Kiderült Varufákisz titkos terve, botrány Görögországban
Titkos, ötfős munkacsoportot hozott létre Jánisz Varufákisz volt görög pénzügyminiszter januárban, miután pártja, a Sziriza megnyerte a választásokat. Feladatuk az volt, hogy B-tervet készítsenek arra az esetre, ha a hitelezőkkel megszakadnának a tárgyalások.
A terv el is készült, ha végrehajtották volna, egy gombnyomással párhuzamos pénzügyi rendszert hozhattak volna létre, amivel megkerülhették volna az Európai Bizottságot és az Európai Központi Bankot. Sőt minden további nélkül bevezethették volna a drachmát. A csoport tagja volt egy programozó is, aki feltörte a görög adóhivatal informatikai rendszerét, írja a Telegraph.
Varufákisz a görög népszavazás után végre is akarta hajtani, de Cíprasz nem engedélyezte, ezért mondott le. Varufákisz azt is tagadta, hogy be akarta volna vezetni a drachmát. A létrehozandó párhuzamos pénzügyi rendszer euróban működött volna, de az összegeket könnyedén drachmára lehetett volna váltani, ha erre szükség lett volna.
Az adóhivatal informatikai rendszerét azért kellett feltörni, mert a pénzügyminisztériumban az állami bevételekért felelős hivatal a hitelezők (az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és az IMF) felügyelete alatt állt, mondta Jánisz Varufákisz.
A volt pénzügyminiszter szerint a terv készen állt a végrehajtásra, csak a miniszterelnök jóváhagyására vártak. „De amikor eljött az idő, rádöbbent, hogy túl bonyolult lenne. Nem tudom, mikor hozta meg ezt a döntést.Én a népszavazás estéjén tudtam meg, mire jutott, ezért adtam be a lemondásomat”– nyilatkozta Varufákisz. De Cíprasz nem hagyta jóvá.
Elrettentésnek kell a görög kilépés Jánisz Varufákisz szerint Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter úgy látja, az eurózóna jelen állapotában nem működőképes, valamilyen szintű politikai unióra is szükség van. Varufákisz szerint német kollégája egyértelműen közölte vele, ha a görögök kilépnek, utána nyomást tud helyezni Párizsra, hogy egyezzenek bele, Brüsszelnek legyen beleszólása az eurózóna tagállamainak költségvetésébe.
Varufákisz úgy látja, Schauble nem mondott le a tervéről: pontosan tudja, hogy az újabb hitelcsomag sem mentheti meg Görögországot, a német pénzügyminiszter csak kivár. (origo)
A szír hadsereg az ország felét ellenőrzi
A szír elnök elismerte, hogy a hadsereg nem tudja tartani az ország egész területét. Aszad a dezertálások magas számával magyarázta a kormányerők harctéri kudarcait. A polgárháborúban eddig 230 ezren haltak meg.
A hadsereg az ország területének kevesebb mint a felét tartja ellenőrzése alatt, bizonyos körzeteket fel kellett adnia, hogy fontosabb helyeken harcolhasson a lázadók ellen.
Az az elgondolás, hogy egyszerre mindenhol minden csatát megnyerhetünk, irreális, lehetetlen és megvalósíthatatlan. Ezért állítottunk fel fontossági sorrendet – mondta az elnök televíziós beszédében. Hozzátette: egy terület besorolása annak katonai, politikai, gazdasági és stratégiai fontosságától függ.
Elemzők szerint ez volt a szíriai elnök első nagyobb szabású nyilvános beszéde azóta, hogy tavaly júliusban letette harmadik hétéves ciklusának hivatali esküjét. Az államfő egy nappal azután tartotta meg a beszédét, hogy általános amnesztiát hirdetett azok számára, akik eleve nem vonultak be, vagy akik megszöktek a hadseregből.
A 2011-ben békés tüntetésekkel kezdődött, de azóta véres harcokba torkollt szíriai polgárháborúban, az ENSZ adatai szerint, mintegy 230 ezer ember halt meg. (Forrás: AFP/Anwar Amro)
Putyin kirúgott 110 ezer belügyest
Meg kell húzni a nadrágszíjat a válság miatt Oroszországban, ezért Vlagyimir Putyin elnök egyetlen tollvonással elbocsátott 110 ezer embert a belügyminisztérium állományából.
Az orosz elnök a múlt héten írta alá azt a rendeletet, amelyik alig több, mint egymillió főben maximálja a belügyi állományban lévők számát. Ez tíz százalékos létszámcsökkentést jelent – számolt be a CNN Money. A belügyminisztérium alá tartozik a rendőrség, a paramilitáris biztonsági erők és a közlekedésfelügyelet.
Mint az Origo is beszámolt róla, az orosz kormányzat tíz százalékkal csökkenti a kiadásait, mert évek óta a legsúlyosabb gazdasági válsággal küzd az ukrajnai szerepvállalása okán bevezetett szankciók és az olajár csökkenése miatt.
Most már melegek is lehetnek cserkészvezetők
Feloldotta a nyíltan homoszexuális felnőtt vezetőkre és alkalmazottakra vonatkozó tilalmat az amerikai fiúcserkészek mozgalma (Boy Scouts of America), amivel elvileg egy régóta fennálló konfliktus szűnhet meg a 105 éves, texasi központú szövetségben. Az új rendszer két évvel azután lépett életbe, hogy a szövetségnél eltörölték a bevallottan a saját nemükhöz vonzódó fiúk belépésére vonatkozó tilalmat. Az amerikai cserkészszervezeteknek mintegy 70 százaléka áll szoros kapcsolatban vallási csoportokkal, az egységek csaknem felét a katolikus és a mormon egyház, valamint a Déli Baptista Konvenció támogatja.
Az amerikai fiúcserkészek röviddel azt követően nyitották meg soraikat teljesen a melegek előtt, hogy az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága júniusban országosan engedélyezte az azonos nemű párok házasságát. Májusban Robert Gates volt védelmi miniszter, a BSA elnöke kijelentette, hogy a cserkészvezetők homoszexualitására vonatkozó kategorikus tilalom “fenntarthatatlan”, és változást sürgetett. MTI
Első világháborús tengeralattjárót találtak
Még az I. világháború idejéből való az az orosz tengeralattjáró, amelyet búvárok fedeztek fel a minap a tenger fenekén, Svédország partjainál.
A Lenta.ru orosz hírportál kedden szakértőkre hivatkozva azt írta: a svédek az 1916-ban elsüllyedt Szom (Harcsa) nevű, kisméretű tengeralattjáró roncsát találhatták meg, erre utal ugyanis a nevének egyik betűje. A roncsot nem messze találták meg attól a helytől, ahol a feltételezések szerint elsüllyedt.
A búvárok szerint a tengeralattjáró mintegy húsz méter hosszú, és 3,5 méter átmérőjű. A Lenta.ru azt írja, hogy a Szom tengeralattjárót az Egyesült Államokban gyártották 1901-ben John Philipp Holland, ír mérnök tervei alapján. A hajó 1916. május 10-én a svéd partoknál járőrözött, összeütközött az Ingermanland gőzössel, és elsüllyedt. A 18 fős legénység tagjai közül senki sem élte túl a balesetet. MTI