A Mindenki Kalendáriumát Jancsó Árpi kiváló építészmérnök révén ismertem meg. A Honismereti Konferenciákra rendszeresen hozott belőlük több példányt is. A kiadóval, a Heti Új Szó szerkesztőivel Szekernyés János hely- és kultúrtörténész segítségével ismerkedtem meg. A Kalendárium tartalma és szerkezete hűen követi a hagyományos évkönyv szerkezetét és az írások, illetve tanulmányok a Bánság életének minden területét lefedik. Ugyanakkor élvezetes olvasmány is. Pár napja kaptam meg a nagyváradi otthonomban a Mindenki Kalendáriuma 2021 évre szóló példányát. Először csak lapozgattam és szagolgattam a nyomdafesték jellegzetes illatát, majd nekiláttam alaposabban olvasni, tanulmányozni az írásokat. A következőkben élményeimről szeretnék beszámolni.
Bodó Barna kiváló egyetemi tanár, nagy fába vágta a fejszéjét, amikor a Tudós Toró Tiborra emlékezik Ember az erőtérben című dolgozatában, hiszen Toró Tibor professzor pályafutása bemutatására több kötet sem elegendő. De a szerző így is kiváló munkát végzett. Az indítás nagyon jó és igaz, amikor azt írja, hogy Toró Tibor már életében legendává vált. A szerző nagyon sok értékes forrást felhasznált írásában, ami még közelebb hozza az Olvasót Toró Tibor személyiségéhez. Toró professzorhoz több emlékem is fűződik. Kapcsolatunkban két tényező játszott fontos szerepet: Toró professzor apósa kiváló matematikatanár, a nagyrabecsült Závodszki Gusztáv volt. (Két éven keresztül Guszti bácsi tanítványa voltam). A másik tényező, hogy én is Temesváron végeztem az egyetemet, és gondolkodásunk több téren is a világ dolgairól igen közel állt.
Nagyon érdekes az a rész, ahol a szerző leírja hogyan jutott el Toró Tibor a részecskefizikáig. A választ a Gazda Árpádnak adott interjúban találjuk meg: Temesváron kerültem igazán az atomok vonzáskörébe. Rájöttem arra, hogy a csillagok titka is az atommagfizikában és a részecskefizikában van. Nagyon értékesek a szerző által bemutatott ismeretek, amelyek a részecskefizikához kötődnek. Kiemelem még a következő gondolatokat: olvasni, tanulni kellett, majd kommunikálni, írja a szerző. Fontos megállapítás: Toró Tibor útját egyedül járta be!
A továbbiakban a szerző nagyon részletesen mutatja be a tanár Toró Tibort. Izgalmas olvasmány A fizikán innen és túl fejezet. Toró professzort különösen foglalkoztatta a tudomány és a művészet kapcsolata. Az EMT nagyváradi fiókszervezete többször is neghívta Toró professzort, aminek Ő mindig szívesen eleget tett. Kedvenc témája volt József Attila kapcsolata a tudománnyal és a szimmetria kérdése, hiszen a részecskefizikában minden a szimmetriákra épül. A 2002-ben megjelent A Tradégia eszmerendszerének tudományelméleti vonatkozásairól című dolgozata is kiváló munka. Nagyon szépen mutatja be a szerző Toró professzor munkásságát az Értékmentés területén.
(Az – Egyetemépítési kitérő-fejezethez szorosan kötődik Tácsi Erika dolgozata Ha a következő generációnak tervezel, tanítsd az embereket címmel, amely a temesvári egyetem megszületésének kezdeti szakaszát mutatja be.)
Összegezve, Bodó Barna dolgozata kitűnő munka! Toró Tibor profeszszorhoz kötődik a következő emlékem. 1992. augusztus 14. és 18. között rendezték meg Budapesten a Magyarok szerepe a világ természettudományos és műszaki haladásában című konferenciát. A találkozó díszelnökei között volt Teller Ede professzor is. A konferencián Toró professzor és én is részt vettem. A konferencia második napján este a szervezők egy fogadást rendeztek a meghívottak tiszteletére a Várban. Természetesen jelen volt Teller Ede is, aki egy kis asztalnál ült kísérője és Toró professzor társaságában. Őket óriási tömeg vette körül, mindenki Teller professzor közelébe igyekezett kerülni. Toró professzor azaz Tibor Bátyám tanácsára türelmesen vártam én is a soromra. Körülbelül két óra múlva a tömeg elvonult. Toró Bátyám a következő mondattal mutatott be a világhírű tudósnak: Professzor úr, kérem engedje meg hogy bemutassam Önnek ezt a fiatal embert Ady városából. Az öregúr rám nézett, kezet nyújtott, majd egy autogramot kaptam egy fénykép kíséretében. Toró Tibor tudta, hogy Teller professzor nagy tisztelője Adynak.
