• Főoldal
  • Közélet
  • Helyszín
  • Gazdaság
  • Helytörténet
  • Hitvilág
  • Művelődés
  • Oktatás – Ifjúság
  • Sport
  • Régió
    • Régió – Krassó-Szörény megye
    • Régió – Hunyad megye
    • Régió – Arad megye
  • Jelek és jelzések
  • Irodalmi helyőrség

Regionális közéleti hetilap

Fontos hírek

BORVÁSÁR A MAGYAR BOLTBAN

Évértékelő

Megjelent az Aradi Értéktár

Szépülő város

Ujj János – ARADI KRÓNIKA

TEMISZ hírek


Szekernyés János – Alkotók és oktatók


 28 Apr 2020   Írta admin  0 Hozzászólás


Művésztanárok gyűjteményes tárlata Temesvárott

Színvonalas, kivételes értékű és je­len­tőségű, több vonatkozásában is rendkívül tanulságos és elgondolkoztató az egykori vármegyeháza II. emeleti termeiben Visz­szanézés (1957-2020) címen a házigazda Temesvári Művészeti Mú­zeum, Temes Me­gye Tanfelügyelősége valamint a Te­mesvári Képzőművészeti Líceum által rendezett gyűjteményes ki­állítás, amely a Béga-parti város egykori és kortárs mű­vészpedagógusainak mű­vei­ből nyújt átfogó, igényes és fölötte változatos válogatást.
A Bánság szívében a művészképzésnek nincsenek mélyre nyúló, életerős és termékeny, virulens gyökerei. Az akadé­miai festészet szálláscsinálója, megho­no­sítója az Alsó Részeken, Ferenczy József (1866-1925) festőművész, aki 1902-ben költözött és horgonyzott le a Béga-parti városban, a Teréz-bástyában berendezett műtermében foglalkozott a szép- és iparművészetekhez vonzódó if­jak felkészíté­sé­vel, pallérozásával, míg a plasztikát kedvelő felnőttek számára is­meretterjesztő tanfolyamokat, előadás-sorozatokat tartott. Növendékei sorába tartozott, többek között, Varga Albert (1900-1940), Gallas Nándor (1883-1949), Szuhanek Oszkár (1887-1972).
Főiskolai tanulmányai befejezését kö­vetően ismereteit ösztöndíjasként kül­föl­dön gyarapító Varga Albert és Gallas Nándor a grafikus Kóra-Korber Nándorral (1897-1953) társulva művészeti sza­bad­is­ko­lát nyitottak az egykori And­rássy út 6. szám alatti bérház manzárdján bé­relt mű­termeikben, ahol – mások mellett – Lausch Gyula, Gál Anna, Szobotka András, Kazinczy János sajátította el a kép­ző­mű­vészet alapismereteit, mesterségbeli fogásait. Magániskolát működ­te­tett az 1920-1930-as évek fordulóján Temes­vá­rott a festőművész Aurel Popp (1879-1960) valamint a grafikus Földes Imre (1881-1948) és Sinkovich Dezső (1888-1933) is.
Victor Vlad (1889-1967) építész, mű­egyetemi tanár elnökletével 1931 decem­be­rében alakult meg a Bánság Kép­ző­- művészeinek Céhe, amely a Ma­ros és az Al-Duna közötti tájegység hivatásos festőit, szobrászait, iparmű­vészeit, építészeit, műkritikusait és művészettörténészeit tö­mörítette. Igazából az egyesület és befo­lyásos tagsága győzte meg a Béga-parti vá­ros tanácsát és pol­gár­mesteri hivatalát, hogy vállalják fel a gazdasági világválság idején anyagilag ellehetetlenült, csődbe jutott Kolozsvári Szépművészeti Akadémia fenntartását, finanszírozását. A tanintézet tanári karával és diáksága jelentős hánya­dá­val egyetemben 1933-ban költözött a Feleki tető alóli „kincses városból” a Bé­ga-par­ti metropolisba számottevő művé­szeti központtá emelve, rangosítva azt. Te­­mes­várott folytatta festőművészi és mű­vészpedagógusi munkásságát a felsőfo­kú oktatási intézmény alapítója, első igaz­ga­tója, Alexandru Popp (1868-1949) – aki­nek nevét a magyar művészettörténet Papp Sándor alakban