A Dăncilă-kabinet megbuktatására kezdeményezett bizalmatlansági indítványt szerdán a parlament 166 ellenszavazattal utasította el, négyen szavaztak mellette.
Ez a harc a hatalom megszerzéséről szól
Nem az ország jövőjéről és nem a társadalmat érintő legfőbb kérdésekről, hanem a hatalom megszerzéséért folytatott küzdelemről szól az ellenzék bizalmatlansági indítványa, ezért a Romániai Magyar Demokrata Szövetség nem vett részt a szavazáson.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az ellenzéki pártok által benyújtott bizalmatlansági indítvány vitáján a Szövetség határozott álláspontját képviselte, leszögezve: bár a bizalmatlansági indítvány intézménye egy fontos alkotmányos eszköz a kormány tevékenységének ellenőrzésére, illetve a választások után kirajzolódott legitim politikai többség leváltására, súlyos eszköz, amely két választás között új irányba terelheti a jelent és a jövőt. „Egy bizalmatlansági indítvány azonban csak akkor lehet sikeres, ha mögötte egyértelmű többségi támogatás van, nem csak zárt ajtók mögötti egyezkedésekre alapoz” – fogalmazott… Az RMDSZ elnöke megerősítette: a Szövetség tudatában van annak, hogy egy minimális politikai konszenzus hiányában, anélkül, hogy öt-hat alapvető kérdésben egyetértés lenne, ez a harc csupán a végrehajtó hatalom megőrzését vagy átvételét szolgálja. „A következő egy-két évtizedre vonatkozó szakpolitikai kérdésekről, az or- szág jövőjéről szeretnénk vitákat és döntéseket: az ügyintézés megkönnyítéséről, a befektetésekről, a társadalmi viszonyokról, a többség-kisebbség viszonyáról. Valós vita helyett azonban egy steril, a hatalom megszerzéséért folyó küzdelemnek vagyunk tanúi, és ebben a küzdelemben nem akarunk, és nem tudunk részt venni”.