Fémsziták, sodronyok és állatketrecek
Új gyártelepet kapott 1971-ben a Buziási úton kiépülő iparnegyedben a Tehnometal Vállalat is, amely Bo- zsák Mihály és Fia, vasbútor és drótszövetgyár jogutódjának, termelőtevékenysége folytatójának számított. A Gyárvárosban, az Alsó Árok (ma: Gloria) utca 10. szám alatt a mindössze 22 esztendős szitásmester, az 1855-ben világra jött Bozsák Mihály állította fel és nyitotta meg 1879-ben műhelyét. Vállalkozása szerencsésen, ígéretesen indult, ami a telep fejlesztésére, a termékkínálat bővítésére, gazdagítására sarkallta a Temesvárott és Bánság-szerte nevet szerzett, rátermett mestert. A kereslet növekedése, megugrása arra ösztönözte Bozsák Mihályt, hogy műhelyét gyárrá alakítsa. A hagyományos háztartási sziták helyét fokozatosan átvették a malmok igényelte fémsziták, a lyuggatott lemezek, a sodronyszövetek, a kerítésfonatok, a vaskapuk és -ajtók valamint a vas- és rézbútorok. Gyártmányaival sikeresen szerepelt a vállalat az 1891-ben Temesvárott megrendezett dél-magyarországi ipari és mezőgazdasági kiállításon. 1910-ben 30 munkást foglalkozatott a sodrony- és a bútorosztályt üzemeltető gyár, amely 4- és 6-szögű nyílásokkal készített és kínált kis- és nagytételekben eladásra kerítésfonatokat, legkülönfélébb kivitelben sodronyszöveteket, díszkerítéseket sodronyszövet-betéttel, kosarakat hulladékgyűjtésre, kocsiüléseket, baromfiketreceket, vasajtókat és -kapukat stb. Felnőttek és gyermekek részére vas- és rézágyak, vas- és réz éjjeliszekrények, mosdók, ruhaakasztók, kályhaellenzők, fogasok, szenes- és fáskosarak készültek a bútorosztályon, amely padokat, asztalokat és székeket is gyártott sorozatban kerti, ligeti és vendéglői használatra. A közönséges fa- és vaskeretes sodronyfonatos ágybetétek előállítása mellett Bozsák Mihály kifejlesztett egy acélrugós ágybetétet is, amelyet szabadalmaztatott és sorozatban gyártott. Kéziszerszámokat is előállítottak. A nagy választék és az olcsó árak jelentős áru- és pénzforgalmat biztosítottak. Telefonon a 388-as számon érhették el a cég Alsó Árok utcai telepét az ügyfelek, a megrendelők.
A temesvári Bozsák M. és Fia Sodronyszövet-Fonat és Szitaáruk Gyár 1921-ben külön standdal szerepelt az erdélyi és bánsági ipart bemutató bukaresti kiállításon. A Meritul Comercial şi Industrial kitüntetés adományozásával is- merték el Bozsák Mihály érdemeit a megnagyobbodott Románia állami hatóságai. A prosperáló iparvállalat, amely Temesvár-Józsefvárosban a Berthelot (volt: Kossuth) sugárút 31. szám alatt nyitott üzletet, s fiókrészlegeket létesí- tett az 1920-as években Csernovicban és Nagyváradon is. Az Osváth Kálmán szerkesztette Erdélyi Lexikon közölte adatok szerint Bozsák Mihály „vasbútor és drótszövetgyára” 1927-ben 120 tonna vasdrótszövetet, 50 tonna nemesebb drótszövetet, 50 tonna vasbútort állított elő 120 munkással, 44 szerszámgéppel és egy 30 lóerős erőgéppel. Befektetett tőkéje 220 000 aranylejre rugott. A vállalat 1927-ben részvénytársasággá alakult. Drótkerítéseit tartósakként, időtállókként, javításra nem szorulókként valamint rendkívülien olcsókként reklámozta a bánsági és az országos magyar, román és német nyelvű újságokban.
A gyárat alapító és évtizedeken át sikeresen igazgató iparos, Bozsák Mihály 1935. december 14-én hunyta le örökre a szemét: A kormányrudat társtulajdonos fia, Bozsák Ferenc vette át. A család 1935-ben megvásárolta a nagyremetei Ambrózy-kastélyt és a hoz- zátartozó parkot. Az immár Bozsák Művek néven fungáló iparvállalat korábban is gyártott termékei széles skálájához hozzáadta a kórházi berendezéseket, a fekete és horganyozott vashordókat, a lyukasztott vas-, acél- és rézlemezeket, a gyermekkocsikat és -játékokat, őrlőket, cséplőgépeket.
