• Főoldal
  • Közélet
  • Helyszín
  • Gazdaság
  • Helytörténet
  • Hitvilág
  • Művelődés
  • Oktatás – Ifjúság
  • Sport
  • Régió
    • Régió – Krassó-Szörény megye
    • Régió – Hunyad megye
    • Régió – Arad megye
  • Jelek és jelzések
  • Irodalmi helyőrség

Regionális közéleti hetilap

Fontos hírek

A TEMESVÁRI RÓMAI KATOLIKUS EGYHÁZMEGYE HÍREI

Graur János – A MECÉNÁS (1.r.)

Rendhagyó tematikájú előadással tér vissza Temesvárra a Nézőművészeti Kft.

KELET FELŐL - az Erdőfű zenekar népzenei koncertje

RENDEZVÉNYEK – ELŐADÁSOK – KIÁLLÍTÁSOK

Február elsejétől kézbesítik az energiakártyákat

HÍREK ITTHONRÓL MEG OTTHONRÓL


Szekernyés János – TEMESVÁR KÖVEI 715.


 27 Oct 2022   Írta admin  0 Hozzászólás


A főügyész szépíró

A Kunz Károly építette s 1916-ban a budapesti Hermann Bertalan-cég tulajdonába került Liget út 7. szám alatti bérpalotának legtekintélyesebb, legnevezetesebb lakója Gozsdu Elek (1849–1919), Temes vármegye királyi főügyésze volt, aki próza- és drámaíróként a 19. század végi és a 20. század eleji magyar irodalom élvonalához tartozott. Napjaink irodalomtörténészei is a magyar novellisztika kiváló tehetségű klasszikusainak sorában tartják számon és méltatják életművét. Habár Pest közelében, a Duna menti Erzsiben született, élet- és alkotópályája – a rokoni kapcsolatoknak köszönhetően is – szoros és tartós szálakkal a Délvidékhez kötődött. Temesvárott négy ízben is, rövidebb-hosszabb ideig élt, lakott és tevékenykedett.
Az ismert és respektált jogász és író, Gozsdu Elek, cincár, macedóromán családban jött és eszmélt a világra. A későbbi magas közjogi tisztséget viselő magyar író egyik unokanagy­bátyja, Emanoil Gojdu /Gozsdu Manó/ (1802-1870) a ma­gyar­országi román művelődési és politikai élet jelentős elő­mozdítója, élharcosa volt. Zsenge gyermekkorát Gozsdu Elek Mis­kolcon töltötte, ahol nagyrészt már elmagyarosodott nagy­apja gondoskodott neveléséről. Miután az elemi osztályokat kijárta a Délvidéken élő rokonság anyagi támogatásával, beiratkozott a kegyesrendiek temesvári főgimnáziumába. A „kis­érettségi vizsga” letételét követően, a pesti református fő­gimnáziumban folytatta tanulmányait, majd 1870-ben beiratkozott az egyetem jogi karára, ahol 1878. március 11-én ügyvédi oklevelet, valamint világ- és kánonjogból doktori címet szerzett. Friss diplomásan „családja ősi fészkébe”, Miskolcra került, ahol ügyvéd-gyakornokként, verseket írt és publikált a te­lepülés újságjaiban, s szerepeket vállalt a városi műkedvelő társaság előadásaiban. Írogatni főnökeinek egyike, Margitay Dezső (1840-1898), a regényeket, elbeszéléseket és népszínműveket publikáló ügyvéd, buzdítására kezdett.
A patvaristáskodást, az ügyvédbojtárkodást gimnazista évei színhelyén, Temesvárott folytatta. Principálisa hamar fel­is­merte gyakornoka tehetségét és rátermettségét. Biztos hivatalt és tetemes hozományt ígérve fölajánlotta lánya, Bauer Hermina kezét. Szorult anyagi helyzete, a kilátásba helyezett ígéretes karrier arra késztette Gozsdu Eleket, hogy elfogadja a csábító ajánlatot. Házassága azonban viharos, zaklatott és rap­szodikus, „regénybe illően rossz” és szokatlanul fordulatos volt: kétszer vált el Bauer Herminától, akit harmadszor 1893-ban vett törvényesen feleségül. Gozsdu Elek magánéletéről, min­dennapjairól elenyészően kevés adat maradt fenn. Családi helyzetéről, körülményeiről, háromszori házasságáról, ka­land­jairól és szerelmeiről alig tud valamicskét az irodalomtörténet.
