Molnár Zsolt az RMDSZ Temes megyei parlamenti képviselője
Két éve annak, hogy a Temes megyei magyarság visszaszerezte parlamenti képviseletét. E két évben az a megtiszteltetés ért, hogy én képviselhettem közösségünket Románia legmagasabb döntéshozó testületében. A mandátumom legelején azt mondtam, hogy számomra ez nem kitüntetés, hanem szolgálat. Ehhez az elvhez tartottam magam az elmúlt két évben.
Parlamenti tevékenység
Az RMDSZ parlamenti frakcióinak gyakorlata szerint az elmúlt évben több olyan törvénytervezetet közösen nyújtottunk be, amelyek a romániai magyar közösség javát szolgálják. Így oktatási, szociális, közigazgatási, valamint kisebbségi és nyelvi jogi kérdésekben olyan módosításokat javasoltunk elfogadásra, amelyek az állam működésének javítása által gyakorlati hatással vannak a mindennapi életre. A parlamenti munka eredményei közül kiemelném az új önkéntességi törvényt, amelynek előkészítésében a Magyar Ifjúsági Értekezlet révén több romániai magyar ifjúsági szervezet is részt vett. A magyar fiatalok javaslatai között szerepelt, hogy ismerjék el szakmai tapasztalatként a szakirányú önkéntességet. Ezt az elvet sikerült tételesen belefoglalni a törvénybe. Emellett az új önkéntességi törvény azt is előírja, hogy a munkaadó előnyben kell részesítse az önkéntességet végzett pályázót, amennyiben azonos pontszám alakul ki két jelentkező között egy versenyvizsga esetén.
Kormányzati szerepvállalás
Az RMDSZ 2014-ben kilenc hónapon keresztül szerepet vállalt Románia kormányzásában, így módunkban állt kormányzati eszközökkel hozzájárulni a magyar közösségek gyarapodásához. A kormányzati szerepvállalás fontos velejárója, hogy a törvényes kereteket immár nem csak parlamenti eszközökkel, hanem kormányzati pozícióból is befolyásolni tudtuk. Ily módon sikerült megakadályozni az elfogadásra váró kisebbségi törvény „kiürítését”, ugyanis az év első felében elutasíttattunk egy olyan javaslatot, amely ellehetetlenítette volna a kulturális autonómia megvalósítását. Szintén kormányzati szerepből sikerült elérnünk, hogy a nyár végén a kormány által a nyugdíjasok és a kismamák számára felajánlott pénzügyi amnesztiát terjesszék ki olyan társadalmi rétegekre is, mint a közhivatalnokok.
A RMDSZ kormányzati szerepének köszönhetően kiegészítő anyagi támogatási forrásokat tudtunk biztosítani önkormányzataink számára. Többek közt a magyar polgármester vezette Ótelek és Igazfalva jelentős költségvetés-kiegészítésben részesült, ugyanúgy, mint a magyar alpolgármesterrel rendelkező Újszentes és Újmosnica. Emellett sikerült szintén kormányzati forrásokat biztosítani az igazfalvi kultúrotthon javítási munkálatainak befejezésére, valamint az óteleki katolikus-, illetve hozzájárultunk a lugosi és bodófalvi református templom restaurálási munkálataihoz is.
Magyar közösségeink a Bánságban
Tekintettel arra, hogy a bánsági magyar közösség nem rendelkezett képviselettel az elmúlt parlamenti ciklusban, mandátumom eleje óta kiemelt figyelmet szenteltem a közösségeinkkel való kapcsolattartásra. Ezért minden héten fogadóórát tartottam a temesvári Magyar Házban, és részt vettem a város magyar közösségének eseményein, rendezvényein. Az elmúlt két év alatt rendszeresen találkoztam a megye magyar közösségeivel, helyi ünnepek és kihelyezett fogadóórák keretén belül. Külön öröm számomra, hogy egyes településekre már sikerült több alkalommal is eljutnom. Köszönettel tartozom mindenkinek, aki, városon és vidéken egyaránt a magyar közösség megmaradásán és gyarapodásán fáradozik. Munkájuk, kitartásuk példaértékű mindannyiunk számára.
