Kulcsfontosságú a külső határok védelme
Az Európai Unió jövőjét meghatározó, kulcsfontosságú ügy a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet megőrzése és külső határának védelme – hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár Berlinben. Az európai országok a schengeni övezet kialakításával megteremtették “a szabadság és a biztonság területét”, amelynek azonban határai is vannak, ennek a határnak a védelme “egyáltalán nem felelt meg.” Létre kell hozni az egységes ki- és beutazási nyilvántartást is.
A kérdés az, hogy sikerül-e tartósan biztosítani az emberek mozgásának szabadságát az övezeten belül, vagy pedig egy “lopakodó átalakulás” révén mindenütt újra megjelenik a nemzeti határok ellenőrzése, amely “egyre intenzívebbé válik és mélyreható gazdasági hatásokkal jár” – húzta alá a német kancellár. Németországnak tudomásul kell vennie, hogy szomszédsága nemcsak közvetlen környezetéből – Lengyelországból, Ausztriából, Franciaországból, Luxemburgból, Belgiumból, Hollandiából és Dániából – áll, hanem hozzátartozik Oroszország, Ukrajna, Törökország, Georgia, Szíria, Jordánia, Izrael és az észak-afrikai térség. Ezek az országok és régiók jelentik a külső határt, “ezekben a kategóriákban kell gondolkodni”, és mérlegelni, hogy milyen konfliktusokkal és veszélyforrásokkal kell foglalkozni ahhoz, hogy megmaradjon a schengeni övezetben élők szabadsága és biztonsága. (mti)
Aggasztja az osztrákokat a szélsőséges iszlám terjedése
Egy közvélemény-kutatás szerint Ausztriában sokan aggódnak a szélsőséges iszlám terjedése miatt, és úgy gondolják, a migránsok kihasználják a szociális ellátórendszert.
A megkérdezettek több mint fele úgy gondolja, hogy a migránsok be akarnak illeszkedni, de az integráció sokba kerül, és csak részben eredményes. A többiek viszont úgy vélik, amigránsok sosem fognak tudni beilleszkedni. Szerintük az olyan kulturális különbségek, mint az öltözködés, nem segítik az integrációt. (mti)
Háromezer indián támadt a rendőrökre Brazíliában
Káoszba torkollott egy brazil őslakos indián közösség békésnek indult tüntetése kedden, a brazil kongresszus épületénél: a katonai rendőrök könnygázzal próbálták feloszlatni a többezres tömeget, a demonstrálók pedig nyilaikat és lándzsáikat vetették be ellenük.
Brazíliában, Latin-Amerika legnépesebb országában számos őslakos törzs él, zömében az Amazonas térségében. Gyakran összecsapnak a törzsi területeik közelében terjeszkedő állattenyésztőkkel, fakitermelőkkel és más vállalkozókkal. (mti)