A következő dolgozat amit ajánlok a kötet Olvasóinak Szekernyés János: Temesvár a magyar szépliteratúrában. Nagyon sok személlyel ismerkedhetünk meg. Tinódi Lantos Sebestyéntől kezdve egészen Franyó Zoltánig. Szerepel a dolgozatban Wathay Ferenc költő, Ormós Zsigmond, Szabolcska Mihály, Bolyai János, Majtényi Erik és még sokan mások.
Miklósik Ilona Egy emlékezetes királylátogatás Temesváron a XIX. század végén című dolgozatát két szempontból is ajánlom. Először is, mert Temesvár már Károly Róbert idején 1315 és 1323 között a magyar királyság fővárosa volt. Másrészt a dolgozat bemutatja Temesvár óriási fejlődését a kiegyezés utáni időszakban, a kiváló vezetők szerepét a város fejlődésében, a királylátogatás előkészítésében és a látogatás megörökítésében. Abban az időben Temesvár büszkélkedhetett azzal, hogy 1884-ben Európában először Temesváron született meg a villamos utcai világítás. Dr. Fall Endre életét bemutató írást okvetlen el kell olvasni. Ebben az írásban megismerkedünk egy a magyarság ügyéért küzdő kiváló személyiséggel. Megismerjük szerepét a Bánáti Köztársaság tervéről, a híres Levente-pörben, a Magyar Revíziós Ligában, majd visszavonulását a politikai küzdelmekből.
Szekernyés János, Szabolcska Mihályt bemutató írása szintén nagyon izgalmas olvasmány. Ugyanis a pap-költőt alakja és életműve képviseli és testesíti meg az irodalmi köztudatban a maradiságot, a vidékiességet is. Az irodalomkedvelők nagyon sok érdekes dolgot olvashatnak ebben az írásban. Megjelenik benne természetesen Ady Endre és a Szabolcska Mihályt lejárató verse. A temesvári reformátusok valósággal bálványozták szeretett papjukat, de az írótársadalommal szemben nem tudták megvédeni. Balla József képzőművészről bevallom eddig nem hallottam. Ezért érdemes volt elolvasni Ujj János írását. Balla József egyik élharcosa volt azoknak a művészeknek, akik átmentették a nagybányai művészmozgalmat a jelenkorba.
Érdekes írással lep meg minket Szekernyés János, abban a dolgozatában is, amelyben bemutatja Mihalik Kálmán zeneszerző életét és munkásságát. Hiszen Ő a Székely Himnusz zeneszerzője.
Dr. Jancsó Árpád írása a Temesvár–Radna vasútvonal megszületéséről egy igen érdekes dolgozat. Jancsó Árpád a tőle megszokott pontossággal és részletességgel írja le az egész létesítmény megszületésének és kivitelezésének történetét. Nem véletlenül: Ő a Bánság úthálózatának, vasútvonalainak és a hídjainak alapos ismerője. Az írása is alapos kutató, dokumentáló munka eredménye. Élvezetes olvasmány.
Szekernyés János a 130 esztendős Újszentest bemutató Falucsinálók című írása értékes kordokumentum. Mellesleg Újszenteshez bizonyos vonatkozásban én is kötődöm. 1953 és 1958 között a temesvári műegyetem hallgatója voltam. 1954-ben marosvásárhelyi rokonaim meglátogattak Temesváron és közösen kirándultunk Újszentesre. Itt ismerkedtem meg Ajtay Gábor reforrmátus lelkésszel és feleségével. Nagyon kedvesen fogadtak és meghívtak, hogy rendszeresen látogassam meg őket. Ezután egy több évig tartó kapcsolat alakult ki köztünk. Elmesélték nekem Újszentes születésének történetét. Vasárnapoként mentem ki Újszentesre, részt vettem a délutáni istentiszteleten, majd a paplakban fejeztem be látogatásom. Egy ideig a község lakói azt hitték, hogy református legátus vagyok. Szekernyés János dolgozatát, a község mai lakói is feltétlenül el kellene olvassák. Utoljára de nem utolsónak szeretném méltatni Dudás József írását, amely a két híres temesvári sakkbajnok Tyroler Sándor és Erdélyi István pályafutását mutatja be. Temesvár a történelmi Magyarország jelentős sakk-központja volt már a XIX. sz. elején. Vezető helyét megőrizte a XX. században, a megváltozott körülmények között is. A pezsgő sakkélet szerintem hűen tükrözi a Bánság és Temesvár kulturális életének színvonalát. Mindkét sakkmesterről én is írtam méltatást, így csak gratulálni tudok Dudás Józsefnek. Saját írásaimhoz csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy megtiszteltetés számomra, hogy ebben az immár 25 éve rendszeresen megjelenő kiváló kiadványban nagyváradiként szerepelhetek Temesvárhoz kötődő aktuális témákkal. Ezekkel a gondolatokkal kívánok békés karácsonyt és derűsebb 2021-es évet!
*
A MINDENKI KALENDÁRIUMA megvásárolható Temes, Arad, Krassó-Szörény megyei lapterjesztőinknél, akik a HETI ÚJ SZÓ-t is forgalmazzák.
Telefonon is megrendelhető a 0723-567.370-es telefonszámon vagy a hetiujszo@yahoo.com címen.