Korlátozások
A megyei vészhelyzeti bizottság újabb szigorító óvintézkedéseket hozott. Az orvosi rendelőkben a személyes konzultáció csak előzetes, telefonon rögzített időpontban történhet. A rendelő előtt legfeljebb egy személy várakozhat. A gyógyszertárakban csak annyi személy tartózkodhat, ahány kiszolgálóablak nyitva van. A szabadban várakozóknak kötelező a maszk viselése és a távolság betartása.
Segít a Vöröskereszt
Olaszországi jó kapcsolatainak köszönhetően a Vöröskereszt aradi szervezete november hónapban is jelentős segítséget nyújtott a megyei kórháznak egészségügyi védőberendezésekkel. A Modena és Sassuolo városokból érkezett segélycsomagok tartalmát megosztották a rászoruló Temesvárral.
A segélyszervezetnek a fentieken kívül sikerült egy több mint 27.500 lej értékű, fertőtlenítőszereket, maszkokat és védőkesztyűket tartalmazó egészségügyi csomagra is szert tennie, amelyet a leginkább rászoruló egészségügyi intézmények között oszt ki.
Új COVID kórházi részleg
A járvány terjedésével egyre több kórházi ágyra lesz szükség Arad megyében is. A kiállítási pavilonban kialakított ideiglenes kórházban a kevésbé súlyos betegeket kezelik. A sürgősségi kórházban kialakított ágyakat a súlyosabb esetek ellátására tartják fenn. Mivel ez kevésnek bizonyult, a Megyei Tanács úgy határozott, hogy a gyoroki kórház járványosztályát is a COVID-betegek kizárólagos kezelésére alakítják át. Ez a készenléti állapot megszűnéséig fog így működni.
A kórházi ellátással kapcsolatos az a hír is, hogy épül az új pszichiátriai kórház Kápolnáson. A korábban használt kórházépületet, az egykori Teleky-kastélyt az örökösök visszakapták, azt ki kellett üríteni. Az épület tető alá került, az építők igyekeznek beszerelni a nyílászárókat, hogy a tél folyamán elvégezhessék a belső munkálatokat az 5385 négyzetméteres, kétszintes, pincével ellátott épületben.
Nincs internet-hozzáférés
Az oktatási minisztérium és a helyi közigazgatási szervek befejezték Arad megyében is az internet-hozzáférés nélküli tanulók felmérését. Azokat, akik a jelenleg elrendelt online oktatásban semmiképpen nem részesülhetnek. A felmérés szerint a megyében 7301 óvodás és iskolás tanulónak nincs olyan eszköze (táblagép, okostelefon), amelylyel hozzáférhetne a távoktatáshoz. Rajtuk kívül 900 olyan gyermek is él a megyében, akik lakóhelyen ilyen vagy olyan okokból nincs internet-hozzáférés.
A megyei önkormányzat és az iskolák összesen 23 ezer darab táblagépet rendelt, de ezek még nem érkeztek meg. A diákok avval boldogulnak, amijük van, többségük okostelefonnal. Marius Göndöt megyei főtanfelügyelő szerint a megyei tanfelügyelőség 4900 táblagépet tud(na) biztosítani, de ezekkel együtt is háromezernél több diák távoktatása nincs semmilyen formában megoldva.
Napsugár-díj egy aradi kisdiáknak
A Napsugár gyermekfolyóirat az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségével közösen 20 éve szervezi a Kriza Jánosról elnevezett a balladaéneklő és mesemondó országos versenyt. Idén Sepsiszentgyörgyön került volna sor az országos döntőre, de a vírusjárvány ezúttal is közbeszólt.
Az egész versenyt csak virtuálisan lehetett megrendezni. A kiválasztott magyar balladát vagy népmesét felvételről nézhette meg a zsűri, amelynek tagjai öt produkciót minősítettek a döntőre, az ő szövegmondásukról készült felvétel jutott el az országos zsűri elé. A zsűri döntése szerint a Csiky Gergely Főgimnázium második osztályos tanulója, Horváth Szilvia Viktória Napsugár-díjat kapott. Gratulálunk a díjhoz!
Rajzold le a várat!
Az Aradi Rotary Klub, a megyei tanfelügyelőséggel és az aradi városházával közösen rajzversenyt hirdetett Rajzold le! címmel. A felhívás 5-14 éves gyermekeknek szól, hogy rajzolják le, hogyan képzelik el az aradi várat, ha az civil használatba került. A fiatalok fantáziáját megmozgató felhívás arra kíváncsi, miképpen képzelik el a vár átrendezését, felhasználását azok, akik végül is birtokukba veszik majd azt. Az érdeklődők november 29-ig jelentkezhetnek a Facebookon a http://www.facebook.com/ rotaryaradcetate oldalon. Ha kérik, a jelentkezőknek igazolniuk kell, hogy a rajz az övék.