Mivel az ügyvédeskedés, a prókátori irodák akta-robotja – miként maga írta – „nem felelt meg vérmérsékletének”, s mivel házassága is kisiklott, visszatért Budapestre, az irodalmi asztaltársaságok bűvkörébe, a barátok inspiráló, kedélyes közegébe. A Verhovay Gyula (1849-1906) alapította és szerkesz­tette Függetlenség című ellenzéki politikai, közgazdasági és társadalmi napilap munkatársává szegődött. Budapest felpezs­dült művelődési-irodalmi légköre Gozsdu Elek alkotókedvét is jótékonyan impulzionálta. Sűrűbben vette kezébe a szépírói tollat. Nemcsak cikkeket írt, vetett papírra, hanem elbeszéléseket, regényt is, Az aranyhajú asszonyt, amely 1880-ban hagy­ta el a nyomdát. Novelláit a Vasárnapi Újság, a Koszorú és az Ország-Világ közölte.
Válságosra fordult anyagi és lelki helyzetében elővette félretett jogászi oklevelét, s felvételét kérte az állami igazságszolgáltatásba. A Temes vármegyei Fehértemplomba nevezték ki 1885-ben királyi alügyésznek. A festői környezetben fekvő mintegy 9.000 lakosú Néra-parti mezővárosban rendezte 9 elbe­szélését kötetbe, amelyet a Nagyjécsán született Abafy-Aigner Lajos adott ki Tantalus címen 1886-ban Budapesten. A válogatás legnagyobb újdonságát a novellák filozofikus-lélektani alaphangja, realista karaktere képezte.
Kudarcként élte meg alulmaradását az 1888-89-es országgyűlési választásokon. Szabadkőműves kapcsolatait is mozgósítva a Néra partjáról áthelyeztette magát Budapestre, ugyancsak alügyésznek. Karánsebesre nevezték ki 1889-ben királyi ügyésznek. 1892. október 15-től Temesvárra helyezték át „a minden tekintetben kiváló férfiút”. Fél évtizedes szolgálat után irányították át Zomborba, a királyi törvényszék elnöki székébe. Magyarország igazságügyi minisztériuma 1905. októberében Temes vármegye főügyészévé nevezte ki Gozsdu Eleket, akinek életpályáján, társadalmi, köz- és magánéletben irodalmi munkásságában újbóli Temesvárra kerülésével új szakasz kezdődött. Lakást, alkalmas hajlékot családja, valamint értékes műgyűjteménye számára a Városligettel szemközti Kunz-féle bérpalotában bérelt. Ablakai a park fáira, vi­rágaira, hangulatos sétányaira nyíltak. Kellemes, inspiráló környezetben töltötte élete utolsó másfél évtizedét. Rendes tagjai sorába választotta a temesvári Arany János Társaság, amelynek 1905. március 15-i vasárnapi ülésén székfoglalóként Országúton című elbeszélését olvasta fel.
A Belváros Rudolf trónörökös nevét viselő utcájában (ma: Alba Iulia), akadt meg 1906 júliusában az 57 esztendős Gozsd­u Elek szeme egy csipkés, fodros ruhát viselő, feje fölé színes napernyőt tartó 17 esztendős fiatalasszonyon, aki nemrég kelt egybe Weisz Lajos tehetős temesvári gabona- és borkereskedővel. A királyi főügyészt elbűvölte, valósággal meg­babonázta az ifjú nő alakja, lényének lepkére emlékeztető megjelenése. Valósággal belehabarodott. Nem nyugodhatott addig, amíg személyesen meg nem ismerkedett a németül verselgető hölggyel. Sűrűn, nemegyszer naponta fölkereste Weisz­ék mutatós józsefvárosi emeletes házát, amelyhez gondosan rendezett, válogatott növényekkel beültetett, hangulatos kert is tartozott. Gozsdu Elek egy három soros levélüzenet kíséretében 1906. július 28-án olvasásra könyveket küldött Weisz Annának, akit aztán kilenc éven át mintegy 600-700 levéllel árasztott el. Irodalmi alkotótevékenysége szinte teljes egészében a levélírásra korlátozódott. Az episztolák döntő hányadát Liget út 7. szám alatti lakásán vetette papírra, miként a lapok hasábjain közölt cikkeit, jegyzeteit, esszéit és A karrier című vígjátékát is.
