BIT ALAPÚ SZÍNES GRAFIKÁK
A Temesvári Nyugati Egyetem képzőművészeti és design kara formatervezői szakának adjunktusa, Szűcs Enikő a közelmúltban lépte át élet- és alkotói pályájának egyik mérlegkészítésre sarkalló, fontos határkövét. A kerek évforduló arra ösztönözte a Székelyudvarhelyen világra jött, grafikusi oklevelet a Béga-parti városban szerzett fiatal képzőművésznőt, aki immár 16 éve oktatja a kompozíció alapjait a designer-növendékeknek, hogy miután alkotásaival 77 csoportos tárlaton szerepelt, demonstrálta tehetségét, Körforgás címen megrendezze és megnyissa karrierje első egyéni kiállítását. Bemutatkozására a szegedi Victor Hugo utca 5. szám alatti Polgári Szalon nyújtott lehetőséget, helyet, alkalmas teret és keretet.
Kiállított munkája tanúsága szerint Szűcs Enikő egyértelműen és mélységsen a digitális képalkotás művelésének kötelezte el magát. Artisztikus érzékét, fogékonyságát és leleményességét magas szintű számítógép-grafikusi tudással, jártassággal és ötletességgel párosítva szerkeszti meg tartalmas és szellemes kompjuterképeit. Nem kézzel és hagyományos munkaeszközökkel megalkotott kompozíciók utánzatait állítja elő, hanem a számítógépekbe táplált szoftverek adottságainak, kombinációs képleteinek, jellegzetes megoldásainak inventív kamatoztatásával alkotja meg egyéni forma- és színvilágú grafikáit. Vászonra nyomott képei távol állnak ebből kifolyólag a klónozott műalkotásoktól, a megtévesztő hasonmásoktól, a szemfényvesztő pszeudotermékektől. Tőről metszett, valódi digitális produktumokként Szűcs Enikő kompozíciói leplezetlen nyíltsággal viselik és vállalják a másság specifikus jegyeit. A fiatal temesvári művésznő a kompjutertechnika, a programok kínálta formulák, elemek és eljárások már-már kimeríthetetlen tárházát leleményesen kiaknázva, célszerűen érvényesítve és hatékonyan kihasználva teremt és nyújt vizuális élményeket. A behatóan és alaposan ismert számítógép Szűcs Enikő számára kezes eszköz és alkalmas medium, amelynek segítségével és amin keresztül érzéseit, üzeneteit, mondanivalóit közvetíti, tolmácsolja, látványképekké lényegíti. Mint minden művésznek Szűcs Enikőnek is az önkifejezés az elsődleges célja. Tipikusan egyéni képvilágot teremt hűséges maradva a Photoshop képfeldolgozó programhoz. Ezidáig legalábbis nem pártolt át az újabb, kifejezetten a vizuális művészek számára kifejlesztett performánsabb festőszoftverekhez. Közismert, hogy már léteznek művészetet csináló számítógépek is! Harold Cohen Aaron nevű programja például eredeti festményeket képes készíteni – önállóan. A számítástechnika – miként azt sokan jósolják – alapjaiban át fogja alakítani a 21. század művészetét. Terjed a bit alapú festészet, grafika és szobrászat. A temesvári Szűcs Enikő is az újítók, az úttörők, az elszánt kísérletezők népes táborát gyarapítja.
Pályája első egyéni tárlatán Szűcs Enikő a digitális színes grafika új válfaját képviselő nyomatokat vonultatott fel. Szegeden kiállított képei tulajdonképpen vonalak, formák, színek, mértani elemek halmazából egybeszerkesztett struktúrák, hatásosan tagolt és társított algoritmusok. Szűcs Enikő engedelmes, jól használható szerszámként – sokoldalú, több funkciós „ceruzaecsetként” – használja a számítógépet, aminek ráadásul memóriája is van. Csak azokat a kompozíciókat őrzi meg, nyomtatja ki, amelyeknek – megítélése szerint – üzenete van, amelyeket kiérlelteknek minősít; a kísérleteket, a vázlatokat egyetlen gombnyomással a kukába dobja. Szűcs Enikő saját készítésű vagy átvett fényképeket visz be a számítógépbe, illetve az egyes programokba beépített képelemeket, formákat, struktúrákat és színeket hívja elő, amelyeket kombinál, egybeszerkeszt, átdolgoz, torzít, ízekre szed és végül újrakomponálja, összeépíti a részeket, a kiválasztott tartozékokat, komponenseket. Látomásos a Szűcs Enikő teremtette kép- és jelvilág. Bizonyos mértékig álom- és meseszerű az a művészet, amelynek elkötelezettje. Gyakorta kimondottan olyan dolgokat, jelenségeket, viszonylatokat jelenít meg, amelyek csak az álomra és a képzeletre jellemzőek. A valóságból kiszakított, átemelt elemek népesítik be a Szűcs Enikő teremtette különös álomvilágot: barkák, darázsfészkek, tömlők, vezetékek, gubók, levelek, csiszolt kövek stb. A mese rendkívül szigorúan kitalált világ, de szimbólumai és jelképei, vizuális ötletei és látványai az álomban gyökereznek. Szűcs Enikőnek – képei tanúsága szerint – nagyon élénk a képzeletvilága. Képes ébren is szépeket és izgalmasakat álmodni.
Alkotásainak, „képjátékainak” meghatározó eleme a pajkosság, a szellemesség, a visszafogott ludikusság. Derűt árasztó képein kissé bizarr szereplőket, rejtélyes alakzatokat, képződményeket hív elő, vonultat fel. Furcsa keverék-lények jelennek meg elképesztő attribútumokkal a képzelet és a számítógép szülte sosem-volt helyszíneken. Előszeretettel használja a tömlőszerű, a csövekre, az indákra emlékeztető struktúrákat, amelyek még arcmásait is behálózzák és tagolják.
Szűcs Enikő kompjuterképei nemcsak a fiatal művésznő technikai jártasságát és biztonságát igazolják, hanem kreatív inventivitását, szintetizáló képességét is a képalkotó elemeket kiválasztásában és kombinálásában. Módszeresen, rátarti precizitással és fölötte ötletesen dolgozza ki kedvelt témáit. Szegeden kiállított képei tanúsága szerint Szűcs Enikő megfogadta a Párizsban élő ismert digitalis művész, Werber Hornung intelmét: „Ne feledd, a legfontosabb szoftver az „érzék” (“flair”), az intuíció, a ráérzés, amely az elme jobb féltekéjében működik.”
Bemutatkozó egyéni tárlata színvonala és pozitív fogadtatása, remélhetőleg újabb jelentkezésekre, megmérettetésekre fogja sarkallni a digitális grafika temesvári elkötelezettjét, igényes művelőjét, hogy második önálló kiállítása megrendezésével nem fog egy újabb kerek évfordulóig várni.