fesztivál formájában kerülhet sor hasonló rendezvényre.
Úgy gondolom, hogy jövőre a főtéren, sátorban még élményszerűbb találkozót szervezhetünk, hiszen mint kiderült már-már szűknek bizonyul a kultúrház. Persze első alkalomként nagyon jó, hogy ilyen sokan összejöttünk, ami őszintén szólva, még számunkra is kellemes meglepetés, és úgy tűnik, hogy a példa ragadós, mert többen is jelezték, hogy követni akarják a végvári példát. Azt látjuk, hogy nagyon jó a hangulat, örvendhetünk annak, hogy a bánsági magyarság számára ez egy újabb alkalom arra, hogy találkozzanak egymással, hogy felelevenítsék a hagyományaikat. A mai találkozó ugyanis – a verseny jellege mellett – olyan mint egy jó disznótor, aminek valamikor kedvelt közösségi szerep jutott a disznóvágások idején. Itt említem meg az ebből az alkalomból felelevenített szép és érdekes disznótorhoz kapcsolódó szokást, a mócurkázást, ami abból állt, hogy álöltözetben, arcukat korommal bekent fiatalok, a disznóvágási edényekkel nagy zajt csapva megjelentek a disznótoros vacsorán. Őket a házigazda vagy meghívta a vacsorára, vagy ajándékként a nyakukba akasztott egy szál kolbászt. Ezt a jó hangulatú hagyományt is bemutattuk a mai találkozónkon.
Mindannyiunk örömére szolgál ez a Végvár hírnevét tovább öregbítő rendezvény, amelynek fő kezdeményezői külön is említést érdemelnek, nevezetesen g. Szabó László a gazdakör elnöke, Pataki Árpád, aki a magyarországi versenyen szerzett tapasztalatát gyümölcsöztette, dr. Kiss Zsolt állatorvos, aki biztosította a egészségügyi, higiéniai követelmények betartását, és sorolhatnám, akár mind a 16 lelkes embernek a nevét, akik részt vállaltak a munkában.
g. Szabó László, a végvári gazdakör elnöke is elégedett lehet a kezdeményezésük sikerével.
Féltünk, hogy nem lesznek jelentkezők a versenyünkre, mert kissé kifutottunk az időből, általában decemberben van a disznóvágások időszaka. Abból indultunk ki, hogy valamilyen rendezvénnyel újra összehozzuk a magyar falvak közösségeit, ugyanis sok éven át ezt a szerepet az ÚJ SZÓ Kupa futballtorna jól betöltötte. Látva az orosházi példát, úgy gondoltuk, hogy ná- lunk is kellő vonzereje lehet egy kolbászgyúró versenynek. A gazdakör tagjaival egyetértve sokan támogatták az ötletünket, ezért az összes vég- vári magyar gazda nevében került sor erre a versenyre. Felbuzdulva a mai sikeren úgy tervezzük, hogy jövőre a kolbászgyúrás mellett a felvágottakat is megversenyeztetjük. A mozgósításban jól bevált, hogy a sajtóban közzétettük a felhívást és, hogy minden gazdakör vezetőségével személyesen felvettem a kapcsolatot. A csapatokat sokan, a szurkolók is elkísérték, így lett szinte teltházas a rendezvényünk. A sikerünkben fontos szerepe van annak is, hogy a Polgármesteri Hivatal közreműködésével a községben tevékenykedő Smithfield sertéshízlaló cég támogatását élvezhettük. Minden csapat kapott 10 kiló húst, amiért száz lejt fizettek, de az abból készült kolbász az övéké marad. A konkrét szervezésben 16-an vettünk részt, közösen vásároltunk egy disznót, amelyből már sül a vendéglátáshoz szükséges pecsenye és a tepertő. Az oklevelek, plakátok elkészítését személyesen Csáki Károly polgármester, a műsorunk levezetését pedig Păştean Erika igazgatónő vállalta.
Dr. Kiss Zsolt állatorvosról inkább a baromfitenyésztési hobbija révén hallottunk, ugyanis vannak többszörös országos és nemzetközi dísztyúk és -kakas bajnokai. Állatorvosként viszont Kiss Zsolt már szakmája miatt sem kerülhető meg egy ilyen disznóvágáshoz kapcsolódó rendezvény megszervezésében.
A rám háruló kötelező egészségügyi vizsgálatok mellett örömmel vettem részt a szervezésben, a csapatok öszszeírásában, az anyagi alapok megteremtésében. Végváron indokolt egy ilyen verseny megszervezése, hiszen valamikor, a télen levágott sertések biztosították a gazdák és családjuk számára az egész évi fő élelmet, de községünkben még ma is sokhelyütt, mintegy kétszáz háznál vágnak disznót és most már el is hozzák a rendelőbe a húst vizsgálatra. Itt mindig bellérek foglalkoztak a disznóöléssel és mindegyiknek megvolt a sajátos módszere, receptje a húsok feldolgozásához, a kolbászok, hurkák fűszerezéséhez. Mi most az el- bírálás szempontjainál a higiéniát, az ízvilágot, a dizájnt, azaz a külcsínt, de a csapat jókedvét is figyelembe vettük.