A magyar közösségek megmaradásának előfeltétele a magyar közösségi helyszínek és a magyar ünnepek fennmaradása. Ezért úgy vélem, különösen fontos támogatni azokat a kezdeményezéseket, amelyek közös célunkat szolgálják. A temesvári és a bánsági magyar közösség talán legfontosabb megoldatlan kérdése a temesvári Magyar Ház ügye, amelyet mandátumom kezdete óta felkaroltam, és lehetőségeimhez mérten támogattam. Így a Magyar Ház visszaszerzésének érdekében új pert indítottunk, és a megmaradó magyar emelet működési költségeihez pedig havi rendszerességgel hozzájárulok. Továbbá a rendelkezésemre álló eszközökkel igyekeztem az identitásunk megőrzését célzó kezdeményezések mögé állni, és hozzájárulni közösségünk ünnepeinek sikeréhez. E téren kiemelném a dettai RMDSZ- székház javítási munkálatait, valamint az ötvösdi idősek találkozóit és a máriaföldi magyar közösség ünnepeit. Szintén fontos megemlíteni, hogy kezdeményezésemre az elmúlt két évben négy alkalommal Ifjúsági Hétvége keretén belül találkozhattak a megye magyar fiataljai és az idei év során több alkalommal vett részt temesvári magyar ifjúsági küldöttség országos ifjúsági rendezvényeken. Az ifjúsággal fenntartott kapcsolat eredménye a nemrég alakult Temes Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács (TEIS) létrejötte is.
Közösségépítés
A tavalyi évtől kezdődően a Temes megyei RMDSZ közösségépítési munkáját a Bánsági Közösségért Egyesületen keresztül bonyolítottuk le, amelynek elnöke vagyok. A Bánsági Közösségért Egyesület célja olyan hiánypótló közösségi rendezvények szervezése, amelyek a bánsági magyar közösség megmaradásához és gyarapodásához járulnak hozzá. Nagy öröm számomra, hogy képviselői minőségemből kifolyólag módomban áll támogatni az Egyesület munkáját és pályázati források felhasználásával, a BKE csapatának odaadó munkája révén sikerült több nagy horderejű rendezvényt megvalósítanunk.
Kiemelt programok
Rendületlenül című díszelőadás Március 15. alkalmából: a hagyományos koszorúzás mellett idén első alkalommal kulturális műsorral is emlékeztünk az 1848-as forradalomban elhunyt hőseinkre. A nagysikerű rendezvényre több mint 300 néző gyűlt össze az Ifjúsági Házban. A műsorról DVD is készült.
Bánsági Magyar Napok: a Bánsági Magyar Napok keretén belül 4 magyarlakta településre sikerült eljuttatni a Temesvári Magyar Színház bábelőadását, illetve három településen Kilyén Ilka művésznő fellépését finanszíroztuk az Etnikumközi Kapcsolatok intézmény segítségével.
Tanyaszínház: az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának támogatásával valósítottuk meg 2014 nyarán a Bánsági Vándorszínházat, amely keretén belül sikerült kultúrélményt biztosítanunk 16 magyarlakta Temes és Arad megyei település számára. A Casina című darabot közel 1200 néző látta.
Temesvári Magyar Filmnapok: Hagyományteremtő szándékkal, 2014. november 27-30. között először szerveztük meg az első Temesvári Magyar Filmnapokat a Csiky Gergely Állami Magyar Színházban a Balassi Intézet közreműködésével. A filmvetítés mellett más kulturális programmal is kedveskedtünk a jelenlévőknek: könnyűzenei koncert, kulináris élmények, slam poetry.
A temesvári Petőfi-emlékmű restaurálása: a Bánsági Közösségért Egyesület a Temes megyei magyar ajkú polgárok nevében több civil szervezet, egyház, az iskolák illetve a színház aláírásával támogatott kérése alapján engedélyt kaptunk a szabadfalui parkban található Petőfi-emlékmű rehabilitálására. A felújításra adománygyűjtési kampányt indítottunk.
