Tehetségnap a Bartók Béla Elméleti Líceumban
Az utóbbi évtizedben Bánság leghíresebb magyar szülöttének, Bartók Bélának március 25-i születésnapja nem csak a világhírű zenetudós és zeneszerző zenei hagyatéka újra- és újrafelfedezésének ünnepe a nagyközönség számára, hanem a magyar világban a Tehetség Napját ünneplik ezen a napon. Az idei temesvári Tehetség-napi ünnepségen a tanári kar, a szülők, a líceum számos volt diákjának, támogató cégek képviselőinek körében részt vettek Halász Ferenc, a Temes megyei RMDSZ elnöke, a Bartók Béla Elméleti Líceum első igazgatója, Marossy Zoltán alprefektus, Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulátusának konzulja, aki a ’80-as évek közepén ballagott az akkori Temesvári 2-es számú Matematika Fizika Líceumból, több az iskola tevékenységeit és építő jellegű kezdeményezéseit felkaroló támogató cég, illetve a civil társadalom képviselői. A rendezvény keretében a Bartók Béla Elméleti Líceum mintegy másfélszáz tehetséges diákjának teljesítményét jutalmazták. Figyelemreméltó kezdeményzés valósult meg az idei Tehetségnapon azzal, hogy a díjazott diákok, az iskola hajdani tehetséges és mára „a nagybetűs életben” sikeresen elindult egykori diákoktól vehették át a kitüntetésüket. Példájukat remélhetőleg sokan fogják követni a mai diákok közül, bizonyítva, hogy az érvényesülés útja nyitva áll a magyar középiskolát végzett diákok számára is.
A rendezvény első felében, amelyet a kicsik furulyacsoportja egy német paraszttánc előadásával nyitott meg, az iskola elemi osztályos diákjainak igyekezetét jutalmazták. A legkisebbek az anyanyelv, matematika, művészetek és a sportok területén nyújtottak kiemelkedő teljesítményt és a résztvevők láthatták, hogy Pater Dávid, Kajnák Péter, Makkai Zsuzsanna Eszter, Nagy Edina Mónika, Nagy Emma Dóra, Juhász Antónia, Balázs Márk, Bereczki Bernadett, Kerestély Roland, Makkai Gergő-Botond, Nagy Ábel-Gergely, Gyulai Herbszt-Márk, Szlovák Imola, Ozsváth Dávid, Leczki Norbert, Kulcsár Medárd, Turbók Karina Erzsébet, Baschant Tivadar, Botnari-Funariu Rares, Lovász Gabriel, Kis Róbert, Benedek Dávid, Szász Dávid, Bodó Tamás, Tóth Gimi Róbert, Kovács Melinda, Boros Róbert, Bíró Fanni, Milos Annamária, Cziprián-Kovács Kinga, Stanciu Mihály, Lázár Dávid, Bus Eduárd, Dan Stefan, Kajnák Edina, Takács Norbert személyében is biztosított az utánpótlás. A Jánosi Anett, Fóris András, Ozsváth Patrick és Pál Zoltán által alkotott négytagú zenekar a fiatal zenészek ügyességét bizonyították.
A tehetségnap második felében, Stan Lilla ihletett zenei bevesztőjét és az iskola falán elhelyezett Bartók-dombormű megkoszorúzását követően került sor a gimnáziumi és líceumi tanulók díjazására. Köszöntőbeszédében, dr. Erdei Ildikó igazgató a tehetséggondozásról, mint az iskola egyik kimelt tevékenységéről szólva hangsúlyozta, hogy a névadó szellemi örökségét tartják követésre méltó példának, és a tehetséggondozás nyomán bármely területen megvalósuló kisebb-nagyobb „csodákban” sok-sok órai munka eredménye tükröződik. Az igazgató a két és fél évtizeddel ezelőtti névválasztás körülményeinek ismertetésére kérte fel Halász Ferenc tanárt. Az egykori igazgató hangsúlyozta, hogy a névadás már a forradalmat megelőző időszakban is foglalkoztatta a tanári közösség több tagját, ezért amint 1990 januárjában lehetségessé vált, rögtön megindult a tanácskozás a temesvári magyar líceum majdani nevének kiválasztása körül. Az akkori forradalmi hangulatban több Temesvár történetéhez köthető személyiség neve is felmerült, de végül is Nagyszentmiklós híres szülöttjének nevét vette fel az intézmény, és 1990 májusának első vasárnapjától Bartók Béla Elméleti Líceum néven ismerik a temesvári magyar középiskolát – ismertette Halász Ferenc. “Meggyőződésem, hogy az eltelt huszonöt év igazolta a névválasztás helyességét, hiszen Bartók szellemiségének ápolása és nemzedékről nemzedére való átadása méltó a temesvári magyar közösséghez. Bartók Béla azon kevesek közé tartozik, aki Szegő Júliát idézve, ember tudott maradni, akkor is, amikor körülötte elembertelenedett a világ. Úgy gondolom, hogy huszonöt évvel ezelőtti döntésünket nem bántuk meg, és azt kívánom mindannyiunknak, hogy büszkén vigyük tovább a következő évtizedekben”.
A díjazást Horváth Petra ihletett szavalata, és a Stan Krisztina, Szabó Anita, Oláh Júlia alkotta trió zenés előadása nyitotta meg, majd az anyanyelvi versenyeken jeleskedő, a természettudományok világában kiemelkedő eredményt elért, illetve a művészetek és sport iránt mutatott tehetségük révén sikeres diákok vehették át az okleveleket és díjakat. A Tehetségnapon jutalmazták meg a Diákönkormányzat, a Bentlakó Diákok közösségében, a Bartók Diákszínpad tevékenységeiben résztvevő, illetve a Juventus és Ötnyolcasokk diákújságok szerkesztésben feladatokat vállaló diákokat. Szintén jutalomban részesültek a más nyelvek elsajátításában jeleskedő diákok. Utolsókként állt a képzeletbeli pódiumra a Bartók Béla Elméleti Líceum sikeres matematikusainak népes csoportja, közülük többen a helyi, megyei és országos versenyek mellett, rangos nemzetközi versenyeken öregbítették a temesvári magyar középiskola hírnevét.
A rendezvény keretében Kovács Boglárka és Györfi Krisztina alkalomhoz illő, színvonalas szavalattal, illetve Szabó Ferenc tanító és tehetséges tanítványa, Fóris András trombitán előadott opera-részlettel léptek a közönség elé. A Tehetségnap a Bartók Diákszínpad, Molnos András Csaba színművész irányításával színre vitt Csongor és Tünde előadással zárult.