• Főoldal
  • Közélet
  • Helyszín
  • Gazdaság
  • Helytörténet
  • Hitvilág
  • Művelődés
  • Oktatás – Ifjúság
  • Sport
  • Régió
    • Régió – Krassó-Szörény megye
    • Régió – Hunyad megye
    • Régió – Arad megye
  • Jelek és jelzések

Regionális közéleti hetilap

Fontos hírek

2021. január 22.

Szekernyés János – TEMESVÁR KÖVEI 672.

Január vége a támogatás-kérelmek iktatásának határideje

Támogatás igényelhető

Rendhagyó bemutató a temesvári magyar színházban

Kamaraszínház: koronavírus-gyanú miatt elmarad A Tér

Ujj János – ARADI KRÓNIKA


Makai Zoltán – SZUBJEKTÍV KALENDÁRIUMISMERTETŐ


 17 Dec 2020   Írta admin  0 Hozzászólás


A Mindenki Kalendáriumát Jancsó Árpi kiváló építészmérnök révén ismer­tem meg. A Honismereti Konferenciák­ra rendszeresen hozott belőlük több pél­dányt is. A kiadóval, a Heti Új Szó szer­kesztőivel Szekernyés János hely- és kultúrtörténész segítségével ismer­ked­tem meg. A Kalendárium tartalma és szer­kezete hűen követi a hagyományos évkönyv szerkezetét és az írások, illetve tanulmányok a Bánság életének minden területét lefedik. Ugyanakkor élve­ze­tes olvasmány is. Pár napja kaptam meg a nagyváradi otthonomban a Mindenki Kalendáriuma 2021 évre szóló pél­dá­nyát. Először csak lapozgattam és sza­golgattam a nyomdafesték jelleg­ze­tes illatát, majd nekiláttam alaposabban ol­vasni, tanulmányozni az írásokat. A kö­vetkezőkben élményeimről szeretnék beszámolni.
Bodó Barna kiváló egyetemi ta­nár, nagy fába vágta a fejszéjét, amikor a Tudós Toró Tiborra emlékezik Ember az erőtérben című dolgozatában, hiszen Toró Tibor professzor pályafutása bemutatására több kötet sem elegendő. De a szerző így is kiváló munkát végzett. Az indítás nagyon jó és igaz, amikor azt írja, hogy Toró Tibor már életében le­gendává vált. A szerző nagyon sok érté­kes forrást felhasznált írásában, ami még közelebb hozza az Olvasót Toró Tibor személyi­ségéhez. Toró profes­szorhoz több emlé­kem is fűződik. Kap­csolatunkban két té­nyező játszott fontos szerepet: Toró professzor apósa kiváló matematika­ta­nár, a nagyrabecsült Zá­vodszki Gusztáv volt. (Két éven keresz­tül Guszti bácsi tanítványa voltam). A másik tényező, hogy én is Temesváron végeztem az egyetemet, és gondolkodásunk több téren is a világ dolgairól igen közel állt.
Nagyon érdekes az a rész, ahol a szer­ző leírja hogyan jutott el Toró Tibor a részecskefizikáig. A választ a Gazda Árpádnak adott interjúban találjuk meg: Temesváron kerültem igazán az atomok vonzáskörébe. Rájöttem arra, hogy a csil­­lagok titka is az atommagfizikában és a részecskefizikában van. Nagyon érté­ke­sek a szerző által bemutatott isme­re­tek, amelyek a részecskefizikához kö­tőd­nek. Kiemelem még a következő gondolatokat: olvasni, tanulni kellett, majd kommunikálni, írja a szerző. Fontos meg­állapítás: Toró Tibor útját egyedül járta be!
A továbbiakban a szerző nagyon rész­letesen mutatja be a tanár Toró Tibort. Izgalmas olvasmány A fizikán innen és túl fejezet. Toró professzort különösen foglalkoztatta a tudomány és a művészet kapcsolata. Az EMT nagyvá­radi fiók­szervezete többször is neg­hív­ta Toró professzort, aminek Ő mindig szí­vesen ele­get tett. Kedvenc témája volt József Attila kapcsolata a tudo­mánnyal és a szimmetria kérdése, hiszen a részecske­fizikában minden a szimmetriákra épül. A 2002-ben megjelent A Tradégia eszme­rendszerének tudo­mány­elméleti vonatko­zásairól című dolgo­zata is kiváló mun­ka. Nagyon szé­pen mutatja be a szerző Toró professzor munkásságát az Értékmentés területén.
(Az – Egyetemépítési kitérő-feje­zet­hez szorosan kötődik Tácsi Erika dolgozata Ha a következő generációnak ter­vezel, tanítsd az embereket címmel, amely a temesvári egyetem megszü­leté­sének kezdeti szakaszát mutatja be.)
Összegezve, Bodó Barna dolgozata kitűnő munka! Toró Tibor profesz­szorhoz kötődik a következő emlékem. 1992. augusztus 14. és 18. között rendezték meg Budapesten a Magyarok sze­repe a világ természettudományos és műszaki haladásában című konferenciát. A találkozó díszelnökei között volt Teller Ede professzor is. A konferencián Toró professzor és én is részt vettem. A konferencia második napján este a szer­vezők egy fogadást rendeztek a meghí­vottak tiszteletére a Várban. Természe­tesen je­len volt Teller Ede is, aki egy kis asztalnál ült kísérője és Toró professzor tár­saságában. Őket óriási tömeg vette kö­rül, mindenki Teller professzor köze­lébe igyekezett kerülni. Toró professzor azaz Tibor Bátyám tanácsára türelmesen vártam én is a soromra. Körülbelül két óra múlva a tömeg elvonult. Toró Bátyám a következő mondattal mutatott be a világ­hírű tudósnak: Professzor úr, kérem engedje meg hogy bemutassam Önnek ezt a fiatal embert Ady városá­ból. Az öregúr rám nézett, kezet nyújtott, majd egy autogramot kaptam egy fénykép kísére­tében. Toró Tibor tudta, hogy Teller pro­fesszor nagy tisztelője Adynak.