Közösségi programok
Színházlátogatás vidéki közösségek számára: A BKE a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházzal együttműködve 2014. januárjában és februárjában folytatta színházlátogatási programját a vidéki közösségek számára, amely keretén belül idén négy alkalommal vettek részt vidéki nézők a színház előadásain.
A temesvári színház szórvány turnéja: a Temesvári Csiky Gergely Színház turnéját sikerült az Egyesületen keresztül támogatnunk, felléptek Nagybányán, Besztercén és Nagyenyeden.
Magyar Hagyományok Napja: egynapos rendezvény az International Camping területén, ahová meghívtunk székely hagyományos termelőket, hogy mutassák be termékeiket. Kulturális programmal is kedveskedtünk a jelenlévőknek, a helyi néptáncegyüttesek: Eszterlánc, Morzsa Bokréta, Bóbita néptánccsoport léptek fel, illetve vendégeink voltak a kazincbarcikai Galagonya citerazenekar, a Mádéfalvi és Csíkcsicsói Ifjúsági Tánccsoport. Kulináris élményekben is részesítettük a vendégeket, nem hiányzott a már hagyományos bográcsgulyás a kínálatból, készült kürtőskalács is.
Szabó Ferenc és zenekara és az Újszentesi Háziasszonyok fellépései: a májusi kampány keretén belül a központi RMDSZ támogatásával kulturális és szórakozási lehetőséget nyújtottunk Temes megye 6 vidéki közösségének.
Ötvösdi Idősek Találkozója: három alkalommal sikerült megszervezzük az Idősek Találkozóját Ötvösdön Patik Izabella segítségével. A helyi szépkorúakat a kellemes társaság mellett filmvetítéssel, illetve bográcsossal vendégeltük meg.
Családi Nap és játszóház: két év alatt Temes megye több magyar -lakta településén sikerült megvalósítani családokat célzó közösségépítő eseményeket.
A Szakállszárító csapat támogatása: Az Egyesület a Communitas Alapítvány segítségével támogatta a temesvári Építészeti Egyetemen tanuló hat magyar egyetemista munkáját, akik megnyerték a Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonja bejáratára szóló pályázatot. Így került sor arra, hogy bemutassák az erdélyi szakállszárítót Velencében, a magyar pavilion átriumában, az erdélyi magyar kisebbséget képviselve.
Ifjúsági Hétvégék: Végváron, Óteleken, valamint az Arad megyei Kisiratoson találkoztak a megye magyar fiataljai, hogy jobban megismerjék egymást, valamint a generációjuk sajátos problémáiról beszélgessenek. Az Ifjúsági Hétvégéken összekovácsolódott csapat legutóbb egy új ifjúsági szervezet létrehozásáról döntött.
Köszönet
Az elmúlt két évben számos kérdés merült fel a bánsági magyar közösség jövőjét illetően. A közösségi életünk minden oldalát átvilágítottuk és azonosítottuk azokat a pontokat, amikre sürgősen választ kellett adni. Sok szempontból sikerült előrelépéseket tennünk és meggyőződésem, hogy az elkövetkező két évben további lépéseket tudunk tenni közösségünk érdekében.
Köszönetemet fejezem ki mindazoknak, akikkel az elmúlt két év alatt alkalmam volt együtt dolgozni. Köszönöm mindazoknak, akik aktív részvétellel, odaadó munkával hozzájárultak a magyar közösség megmaradásához. Az a szolgálat, amelyre vállalkoztam, természetesen nem lehet egy ember munkája, ezért köszönettel tartozom annak a csapatnak, amely mellettem állt ebben a két évben és rátermettségével, munkájával lehetővé tette a fentiek megvalósítását. Köszönöm nektek és remélem tudjátok, hogy nélkületek mindez nem sikerült volna.
De leginkább a bánsági magyar közösségnek tartozom köszönettel. A képviselet a közösségen alapszik és mindazok a harcokat, amelyeket a munkám kapcsán nap mint nap meg kell vívnom, csak akkor érik el céljukat, ha a közösség javát szolgálják. Köszönöm a támogatást, és köszönöm azt a melegséget, amellyel minden egyes találkozáskor, minden egyes alkalommal fogadnak. Ez ad erőt a folytatásra.