A levelek gyűjteményét Kertünk Istennel határos. Gozsdu Elek és Weisz Anna levelezése címen Alexa Károly és Pongrá­c­z P. Mária válogatásában és összeállításában 2001-ben jelentette meg vaskos kötetben Budapesten a Kortárs Ki­adó. A budapesti Nemzeti Színház Ódry Árpáddal (Gior­gione), Márkus Emíliával (Cecilia), Pethes Imrével (Tiziano) a főszerepekben 1908. április 3-án ősbemutatóként vitte színre Gozsdu Elek A félisten című három felvonásos színművét. A szépség összetett kérdéskörét taglaló „képzőművészeti drámát” az aradi és temesvári színtársulatok is műsorrendjükbe iktatták.
Az I. világháború kitörése lelkileg és testileg is erősen meg­viselte Gozsdu Eleket. Búskomorsága tovább mélyült és sötétült. Szeretett, 22 esztendős fiát, Gozsdu Györgyöt is besorozták katonának. Az orosz frontra került, ahol előbb megsebesült, majd 1916-ban hősi halált halt.
Fia elvesztésének bánatában összeroskadt, megőrült. Fele­sége előtt titkolta a rettenetes valót, fiuk elvesztését. Temesvár szab. kir. város tanácsának küldöttsége tisztelgő látogatásra ér­kezett gyárvárosi otthonába, amikor Lipót-renddel tüntették ki; vidám arccal lobogtatta a maga által hamisított tábori leve­le­zőlapot, amelyben fia állítólag azt írta, hogy kis sérüléssel orosz hadifogoly – és köszönte meg a figyelmességet a városi delegációjának. A fiút minden este vacsorával és vetett ággyal várták haza. Habár ügyészként sok tragédiával, döbbenetes eset­tel találkozott, a lesújtó személyes fájdalom, az elfojtott gyász testét, lelkét és szellemét végzetesen megviselte. Érelmeszedés kiváltotta szívinfarktus oltotta ki életét 1919. május 26-án, éjszaka 3 órakor Liget út 7. szám alatti lakásán. Temes­vár épp szerbek általi megszállásának hónapjait élte. Bakacsi­nos hangulat nyomasztotta a várost. Gozsdu Eleket 1919. má­jus 27-én temették. „A gyászmenet a Gyárvárosból, a Liget út 7. szám alatti Kunz Károly-féle bérház elől indult 1919 május 27-én a Losonczy téri görögkeleti szerb székesegyház­ba, ahol Jovan Novaković imádkozott koporsója fölött és mondott búcsúbeszédet, majd onnan a temesvár-belvárosi temető ortodox részébe vonult a gyászmenet. A kis ortodox kápolna közelében ásták meg a sírját, amely mellett az igaz­ságszolgáltatási intézmények nevében, Sólyom Andor, a királyi tábla elnöke mondott gyászbeszédet.” Végrendeletében lakását, bútorait, muzeális értékű műtárgyait és könyveit Temesvár városára hagyta, de a haszonélvezet a feleségére maradt.
Sírhantját évtizedekkel ezelőtt nyomtalanul eltűntettek, kíméletlenül felszámolták. Minden bizonnyal sem az egyházi, sem a városi hivatalosságoknak fogalmuk sem volt, hogy a magyar prózairodalom klasszikusainak egyikét takarja a halom, amelyet az dr. Alekszije Godžu cirill-betűs feliratú fejfa jelölt. Hagyatékát is szétpálta a történelem: az irodalom- és művészettörténészek nem akadtak a nyomára. Nem deríthető ki, hogy kéziratainak, könyvtárának és műgyűjteményének özvegye halála után, mi lett a sorsa. A temesvári múze­umba nem kerültek. Ki tudja, merre és kikhez szóródtak szét?
A Kunz-féle bérpalota homlokzata elé építőállványokat állítottak. A jelekből ítélve és következtetve, hozzálátnak az épület felújításához. Kívánatos lenne, hogy az eredeti ékítmények, szobrok, domborművek helyreállításán túlmenően kialakítanának egy alkalmas helyet a bérház legkiválóbb lakója, Gozsdu Elek emlékének megörökítésére. Irodalmunk klasszikusa!!!