tartja számon –, miként a festő Catul Bogdan (1897-1978), Atanasie Demian (1899-1977), s a szobrász Romul Ladea (1901-1970). A temesvári alkotó­művészek so­rából Victor Vladdal, Ioachim Miloiával, Ștefan Gomboșiuval és Podlipny Gyulával (1898-1991) egészítették ki a Belle-Arte Szépművészeti Fő­is­kola oktatóinak gárdáját. Temesvári mű­­kö­dése 8 esztendeje alatt a tanintézetnek 367 beiratkozott növendéke volt, akik közül 122 diplomázott. Sorukba tartozott – többek között – Hajós Imre, Kósa-Huba Ferenc, Kós András, Ferenczy Júlia, Sző­nyi István, Vetró Artúr, Ciupené Király Sarolta, Csapó Sándor, Gergely János, Tasso Marchini is.
Az oktatási intézményt 1941-ben technikummá, másodfokú iparművészeti szak­iskolává degradálták, amelyben raj­zot valamint díszítő festészetet és épü­let­szob­rászatot oktattak. A temesvári mű­vészeti oktatás első korszakát a II. világháború kitörése és elhúzódása árnyékolta be, hogy aztán az 1948-as tan­ügyi reform mondja ki fölötte a vég­ítéletet. Hosszú évtizede­ken át Romá­niában csak három városban – Buka­- restben, Kolozsváron és Jászvá­sáron – működött (működhetett) felsőfokú mű­vészképzés. A temesvári oktatók szét­raj­zottak: ki a Szamos, ki a Dâmbovița part­ján kereste az érvényesülést, a bol­dogulást. A Bánság szívében töltött éve­ket azonban nem törölték ki élet­pályájukból és -művükből. Kiemelt helyet kapott a tárlat anyagában, összképében a magánis­kolák valamint a Szépmű­vé­szeti Aka­démia egykori tanárainak, a két világháború közötti romániai képzőmű­vészet klasszi­kusainak – Varga Albertnek, Alexandru Poppnak, Catul Bog­dannak, Aurel Ciupenak, Athanasie Demiannak, Podlipny Gyulának és társaiknak – a Temesvári Művészeti Múzeum gyűj­teményeiben őr­zött kompozíciói, tájké­pei, portréi, csend­életei, életképei, raj­zai. A kollekció da­rabjai meggyőzően demonstrálják, szemmel látható hiteles­séggel igazolják Temesvár művészi po­ten­ciálját, azt a tiszteletet pa­rancsoló ma­gas nívót, amelyen a bánsági festé­szet, grafika és szobrászat a két világ­háború közötti évtizedekben jelentkezett és szerepelt.
Közel egy évtizedes csönd, kénysze­rű szünet után 1957-ben nyílt meg a Bé­ga-parti városban a művészeti közép­iskola, zenei és képzőművészeti tagozattal. A foly­tonosságot, a szerves kapcsolatot a felső- és középfokú tanintézetek között Podlipny Gyula biztosította, aki nyugdíjba vonulásáig, 1971-ig művész­pe­dagógusi munkásságát a temesvári Mű­vészeti Kö­zép­iskolában folytatta, teljesítette ki. Alaposan felkészített, a fel­vételi vizsgákon si­- keresen szereplő ta­nítványai országos hír­nevet szereztek számára. Szobrászatot sógora, Gál And­rás tanított, – aki egy ideig igazgatóként vezette a zene- és képzőmű­vé­szet tago­zatos tanintézetet, amelyet az egykori fe­rences, majd piarista rendház és is­ko­la, később a két világháború között léte­sített zsidó líceum államosított épüle­tei­ben helyeztek el. A több éves didaktikai jártassággal és tapasztalatokkal rendel­kező művészpedagógusok mellé zárkózott fel a Kolozsvárott és Bukarestben diplomát szer­zett ifjú művészek népes raja: Bertalan István, Victor Gaga, Constantin Flondor, Leon Vreme, Karola Fritz, Lidia Ciolac, Szakáts Béla, Octavian Maxim, Dávid Károly, Adriana Oancea-Șuteu, Ioan Perciun, Doru Tulcan, Rodica Banciu Regep, Gheorghe Goidaci stb. A tanári karban a generációk között meglehetősen feszült, ellenségeskedő volt a viszony. A fiatalok leg­jobbjai a Szigma-csoportba tömörültek, amely a korszerű, neoavantgard törek­vé­sek legfőbb letéteményesévé, fölkaro­ló­jává és terjesztőjévé vált nemcsak a Bán­ság fő­városában, hanem Románia-szerte. Mircea Malița közoktatásügyi mi­niszter támoga­tását elnyerve elérték, hogy a te­mes­vári képzőművészeti líce­um kísérleti tanintézeti rangot kapjon, hogy ipari formatervezői és reklámgrafikai arcélt, jelleget öltsön.
