Bartók Béla (Nagyszentmiklós, 1881. március 25. – New York, 1945. szeptember 26.) zeneszerző, zongoraművész, népzenekutató születésének 135. évfordulója alkalmából Bartók-nappal tiszteleg szülővárosa. Bartók Béla művészete és tudományos teljesítménye nemcsak a magyar és az európai zenetörténet, hanem az egyetemes kultúra szempontjából is korszakalkotó jelentőségű.
A rendezvényt a nagyszentmiklósi Pro Bartók Társaság és a Nagyszentmiklósi Művelődési Ház szervezi, társszervezők a nagyszentmiklósi Városi Tanács, a helybeli Avilai Szent Teréz római katolikus templom, illetve a támogatók között a Helleborus és a Farmado gyógyszertár, a jegyzői iroda és a Tifel Kft. szerepel.
A műsorra április 2-án szombaton délután kerül sor az alábbi tervezett program szerint: 16 órakor a vendégek fogadása a Nákó-kastély dísztermében és a Bartók-vándorkiállítás megnyitója, amelyet a budapeti Bartók Archívum és Sógor Csaba EP-képviselő állított össze.
17 órakor koszorúzás a köztéri Bartók-szobornál (Aurel Gheorghe Ardeleanu alkotása), illetve Jecza Péter Bartók-mellszobránál.
18 órakor kerül sor az Avilai Szent Teréz római katolikus templomban az ÜNNEPI HANGVERSENYRE. Ennek programja: népzenei hangverseny a szegedi Mentés Másként Trió előadásában. Ezt követi az Aradi Filharmónia Zenekarának műsora: George Enescu – Ballada, szólista Lucian Petrila; Bartók Béla – Divertimento, vezényel Cristian George Neagu. A hangverseny második részében a Magyar Nemzeti Énekkar hangversenyére kerül sor: Kodály Zoltán – Jézus és a kufárok; Bartók Béla – Válogatás a 27 egynemű karból (nőikar); Gyöngyösi Levente – Gloria a Missa Lux et Origo; Bartók Béla – Est (férfikar), Orbán György: Cor mundum, karmester Somos Csaba.