A következő dolgozat amit ajánlok a kötet Olvasóinak Szekernyés János: Temesvár a magyar szépliteratúrában. Nagyon sok személlyel ismerkedhetünk meg. Tinódi Lantos Sebestyéntől kezdve egészen Franyó Zoltánig. Szerepel a dolgozatban Wathay Ferenc költő, Ormós Zsigmond, Szabolcska Mihály, Bolyai János, Majtényi Erik és még sokan mások.
Miklósik Ilona Egy emlékezetes ki­rálylátogatás Temesváron a XIX. század végén című dolgozatát két szempontból is ajánlom. Először is, mert Temesvár már Károly Róbert idején 1315 és 1323 között a magyar királyság fővárosa volt. Másrészt a dolgozat bemutatja Temes­vár óriási fejlődését a kiegyezés utáni idő­szakban, a kiváló vezetők szerepét a város fejlődésében, a királylátogatás elő­készítésében és a látogatás megörö­kíté­sében. Abban az időben Temesvár büsz­kélkedhetett azzal, hogy 1884-ben Euró­pában először Temesváron született meg a villamos utcai világítás. Dr. Fall Endre életét bemutató írást okvetlen el kell ol­vas­ni. Ebben az írásban megis­mer­ke­dünk egy a magyarság ügyéért küzdő kiváló személyiséggel. Megismerjük sze­repét a Bánáti Köztársaság tervéről, a híres Levente-pörben, a Ma­gyar Revízi­ós Ligában, majd visszavonulását a politikai küzdelmekből.
Szekernyés János, Szabolcska Mihályt bemutató írása szintén nagyon izgalmas olvasmány. Ugyanis a pap-költőt alak­ja és életműve képviseli és testesíti meg az irodalmi köztudatban a maradi­ságot, a vidékiességet is. Az irodalomkedvelők nagyon sok érdekes dolgot ol­vashatnak ebben az írásban. Megjelenik benne természetesen Ady Endre és a Sza­bolcska Mihályt lejárató verse. A te­mesvári reformátusok va­lósággal bálvá­nyozták sze­retett papju­kat, de az írótár­sadalommal szemben nem tudták meg­védeni. Balla József képzőművészről be­vallom eddig nem hallottam. Ezért érdemes volt el­olvasni Ujj János írását. Balla József egyik élharcosa volt azoknak a művé­szek­nek, akik átmentették a nagybányai művészmozgalmat a jelenkorba.
Érdekes írással lep meg minket Szekernyés János, abban a dolgozatában is, amelyben bemutatja Mihalik Kálmán zeneszerző életét és munkásságát. Hiszen Ő a Székely Himnusz zeneszer­zője.
Dr. Jancsó Árpád írása a Temesvár–Radna vasútvonal megszületéséről egy igen érdekes dolgozat. Jancsó Árpád a tőle megszokott pontossággal és rész­letes­ség­gel írja le az egész létesítmény megszü­le­tésének és kivitelezésének tör­ténetét. Nem véletlenül: Ő a Bánság út­hálózatának, vasút­vonalainak és a híd­jainak alapos ismerője. Az írása is alapos kutató, dokumentáló munka eredménye. Élvezetes olvasmány.
Szekernyés János a 130 esztendős Új­szentest bemutató Falucsinálók című írása értékes kordokumentum. Mellesleg Új­szen­teshez bizonyos vonatkozásban én is kötődöm. 1953 és 1958 között a temesvári műegyetem hallgatója vol­tam. 1954-ben marosvásárhelyi rokona­im meglátogattak Temesváron és kö­zösen kirándultunk Új­szentesre. Itt ismerkedtem meg Ajtay Gábor reforrmátus lelkésszel és felesé­gé­vel. Nagyon kedvesen fogadtak és meghívtak, hogy rendszeresen látogassam meg őket. Ez­után egy több évig tartó kapcsolat ala­kult ki köztünk. Elmesélték nekem Újszentes születésének történetét. Vasár­napoként mentem ki Újszentesre, részt vettem a délutáni istentiszteleten, majd a pap­lakban fejeztem be látogatásom. Egy ideig a község lakói azt hitték, hogy református legátus vagyok. Sze­kernyés János dolgozatát, a község mai lakói is feltétlenül el kellene olvassák. Utoljára de nem utolsónak szeretném méltatni Dudás József írását, amely a két híres temesvári sakkbaj­nok Tyroler Sándor és Erdélyi István pályafutását mutatja be. Temesvár a történelmi Ma­gyarország jelentős sakk-központja volt már a XIX. sz. elején. Vezető helyét meg­őrizte a XX. században, a megváltozott körülmények között is. A pezsgő sakkélet szerintem hűen tükrözi a Bánság és Te­mesvár kulturális életének szín­vonalát. Mindkét sakkmesterről én is írtam méltatást, így csak gratulálni tu­dok Dudás Józsefnek. Saját írása­im­hoz csak annyit sze­retnék hozzáfűzni, hogy megtiszteltetés számomra, hogy ebben az immár 25 éve rendszeresen meg­jelenő kiváló kiadványban nagyvára­diként szerepelhetek Te­mes­várhoz kö­tődő aktuális témákkal. Ezekkel a gondolatokkal kívánok békés karácsonyt és derűsebb 2021-es évet!