Erőteljes fellendülést, nagyfokú meg­újulást gerjesztett a Béga-parti vá­ros kép­zőművészeti életében, a művé­szeti képzés folyamatában az 1959-ben alapított 3 éves Pedagógiai Főiskola rajz­tanárképző karának felállítása, megnyitása. A tanszékeket a középiskola tanári gárdájából átcsábított néhány rá­termettebb oktatóval valamint a Dâmbo­vița és a Szamos menti városok aka­dé­miáinak legkiválóbb, friss végzettei­vel töltötték fel, indították be. Főiskolai ok­tatóként került, szegődött Temesvárra, ahol aztán tartós gyökeret is vert, Jecza Péter, Gabriel Popa, Molnár Zoltán, Eugenia Dumitrașcu, Adalbert Luca, Ro­mul Nuțiu, Friedrich Schreiber, Hilde­gard Kremper-Fackner (1933-2004). Ki­érlelt műveikkel új szellemet és szemléletet, a legmoder­nebb irányzatokat és stílus­törek­véseket karolták fel és honosították meg a Bánság szívében, ahol vi­szonylag rövid idő le­forgása alatt a kép­zőművészeti élet han­g­adóivá, vezetőivé váltak. Rajztanárnak készülő növendé­keik, tanítványaik közül az elhivatottabbak, a tehetségeseb­bek alko­tókként is je­lentkeztek, jelesked­tek; többen is kö­zü­lük hivatásos festőkké, szobrá­szokká vagy grafikusokká váltak. A ki­váló ered­mények dacára a tanárképző intézetet be­olvasztották a Nyugati Egye­tembe, majd 1979-ben a rajzszakot telje­sen felszámolták.
Az utolsó tanszékvezetőnek, Aurel Breilean (1929-2009) festőművésznek 1990-ben, a rendszerváltozást követően sikerült kijárnia, hogy a Nyugati Egye­tem keretében képző- és iparművészeti kart is létesítsenek. A fakultás, főleg ügy­buzgó dékánja, Dumitru Șerban szob­rászművész vezetése alatt, évről évre fejlődött, növe­kedett, gyarapodott. Egy felújított, célsze­rűen átépített és berendezett laktanyában, az Oituz utca 6. szám alatt kapott állandó hajlékot. Volt időszak, amikor a képző­művészeti és design karon 11 szakon folyt a kép­zés. Legnépszerűbbnek, leglátogatot­tabb­nak a divattervezés és a rek­lám­gra­fika szakágak bizonyultak. Az alap­ok­tatás mellett mesterképzés is folyik a legtöbb szakon, s doktori fokozatot és cí­met is lehet szerezni. Elismert alkotókból, a temesvári képzőművészek élvo­nalából áll a népes tantestület, amelynek Dávid Károly, Jakabházi Sándor, Kocsis Rudolf, Lihor Laza László, M-Kiss Hedy, Szűcs Enikő is megbecsült tagja. A hallgatók számottevő hányada a Jó­zsefvárosban, az építészeti szak­iskola épü­letébe költöztetett temesvári művé­sze­ti líceumban érettségizett.
A Temesvári Művészeti Múzeum ter­meiben 75 a hajdanvolt és a jelenlegi te­mes­vári művészképző tanintézetekben működött és tevékenykedő pedagógus-alkotó műveit 2020. március 31-ig te­kint­hették meg az érdeklődők, a művé­szet­­kedvelők, A tárlat alapvetően a Bánság fővárosában eltérő korokban, különböző szinten, jelleggel és arcéllel folyt és kibontakozó művészeti oktatás átfogó és hiteles „képes krónikáját” summázatát nyújtja.

