Rendőr-e a fekvőrendőr?
„Arra kérem az olvasót, hogy hunyja be a szemét, és képzeljen maga elé egy halom mosatlant. Miután leküzdi a semmiből rátörő viszolygást, hívja fel telefonon a szivacsot, és könyörögjön neki, hogy vállalja el a mosogatást. Ugye hatalmas segítség lenne, főleg akkor, ha még nincs mosogatógép a lakásban?” Ezekkel a sorokkal kezdődik a Szövegkovács nevű vállalkozás gondozásában megjelent Rendőr-e a fekvőrendőr? című könyv előszava.
Az elsősorban humorkedvelő nyelvhasználóknak szóló kiadványban a szerző, Farkas-Ráduly Melánia száznegyven szópárt sorakoztatott fel (például fekvőrendőr és fekvő rendőr, mosogatószivacs és mosogató szivacs); közülük huszonnyolcat megszemélyesített négy illusztrátor, Boros Zsolt, Fülöp Tünde, Havasi- Salamon Katalin és Léphaft Pál.
Az utolsó fejezetben egy különös párbeszédet kezdeményez a kételkedő olvasó: felteszi a kérdést, hogy a mai világban hol veszi hasznát a felsorolt példáknak és egyáltalán a helyesírásnak… A szerző konkrét érvekkel próbálja meggyőzni őt, hogy igenis érdemes mindent megtennie azért, hogy a lehető leghelyesebb szöveget adja ki a kezéből; mesél neki a szövegvakságról, a különféle szótárakról, internetes felületekről, amelyek segítségével gördülékenyebbé, közérthetővé teheti az általa leírtakat.
Milyen jelzőket lehetne aggatni a Rendőr-e a fekvőrendőr? című könyvre? Étvágygerjesztő. Fogyasztható a humora. Megdolgoztatja a nevetőizmokat. Nem okoz frusztrációt. Igényességre ösztönöz. Ahogy Molnos Ildikó magyartanár írta korábban: „Aki nem a helyesírás bajnoka, az mosolyogva tanul, aki meg otthonosabban mozog ezen a területen, annak is kedves csemege.”
Ha az olvasó érdeklődését felkeltette a könyv, vegyen részt a február 28-i, temesvári bemutatón, amely 19 órakor kezdődik a Bolyai János Szakkollégium konferenciatermében (a kiadvány megjelenését a Communitas Alapítvány támogatta).
A Szövegkovács egyébként két unokatestvér, egy újságíró, valamint egy korrektor összefogásának köszönhetően született meg 2012-ben; Farkas-Ráduly Melánia és Gergely Erika tevékenységét három év múlva, 2015 szeptemberében díjjal jutalmazta a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) a Nagykárolyban szervezett szakmai találkozón. Azóta a Szövegkovács Facebook-oldalán és blogján, illetve több napi- és hetilapban, sőt rádióban is közöltek helyesírással kapcsolatos cikkeket, hanganyagokat. Ugyanakkor két kiadványt is megjelentettek Szóbuborékok, valamint Anyanyelvi villámtanácsok címmel.
A Szövegkovács csapata
Kiemelt illusztrációt rajzolta: Léphaft Pál