Korszerűsödő úthálózat
A leköszönő megyei tanács a megyei múzeum udvarán tartotta utolsó ülését, amikor búcsúztatták a tisztségüktől megváló tanácsosokat. A tanács alelnöki tisztségét négy éven keresztül betöltő Sergiu Bîlcea tevékenységük legjelentősebb megvalósításának nevezte azt, hogy az eredetileg 300 kilométerre tervezett helyett 444 kilométernyi felújított megyei útszakaszt adhattak használatba. Kétségen kívül a legjelentősebb az Arad-Pankota közötti, rendkívül elhasznált út korszerűsítése volt. Ennek megkezdéséről már a lapban is beszámoltunk.
A törvényhatósági választások után most alakult Arad Megyei Tanács első, (online) ülésén újabb tervet terjesztettek elő a megyei úthálózat korszerűsítésére. E szerint az elkövetkező ciklusban újabb 96,6 km megyei utat hoznak rendbe, illetve építenek ki. Közöttük van a Szabadhely (Sâmbăteni) és Gyorok közötti, bicikliúttal ellátott, a Lippa-Temesújfalu (Temeșești), a Fenlak, illetve Bata és Temes megye határa, Apáti-Tornova közötti útszakasz is. A magyar nemzetiségűek lakta települések közül kiemelhető a Kis- és Nagypereg, valamint a Zerind Gyulavarsánd közötti út megépítése, ez utóbbinál egy Körös-hidat is beleértve.
Végre konkrét megvalósítási szakaszában érkezett az Aradot elkerülő körgyűrű bezárása. Ez lehetővé teszi a Maros völgye és a Temesvár felé vezető út összekapcsolását. A 11 kilométer hoszszúságú szakaszon megépül egy 138 méteres vasúti felüljáró, valamint a Maroson átívelő, 1100 méter hosszú közúti híd is. (A vasúti összekötő híd mellett ez lenne a város ötödik közúti hídja.) A tervek szerint, 235 millió lejt meghaladó beruházás EU-s forrásokból, valamint megyei pénzügyi hozzájárulásból valósulhat meg.
Ismét lezárták a hidat
Néhány hónap lezárást, s az azzal járó közlekedési kellemetlenségeket követően, október elején megnyitották a generáljavításon átesett Decebal (Erzsébet), a vár főbejáratához vezető hidat.
Az érintett autósok viszont csak rövid ideig örülhettek, ugyanis a városvezetés úgy döntött, hogy nem veszi át az elkészült létesítményt. A határozat oka az volt, hogy a járófelületet kivitelező vállalat az aszfaltréteget nem egyszerre, hanem darabokban öntötte le. A szakemberek szerint az illesztéseknél a kopás fokozott, így egy bizonyos idő elteltével, főleg a tél folyamán ott kátyú keletkezik.
A múlt szombaton reggel ismét lezárták a hidat, s a kivitelező vállalatnak saját költségén újra kellett öntenie az egész felületet. A lezárás ideje alatt az újaradi és a mikelakai hídon keresztül kellett kerülni. A rossz munkának végre a kivitelező is megitta a levét!
Új és felújított villamosok
Az aradi közszállítás korszerűsítésének terve régóta foglalkoztatja a Polgármesteri Hivatalt. Már a most leköszönt városi tanács tervében is szerepelt az egykori 2-es vonalán (Cocorilor/Sörház és Pădurii/Legelősor) utcák 3 kilométer hosszú vágányának cseréje. A jelenlegi vágány ugyanis nem bírja el a korszerű szerelvények jelentősen megnövekedett tömegét. A municípiumi és megyei tulajdonban lévő közszállítási vállalat (CTP) az elmúl időszakban immár kilenc aradi gyártmányú korszerű járművel bővítette a kocsiparkját. Ezek jószerével csak a 3-as és 7-es villamosok átépített, megszilárdított vonalán közlekedhetnek.
A polgármesteri hivatal most döntött 17 GT6 és 3 GT8 típusú, német gyártmányú szerelvények teljes átépítéséről. valamint 8 energiatakarékos új villamos beszerzéséről. Az új kocsikat Aradon az Astra vállalat készíti (mint a korábbi kilencet is), s ugyancsak Aradon építik át a GT típusú szerelvények korszerűsítését is. A terv kivitelezésének összértéke meghaladja a 117,5 millió lejt, ebből majdnem 99,5 millió vissza nem térítendő uniós forrás. Az új, illetve átépített vagonokkal jelentősen korszerűsödik az aradi vállalat járműparkja, s evvel felgyorsulhat a tömegközlekedés a városban, hiszen akkor már közel 40 zajmentes, alacsonypadlós, légkondicionált villamos futhat a városban.