Kiemelt fotón:


    Oszd meg


  • Recent Posts

    • (no title)
    • BORVÁSÁR A MAGYAR BOLTBAN
    • Évértékelő
    • Megjelent az Aradi Értéktár
    • Szépülő város
  • HIRDESSEN ITT!

    Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.

    További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk.
  • Archives

    • January 2023
    • December 2022
    • November 2022
    • October 2022
    • September 2022
    • August 2022
    • July 2022
    • June 2022
    • May 2022
    • April 2022
    • March 2022
    • February 2022
    • January 2022
    • December 2021
    • November 2021
    • October 2021
    • September 2021
    • August 2021
    • July 2021
    • June 2021
    • May 2021
    • April 2021
    • March 2021
    • February 2021
    • January 2021
    • December 2020
    • November 2020
    • October 2020
    • September 2020
    • August 2020
    • July 2020
    • June 2020
    • May 2020
    • April 2020
    • March 2020
    • February 2020
    • January 2020
    • December 2019
    • November 2019
    • October 2019
    • September 2019
    • August 2019
    • July 2019
    • June 2019
    • May 2019
    • April 2019
    • March 2019
    • February 2019
    • January 2019
    • December 2018
    • November 2018
    • October 2018
    • September 2018
    • August 2018
    • July 2018
    • June 2018
    • May 2018
    • April 2018
    • March 2018
    • February 2018
    • January 2018
    • December 2017
    • November 2017
    • October 2017
    • September 2017
    • August 2017
    • July 2017
    • June 2017
    • May 2017
    • April 2017
    • March 2017
    • February 2017
    • January 2017
    • December 2016
    • November 2016
    • October 2016
    • September 2016
    • August 2016
    • July 2016
    • June 2016
    • May 2016
    • April 2016
    • March 2016
    • February 2016
    • January 2016
    • December 2015
    • November 2015
    • October 2015
    • September 2015
    • August 2015
    • July 2015
    • June 2015
    • May 2015
    • April 2015
    • March 2015
    • February 2015
    • January 2015
    • December 2014
    • November 2014
    • October 2014
    • September 2014
    • August 2014
    • July 2014
    • June 2014
    • May 2014
    • April 2014
    • March 2014
    • February 2014
    • January 2014
    • December 2013
    • November 2013
    • October 2013
    • September 2013
    • August 2013
  • Recent Comments

    • Find us on Facebook

    • Curs Valutar

      30 January 2023
      EUR
      4.903 RON
      HUF
      1.2523 RON
      USD
      4.4936 RON
      XAU
      278.6082 RON
      Curs oferit de Banca Națională a României
    • Időjárás



    • Szerkesztőség: GRAUR JÁNOS, alapító főszerkesztő, MAKKAI ZOLTÁN, főszerkesztő, Bodó Barna, főmunkatárs, Lázár Ildikó és Nemes Gabriella tördelőszerkesztők.
      Munkatársak: Sipos Enikő (otthonunk), Farkas-Ráduly Melánia (sport) Szekernyés János (helytörténet), Eszteró István (irodalom), dr. Matekovits György (egészségügy), Kiss Károly (mezőgazdaság), Csatlós János (keresztrejtvény), Ujj János (Arad), dr. Hauer Erich (Hunyad megye), Kun László (Krassó-Szörény), Dudás József (örökös munkatárs).
      Kiadó: VÁRBÁSTYA EGYESÜLET
      Kiadó tanács: Gazda István, Kása Zsolt, Tamás Péter


    Szerzői jog 2013 - Heti Új Szó