Idén szeptemberben nyolc új taggal bővült a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata. A következő hetekben egy-egy rövid interjú erejéig velük ismerkedhetnek meg az Olvasók. Elsőként rögtön Vajda Borókával és Lajter Márkó Ernesztóval.
Vajda Boróka 1998. január 23-án született Marosvásárhelyen, ahol a Művészeti Szaklíceum képzőművészeti képzése után előbb a Népművészeti Egyetem könnyűzene kántó szakán, majd a Művészeti Egyetem színész képzésén szerzett diplomát. Diplomaszerzést követően egyenesen a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházhoz szerződött.
Miért választotta a színművészi pályát?
Érettségi után dilemmáztam egy ideig, hogy akkor most maradjak a képzőművészet mellett, vagy váltsak, és ugorjak a mély vízbe, felvételizzek színire. Végül a másodikat választottam, mivel gyerkőc korom óta színjátszó körökbe jártam, illetve szavaló-, mesemondó- és mindenféle közönség előtti versenyeken vettem részt. A Népművészetin eltöltött évek során az éneklés iránti szeretetem is egyre nőtt. De nem csak ezért választottam a színművészeti pályát. Közel érzem magamhoz a képzőművészetben való létezést, gondolkodást, alkotást, de nem tudtam volna magam hosszú távon elképzelni egy vászon vagy egy képernyő mögött. Mindig is túl sok volt az energiám és a „szerepelhetnékem”. Szeretek csapatban dolgozni és kiszabadulni magamból, elfelejteni magam, majd kibővíteni a tapasztaltakkal. Szeretek kalandozni, empatizálni vagy véleményt formálni a világ dolgairól. Mivel eléggé konfliktuskerülő vagyok, serkent, ha jelentőségteljesen, mégis tét nélkül ütközök, mondjuk egy szerep által, vagy szerepformálás közben. Azt hiszem ez is a játék része, ez az ütközés.
Miért Temesvárra szerződött? Milyennek látja eddig a várost?
Az érdekes az, hogy a versenyvizsga előtt soha nem jártam még Temesváron. Pont emiatt volt is bennem egy nagyfokú kíváncsiság. A kismadarak azt csiripelték, hogy a Csiky Gergely Állami Magyar Színházban családias a hangulat, és ez a hír már a versenyvizsgakor nagy bizalmat keltett bennem. Azt hiszem, beigazolódott ez az előfeltételezés az eddigi ittlétem során. Ha szakmailag ez sokat nem is jelent (csak látszólag), úgy tartom, hogy nagyon fontos tényező a környezet ahol testével, lelkével alkothat egy színész. Ha azt érzem, hogy jó helyen vagyok, nagyobb biztonságérzettel tudok nyitni, és több értékes színészi pillanatot a felszínre tudok hozni. Ez pedig nagyon hálás dolog tud lenni a fejlődésem szempontjából kezdő színészként. Legalábbis remélem, tényleg így lesz. Ehhez természetesen nem csak a környezet, az én hozzállásom is megfelelő kell legyen.
A várost sajnos még nem tudtam minden szögből szemügyre venni, mivel legtöbbször a lakásom és a színház közötti utat jártam, viszont amennyit eddig láttam belőle, kedvemre való. Amikor először idejöttem, volt egy olyan furcsa érzésem, mintha már ismerném ezt a várost, a hangulata valahogy megfogott. Pozitívumnak számít az is, hogy parkokkal van tele, és elveszve bennük, azt az érzetet keltik, hogy ez már nem is egy város, hanem a természet.
Milyen tervekkel, elképzelésekkel, álmokkal indult e pályán? Milyen szerepeket akarna eljátszani? Van-e kedvenc vagy vágyott szerep?
Eddig nem voltak konkrét tervek, vagy álmok. Csak most, hogy egyre inkább komolyan kell vegyem magam, körvonalazódnak a dolgok körülöttem. Tartottam attól, hogy naivának fogok besorolódni annak ellenére, hogy fizimiskám, meg talán a természetem is eléggé rászolgál erre a szerepkörre. De most valahogy úgy vagyok vele, hogy azt se bánom, mindennek meg van a maga ideje, és amúgy sem leszek még egyszer 22 éves. Szóval szívesen lennék egyszer Júlia, Ophélia vagy bármelyik fiatal, szenvedő hősnő. De játszanék akár férfit is, vagy valami agresszórt. De ebbe most nem megyek jobban bele, nem érzem idejét annak, hogy vágyott szerepeket soroljak fel. Tapasztalni szeretnék, feltalálni magam minél több helyzetben, keresgélni, elbukni, elvetni, felfedezni, megbeszélni, formálni, átformálni, tanulni, átadni. Néhány év múlva majd megmondom, melyik kedvezett, vagy dobott le magáról a legjobban s lehet lesz majd valami konklúzió is. Egyelőre szedegetem le a tojáshéjt a fenekemről és élvezem.
Lajter Márkó Ernesztó vagyok, 1994-ben születtem Nagyváradon. Gimnáziumi tanulmányaimat Debrecenben, a Színművészeti Egyetemet Marosvásárhelyen végeztem el. Jelenleg a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház alkalmazásában állok.
Miért választotta a színművészi pályát?
Mondhatnám, hogy a szereplési vágy miatt, de ez annál több. Persze volt és van is bennem egy egészséges feltűnési viszketegség, ami elsősorban arra volt jó, hogy mindig a középpontban legyek. Viszont nem elégedtem meg azzal, hogy egy kis baráti társaságot szórakoztassak, annak humor forrása legyek. Az irodalom és a színház iránti szeretet bátorított arra, hogy merjek belevágni. Nagyon az elején vagyok még, de élvezem.
Miért Temesvárra szerződött? Milyen véleményt alakított ki eddig a városról, közösségről?
Már az egyetem alatt is figyelemmel kísértem a temesvári magyar színház működését. Jó visszhangja volt az itt folyó munkáknak. Reménykedtem abban, hogy hirdetnek versenyvizsgát. Hirdettek és itt vagyok. Maga a város is csodálatos, örülök, hogy egy szép városban és egy jó csapatban dolgozhatom.
Milyen tervekkel, elképzelésekkel, álmokkal indult e pályán? Milyen szerepeket akarna eljátszani? Van-e kedvenc vagy vágyott szerepe?
Nem szeretnék mellékvágányon lavírozni, meg akarok dolgozni a sikerért. Ha lehetőséget kapok, meg szeretném mutatni, hogy jogosan kaptam. Rengeteg munka áll még előttem, szeretnék fejlődni és erre minden lehetőség adott Temesváron. Nincs konkrét szerep, általában a rendező tudja, hogy kire, mit oszt és miért. Mindig az a vágyott szerep, amit éppen eljátszhatok.