Romániában az ipari üzemek, bányák, szállító vállalatok, bankok és biztosító tár- saságok államosítását elrendelő 1948. június 11-i törvény értelmében a temesvári Bozsák Művek is állami tulajdonba került, nevét 1949-ben Tehnometal Iparvállalattá változtatták. Eleget téve a nagyiparivá fejlesztett mezőgazdaság – az állami és kollektív gazdaságok, a társulások, a termelőszövetkezetek – elvárásainak, igényeinek, rátértek a magtisztító és –osztályozógépek, a triőrök, a kézi és elekromos szelektorok és elevátorok gyártására is.
Segédmunkásként, majd szakácssegédként dolgozott nyugdíjba vonulásáig a Tehnometal Iparvállalatban Arendt Gyula, a neves cukrász, akinek józsefvárosi közkedvelt cukrászdáját ugyancsak államosították. Hasonló sorsra jutott a kisiparos König Frigyes (1910-2002) is, akit szövőműhelyétől fosztottak meg a kommunisták. A neves természettudós, lepidepterológus, a Bánság Múzeuma természetrajzi részlege híres lepkegyűjteményének rendezője, meg- teremtője a következőképpen nyilatkozott életpályájának erről a szakaszáról: 1952-ben „kénytelen voltam újból kenyérkereseti lehetőség után nézni. Az egykori Bozsák, később Tehnometal gyárban vasesztergályos, majd néhány hónap múlva csoportvezető lettem. Innen iratkoztam be 44 éves fejjel az egyetem biológia karának látogatás nélküli szakára, Bukarestbe, amelyet öt év után sikerrel be is fejeztem.” Az egyetemi oklevelet szerzett König Frigyes 1966-ben a Bánság Múzeuma alkalmazottja, tudományos mun- katársa lett. A Temesvári Egyetem elvégzését követően, miután nem fogadta el Moldovába szóló hivatalos kihelyezését, műszaki fordítóként a Tehnometalban helyezkedett el Herta Müller, a 2009-ben irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett írónő, akit mivel nem volt hajlandó együttműködni a román belügyi szervekkel, három esztendő múltán kipenderítettek, „kirúgtak” a gyárból, ahol a Német Demokratikus Köztársaságból, Ausztriából és Svájcból importált szerszámgépek műszaki útmutatóit, leírásait fordította romá ra.
Újabb részlegekkel és csarnokokkal bővítették, technológiailag korszerűsítették és továbbfejlesztették 1954-1959 között az iparvállalatot, amely főleg mezőgazdasági gépek és berendezések gyártására összpontosította tevékenységét. Modernebb típusú, hatékonyabb cséplőgépeket, gabonaszárítókat, borsócséplőket, szállítószalagokat, vibratoros szitákat, gabonatisztítógépeket, kupás elevátorokat készítettek, szereltek össze. Gyárt- mányaival ebben az időszakban vett részt Új-Delhiben, Bombayben és Izmirben rangos nemzetközi kiállításokon és vásárokon.
Komplexebb, összetettebb eszközök, berendezések gyártásba vételével gazdagították és dúsították az iparvállalat termékskáláját az 1971-1975-ös időszakban, amikor elkezdtek elektromos szárítókat, 3-4 szintes baromfiketreceket, komplett berendezéseket szárnyasfarmok és gabonasilók részére, zöldtakarmány-szárító- kat, szőrmés kiállat-ketreceket, csigás szállítószalagokat, takarmánykeverőket, cukor- és olajgyári berendezéseket, vezérlőkábeleket sorozatban előállítani. A Tehnometal Romániában a legnagyobb gépkocsi-vezetékeket és baromfitenyésztési berendezéseket gyártó egységévé rangosult. Az újabb beruházások és fejlesztések, amelyekre 1977-1980-ban került sor, keretet és lehetőséget teremtettek a 25-35 lóerős kistraktorok gyártásba vételére. A Temesvári Gépkocsigyár nevet vette fel az egykori Bozsák Művek Buziási úti telepe, amikor csarnokaiban hozzáláttak a parti fecskének, a „Lăstun”-nak becézett Dacia 500 márkanevű kisautó gyártásához.