Pataki Árpád tűzoltóparancsnok, aki a kolbászgyúró verseny egyik fő kezdeményezője, az egy nappal korábbi tűzeset miatt, legfrissebb tűzoltási élményeiről is beszél.
A tegnapi tűzeset már a negyedik volt ezen a télen. Egy 38 éves asszony benzinnel meglocsolt fával gyújtott be a kályhába, ebből keletkezett a tűz, amelynek nyomán a ház használhatatlan állapotba került, a felelőtlen asszony a 8 éves gyermekét kimentette, de ő égési sebeket szenvedett. Korábban még három kéménytűzhöz riasztottak bennünket, szerencsére én és a tűzoltókocsi sofőrje a polgármesteri hivatalnál vagyunk alkalmazottak, így ilyen esetek- ben nagyon gyorsan a hely- színre érkezünk, és legtöbbször hatékonyan közbelépünk. A testületnek 15 tagja van, főleg az idősebbek tartják magukat, de vannak fiatalok is, te- hát a csapat a jövőben is foly- tatja önkéntes munkáját. A jövő héten viszont bált szervezünk, ezúttal farsangit, noha a tűzoltók hagyományosan inkább szüreti bált szoktak szervezni.
Ungor Sándor (a fevételünkön bal oldalon) – a dr. Kovács Péter, dr. Kiss Zsolt és Păştean Erika tagságú zsűriben az egyik ítész, akit valahány bográcsosfőző versenyen a bográcsa mellett láttunk, és számtalan fődíjat is nyert az évek során.
Megpróbáljuk megörökíteni Végváron a kolbászcsinálás versenyét, most zsűritag- ként a kóstolással igyekszem gyümölcsöztetni gasztronómiai tapasztalataimat. Nálunk még manapság is sokan vágnak disznót, és nem felejtettük el a fás perzselőket sem. Ezen a télen még mi is három disznót vágtunk, mind elfogy, noha otthon mi már csak ketten vagyunk, de nagy a család. Szalmával már nem perzselünk, azért sem, mert a gépi aratással összetörik a szalmát, így nem felel meg a perzselésre. Végváron leginkább perzselték a disznót, és nem forrázással kopasztották, mint általában a németek.
A fűszerezési titkaikat nem árulták el a versenyzők, annyit viszont a végére egyhangúlag kimondtak, hogy a jó kolbászhoz pálinka is kell. Ennek igazsága ki is derült, amikor Szarvas Lajos muzsikájára, szinte az egész “disznótoros” társaság nótára gyújtott és táncra perdült.
A kolbászgyúró verseny csapatai és az eredmények:
A zsűri döntése alapján az alábbi eredmény született. Valamennyi résztvevő csapatot oklevéllel valamint a HETI ÚJ SZÓ részéről a 2017. évi Mindenki Kalendáriumával jutalmazták.
I. díj – Pusztakeresztúri gazdakör: A pusztakeresztúri gazdák már rutinosok a kolbászgyúró versenyben, több alkalommal részt vettek Orosházán és Gádoroson is hasonló rendezvényen. „Mi már „összegyúrt” csapat vagyunk, valamennyien maszek böllérek – mondta Tóth Ede a gazdakör elnöke, aki hozzáfűzte: „Elgondolkoztam azon, hogy – mivel a hármashatár mentén vagyunk – megszervezhetnénk egy több nemzetiségű versenyt a szomszédos két ország falvainak a részvételével, így egyben viszonoznánk az orosháziak és gádorosiak vendéglátását, de meghívnánk a zentai gazdákat is.”
A fotón jobbról balra: Tifán Márton, Tóth Ede, Tifán Miklós, Fazekas József, Papp Ferenc, Horváth István, Bruder Tímea (nem látszik), Bruder Krisztián és Tifán Julianna.
II. díj – Ötvösdi gazdakör: Virág Antal, Varga Vencel és a gyermekek, Virág Nándor illetve Varga Csongor.
III. díj – végvári fiatalok ETIL csapat: Roşu Robert, Tóth Béla, Csáki Rudolf, Pataki Zoltán, Tóth Tibor.
Végvári gazdakör: Horváth Tibor, Szőke Zsolti, Palicsák Zoltán, Szőke Csaba, Szabó Szabolcs.
Gátaljai csapat: Sári Ildikó, Sári István, Szűcs Sándor, Szűcs Jolán.
Újmosnica község kolbászgyúrói: Kádár György alpolgármester, Szűcs István, Tiriteu Cornel, Szőlősi József, Fülöp János.
Ótekek, Magyarok Magyarokért Egyesület: Pósa Julianna, Csesztanovics Judit, Tifán Tibor, Nagy Gellért.