*

A MINDENKI KALENDÁRIU­MA megvásárolható Temes, Arad, Krassó-Szörény megyei lapterjesz­tőinknél, akik a HETI ÚJ SZÓ-t is forgalmazzák.
Telefonon is megrendelhető a 0723-567.370-es telefonszámon vagy a hetiujszo@yahoo.com címen.


    Oszd meg


  • Recent Posts

    • 2021. január 22.
    • Szekernyés János – TEMESVÁR KÖVEI 672.
    • Január vége a támogatás-kérelmek iktatásának határideje
    • Támogatás igényelhető
    • Rendhagyó bemutató a temesvári magyar színházban
  • HIRDESSEN ITT!

    Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.

    További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk.
  • Archives

    • January 2021
    • December 2020
    • November 2020
    • October 2020
    • September 2020
    • August 2020
    • July 2020
    • June 2020
    • May 2020
    • April 2020
    • March 2020
    • February 2020
    • January 2020
    • December 2019
    • November 2019
    • October 2019
    • September 2019
    • August 2019
    • July 2019
    • June 2019
    • May 2019
    • April 2019
    • March 2019
    • February 2019
    • January 2019
    • December 2018
    • November 2018
    • October 2018
    • September 2018
    • August 2018
    • July 2018
    • June 2018
    • May 2018
    • April 2018
    • March 2018
    • February 2018
    • January 2018
    • December 2017
    • November 2017
    • October 2017
    • September 2017
    • August 2017
    • July 2017
    • June 2017
    • May 2017
    • April 2017
    • March 2017
    • February 2017
    • January 2017
    • December 2016
    • November 2016
    • October 2016
    • September 2016
    • August 2016
    • July 2016
    • June 2016
    • May 2016
    • April 2016
    • March 2016
    • February 2016
    • January 2016
    • December 2015
    • November 2015
    • October 2015
    • September 2015
    • August 2015
    • July 2015
    • June 2015
    • May 2015
    • April 2015
    • March 2015
    • February 2015
    • January 2015
    • December 2014
    • November 2014
    • October 2014
    • September 2014
    • August 2014
    • July 2014
    • June 2014
    • May 2014
    • April 2014
    • March 2014
    • February 2014
    • January 2014
    • December 2013
    • November 2013
    • October 2013
    • September 2013
    • August 2013
  • Recent Comments

    • Find us on Facebook

    • Curs Valutar

      22 January 2021
      EUR
      4.8738 RON
      HUF
      1.3641 RON
      USD
      4.0148 RON
      XAU
      241.5144 RON
      Curs oferit de Banca Națională a României
    • Időjárás



    • Főszerkesztő: GRAUR JÁNOS,
      Szerkesztő, újságíró (gazdasági igazgató): MAKKAI ZOLTÁN
      Munkatársak: Dudás József (sport), Sipos Enikő (család, hitvilág),
      Kiss Károly (mezőgazdaság), Csatlós János (keresztrejtvény), Nemes Kinga (gyermekeknek), Lázár Ildikó és Nemes Gabriella (tördelőszerkesztők), Király Zoltán (Lugos), Ujj János (Arad), dr. Hauer Erich (Hunyad megye), M.Biró Júlia (Krassó-Szörény).


    Szerzői jog 2013 - Heti Új Szó