    Oszd meg


  • Recent Posts

    • A TEMESVÁRI RÓMAI KATOLIKUS EGYHÁZMEGYE HÍREI
    • Graur János – A MECÉNÁS (1.r.)
    • Rendhagyó tematikájú előadással tér vissza Temesvárra a Nézőművészeti Kft.
    • KELET FELŐL – az Erdőfű zenekar népzenei koncertje
    • RENDEZVÉNYEK – ELŐADÁSOK – KIÁLLÍTÁSOK
  • HIRDESSEN ITT!

    Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.

    További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk.
  • Archives

    • February 2023
    • January 2023
    • December 2022
    • November 2022
    • October 2022
    • September 2022
    • August 2022
    • July 2022
    • June 2022
    • May 2022
    • April 2022
    • March 2022
    • February 2022
    • January 2022
    • December 2021
    • November 2021
    • October 2021
    • September 2021
    • August 2021
    • July 2021
    • June 2021
    • May 2021
    • April 2021
    • March 2021
    • February 2021
    • January 2021
    • December 2020
    • November 2020
    • October 2020
    • September 2020
    • August 2020
    • July 2020
    • June 2020
    • May 2020
    • April 2020
    • March 2020
    • February 2020
    • January 2020
    • December 2019
    • November 2019
    • October 2019
    • September 2019
    • August 2019
    • July 2019
    • June 2019
    • May 2019
    • April 2019
    • March 2019
    • February 2019
    • January 2019
    • December 2018
    • November 2018
    • October 2018
    • September 2018
    • August 2018
    • July 2018
    • June 2018
    • May 2018
    • April 2018
    • March 2018
    • February 2018
    • January 2018
    • December 2017
    • November 2017
    • October 2017
    • September 2017
    • August 2017
    • July 2017
    • June 2017
    • May 2017
    • April 2017
    • March 2017
    • February 2017
    • January 2017
    • December 2016
    • November 2016
    • October 2016
    • September 2016
    • August 2016
    • July 2016
    • June 2016
    • May 2016
    • April 2016
    • March 2016
    • February 2016
    • January 2016
    • December 2015
    • November 2015
    • October 2015
    • September 2015
    • August 2015
    • July 2015
    • June 2015
    • May 2015
    • April 2015
    • March 2015
    • February 2015
    • January 2015
    • December 2014
    • November 2014
    • October 2014
    • September 2014
    • August 2014
    • July 2014
    • June 2014
    • May 2014
    • April 2014
    • March 2014
    • February 2014
    • January 2014
    • December 2013
    • November 2013
    • October 2013
    • September 2013
    • August 2013
  • Recent Comments

    • Find us on Facebook

    • Curs Valutar

      8 February 2023
      EUR
      4.9022 RON
      HUF
      1.2474 RON
      USD
      4.5747 RON
      XAU
      275.3601 RON
      Curs oferit de Banca Națională a României
    • Időjárás



    • Szerkesztőség: GRAUR JÁNOS, alapító főszerkesztő, MAKKAI ZOLTÁN, főszerkesztő, Bodó Barna, főmunkatárs, Lázár Ildikó és Nemes Gabriella tördelőszerkesztők.
      Munkatársak: Sipos Enikő (otthonunk), Farkas-Ráduly Melánia (sport) Szekernyés János (helytörténet), Eszteró István (irodalom), dr. Matekovits György (egészségügy), Kiss Károly (mezőgazdaság), Csatlós János (keresztrejtvény), Ujj János (Arad), dr. Hauer Erich (Hunyad megye), Kun László (Krassó-Szörény), Dudás József (örökös munkatárs).
      Kiadó: VÁRBÁSTYA EGYESÜLET
      Kiadó tanács: Gazda István, Kása Zsolt, Tamás Péter


    Szerzői jog 2013 - Heti Új Szó