Nyelvi vetélkedő
A Magyar Nyelv Napján a Csiky Gergely Főgimnázium Tóth Árpád-termében rendezték meg azt a nyelvi vetélkedőt, amelyen Arad és a megye kilenc iskolája gimnáziumi tagozatának tizenhárom csapata vett részt.
Az ismerkedést és a közös ebédet követően a négyfős csapatok tizenhárom pontból álló feladatot oldottak meg. A zsűri minden feladat után begyűjtötte a feladatlapokat, így a vetélkedő végén nem kellett sokat várni az eredményre. A vetélkedő végeredménye:
1. A Csiky Gergely Főgimnázium Phoenix csapata; 2. Nyelvi Ászok, 3. Hörcsögök (mindkettő a Pécskai 2-es számú Általános Iskola csapata). Dicséretben részesült a Csiky Gergely Főgimnázium Ceruzák nevű csapata.
A versenyt a Communitas Alapítvány támogatta az aradi Szabadság-szobor Egyesületen keresztül. A nyertesek oklevelet és értékes könyvcsomagot kaptak.
Hangot adtak
A Magyar Szórvány Napján hirdették ki A vers néma. Adj neki hangot! című verseny eredményét. Az RMDSZ aradi szervezte által meghirdetett online versmondó versenyre idén a korábbinál többen jelentkeztek, különösen az első korcsoportokban. A világhálón eljuttatott felvételeket hat korosztályban értékelték, mégpedig Nagy Gizella és Vincze Német Judit (I. korcsoport), Ujj Ágnes és Tari Éva (II. korcsoport), Ujj Ágnes és Fekete Karolina (III. korcsoport) pedagógusok, valamint Éder Enikő (Arad-Temesvár) és Kancsár Orsolya (Szeged) színművészek (IV-VI. korcsoport).
A korcsoportok legjobbjai a következők voltak: I. korcsoport: I. Kovács Zsófia Ágnes. Különdíj: Csapó Zsófia, Szilágyi Ildikó. II. korcsoport: I. Mészár Csenge Viktória. II. Juhász Dóra, III. Kovács Finta Sára. Különdíj: Sinka Rebeka. III. korcsoport: I. Lehoczky Balázs, II. Derzsi Máté, III. Harsányi Bernadett. Különdíj: Kaszta Henrik. IV. korcsoport: I. Mészár Előd Zsolt, II. Rosca Denis, III. Torma Kristóf. V. korcsoport: I. Andrási László, II: Horváth Johanna, III. Derzsi Alexa. VI. korcsoport: I. Andrási Rafael, II. Kátai Tímea Zsófia, III. Szatmári Kata Karolina. Különdíj: Pál Zita Márta. Közönségdíjasok: Kádár Rita Borbála, Simó Pálfi Szilárd, Szatmári Kata Karolina.
A verseny minden korcsoportjának a díjazottjai, illetve a közönségdíjasok is értékes jutalomban részesülnek. Minden résztvevő em- léklapot kap, jutalmat kapnak azok is, akik most nem értek el helyezést.
Az okleveleket, a díjakat, a jutalmakat november 28-tól, hétfőtől lehet átvenni az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének Püspökség (Batthyány) utca 32. szám alatti székhelyén.
Dobogós helyezés
A hagyományokhoz híven, idén is Sepsiszentgyörgyön tartották meg a Kriza János Balladamondó balladaéneklő és mesemondó verseny országos döntőjét. Aradról a Csiky Gergely Főgimnázium III. osztályos tanulója, Lehoczky Balázs minősült a döntőre. Ott Almási Valéria tanítónő diákja kiválóan szerepelt a népes mezőnyben, a megmérettetésen az előkelő III. díjat szerezte meg.
Gratulálunk neki!
Áttértek az online oktatásra
A Vasile Goldiș Nyugati Egyetem (UVVG) közleményében olvasható, hogy november 21-től, hétfőtől a jogtudományi, gazdaságtudományi, informatikai és mérnöki, társadalom- tudományi, testnevelési és sporttudományi szakon áttértek az online oktatásra. Az oktatás a Román Felsőoktatási Minőségbiztosítási Intézet szabványainak megfelelően folyik tovább. A félévi és évi vizsgákat a hallgatók fizikai jelenlétével tartják meg.
A fenti rendelkezés alól az orvostudomány, gyógyszerészeti és fogorvosi kar képez kivételt, ahol az oktatást tovább is a hagyományos módon bonyolítják le.
Fizetnek, de miből?
Perben áll az aradi városvezetés a helyi szakszervezetekkel. Mint már szó esett e lapban is, a város vezetése azért perelte be a szakszervezetet, mert 2008 óta semmiféle illetéket nem fizetett a tulajdonában lévő Szakszervezetek Művelődési Háza után. A Városligetben a 4140 négyzetméteres ingatlanban két előadóterem (750 és 200 férőhelyes), több irodahelyiség, tornaterem, létezik. Ezek közül a szakszervezetek két irodájában négy alkalmazott dolgozik, de több helyiséget évtizedek óta bérbe adják különböző intézményeknek.
Az első per folyamán a szakszervezetek avval védekeztek, hogy az épület nem az övék. Ebben az esetben a városvezetés a termek használatáért lakbért, illetve a bérbe adott helyiségekért a bevételt követelte. Ekkor a szakszervezetek mégis vállalták a tulajdonjogot, de fizetni semmiért sem voltak hajlandóak.
A Temesvári Fellebbviteli Bíróság megerősítette a szakszervezetek tulajdonjogát, ezért a városvezetés pénzügyi vizsgálatot indított az ügyben. A vizsgálat megállapította, hogy ki nem fizetett adókból és illetékekből egy igen tetemes összeg kerekedik ki: több mint 9 (!) millió lej. Ennyit kell befizetnie a szakszervezeteknek a város kasszájába. A kérdés csupán az, hogy miből tudják kiegyenlíteni ezt a tartozást? Mert szakszervezeti tagdíjakból semmiképpen sem. Az egykor tetemes közös vagyonnak pedig (akárcsak a pártvagyonnak) hamar nyoma veszett.