Szalagavató: jubileumi Bethlen-bál Nagyenyeden
Huszonötödik alkalommal szervezték meg Nagyenyeden a Bethlen-bált, amely nemcsak a Bethlen Gábor Kollégium, hanem a város és a környék kiemelkedő eseménye, főszereplői pedig a mindenkori végzős diákok. Az esemény idei fővédnöke, Takács Csaba, a Communitas Alapítvány elnöke meghatottan emlékezett vissza arra, hogy a kollégium 350 éves évfordulójára rendezett emlékünnepségen is részt vett feleségével, és mindketten az ősi alma mater végzősei lévén, leírhatatlan élmény számukra a 400. jubileumot is átélni. (2022. május 8. – maszol.ro)
Kőrösi Csoma Sándor örökségének erdélyi őrzője
Az 1784-ben a háromszéki Csomakőrösön született és 1842-ben az indiai Dardzsilingben elhunyt Kőrösi Csoma Sándor utazó, nyelvtudós, a tibeti–angol szótár megalkotója nem csak a magyarság, hanem a nemzetközi tudományos világ elismert tudósa. Szülőföldjén a kommunista időszakban is ápolták emlékét. A rendszerváltás után Gazda József magyar szakos tanár, közíró és művelődésszervező egyesületet hozott létre Kovásznán a székely tudós szellemi örökségének népszerűsítésére. (2022. május 8. – Krónika)
Imakönyvek reprint kiadása
Az 1926 és 1931 között kézzel írott, gazdagon illusztrált, püspöki engedéllyel nyomtatásban is kiadott imakönyvek reprint kiadását mutatták be nemrégiben Pécskán, illetve Aradon. A több mint háromszáz oldalas könyv „Irha” Nagy István néhai előimádkozó gyűjtésén alapszik, és azok az énekek és imák kerültek bele, amelyeket a máriaradnai búcsúk alkalmával mondtak a többnapos zarándoklatok résztvevői, amíg Pécskáról Máriaradnára döcögött velük a szekér. (2022. május 7. – Kossuth Rádió)
Százhúsz éves a felvidéki, Rozsnyói Bányászati Múzeum
Az idén ünnepli alapításának 120. évfordulóját a Rozsnyói Bányászati Múzeum. Az évfordulóhoz kapcsolódó rendezvénysorozat egyik állomásaként A Rozsnyói Bányászati Múzeum 12 évtizede címmel kiállítás nyílt az intézmény galériájában. A megnyitón felidézték az intézmény történetét, amely 1902-ig nyúlik vissza. A múzeumalapítás gondolata az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Borsod-Gömöri Osztályában született meg, a telket Rozsnyó város biztosította, az anyagiakat pedig Andrássy Dénes gróf és felesége, Franciska grófné adományai. 1905-ben már állt a kész épület az egykori Andrássy utcán, de az első múzeumi tárlat csak 1912-ben nyílt meg benne. Ugyanebben az évben létesítették a Városi Múzeumot is. A két intézményt 1940-ben egyesítették. A második világháború után a múzeum néhány évig stagnált, majd 1956-ban újra megnyitották, immár Rozsnyói Járási Múzeum néven. Jelenlegi nevét 1967 óta viseli. (2022. május 11. – ma7.sk)
A Bolyai Farkas Gimnázium venné át ideiglenesen a katolikus iskola osztályait
Rendkívüli ülésen elfogadta a marosvásárhelyi helyi tanács a marosvásárhelyi iskolahálózat módosítását úgy, hogy a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium bekerüljön a Bolyai Farkas Gimnázium alá. Ez az első lépés lehet ahhoz, hogy a jogi személyiséggel már nem rendelkező intézmény diákjai zavartalanul fejezhessék be a tanévet. (2022. május 13. – szekelyhon.ro)
Erdélyi magyar oktatók részesültek Mentor Díjban
Tíz oktatót, illetve edzőt ismert el a MOL Románia és a Közösségért Alapítvány a 12. alkalommal átadott Mentor Díjjal, kolozsvári edző és óvónő és székelyudvarhelyi fizikatanár is van közöttük. A díjazottak múlt héten, csütörtökön vehették át a Bukaresti Nemzeti Színházban szervezett gálán a 8000 lejes pénzjutalmat és a Mentor trófeát, Ioan Nemțoi képzőművész alkotását, derül ki a Közösségért Alapítvány közleményéből. (2022. május 15. – maszol.ro)
Az Emberi Méltóságért kitüntetésben részesítette Brenzovics Lászlót,
a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökét az Emberi Méltóság Tanácsa. A kárpátaljai magyar közösség vezetője kimagasló közéleti munkásságáért, a magyarság megőrzéséért tett bátor kiállásáért kapta meg a kitüntetést. (2022. május 16. – Kossuth Rádió)
Márai éjszakája
A Múzeumok és Galériák Éjszakája európai rendezvénysorozatba május 14-én bekapcsolódott négy helyszínen a fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Szlovák Nemzeti Múzeum – a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma. Gazdag programajánlattal várta a látogatókat. A múzeum és tagintézményei, a pozsonyi Brämer-kúria, a szklabonyai Mikszáth Kálmán Emlékház, az alsósztregovai Madách-kastély, valamint a kassai Márai Sándor Emlékkiállítás változatos programmal várta a családokat, a történelem, művészet és irodalom iránt érdeklődőket. (2022. május 17. – Kossuth Rádió)
Az EMKE kezdeményezésére és szervezésében
idén is megemlékeztek a 115 éve született Dsida Jenő költőről, lapszerkesztőről, a 65 esztendővel ezelőtt első verses kötetével jelentkező Páskándi Géza költőről, dráma- és esszéíróról, valamint a XX. századi Európa legjelentősebb kisebbségi folyóirata: a Magyar Kisebbség megjelenésének 100., megszüntetésének pedig 80. évfordulója kapcsán Jakabffy Elemér politikusról és szerkesztőről. (2022. május 17. – Kossuth Rádió)
Tamási Áron Emlékév
A Nemzetpolitikai Államtitkárság ezt az évet Tamási Áron Emlékévnek nyilvánította a 125 éve született székely-magyar író életműve előtt tisztelegve. A Petőfi Kulturális Ügynökség Bölcső a hegyek között címmel rendezett szabadtéri tárlatát Csíkszereda központjában, a múlt hét végén tartott könyves ünnepen mutatta be. A 16 táblából álló kiállítás a teljes Tamási életművet bemutatja. (2022. május 17. – Kossuth Rádió)
Méhes György Alapítvány
Mintegy 100 millió forint alaptőkével alapítványt hoztak létre Méhes György örökösei a Kossuth-díjas erdélyi író irodalmi hagyatékának megőrzésére és a fiatal tehetségek támogatására. A Méhes György Alapítvány alapító okiratát szerdán írták alá Budapesten. Nagy Elek, Méhes György (Székelyudvarhely, 1916. május 14. – Budapest, 2007. április 10.) fia az örökösök nevében azt mondta: a 100 millió forintos felajánlás mellett a következő tíz évben legalább összesen 1 milliárd forinttal járulnak majd hozzá az alapítvány működéséhez. Az alapítvány feladata elsődlegesen, de nem kizárólagosan a határon túli magyar kultúra, különösen az irodalom támogatása lesz. A Kossuth-díjas mese-, regény- és drámaíró szellemiségét követve ösztöndíjakkal és pályázatokkal fogják segíteni a fiatal szerzőket – tette hozzá. (2022. május 18. – MTI, Krónika)
“A medvék csaknem olyan intelligensek, mint az emberek,
de sokkal finomabb lelkűek. Náluk egyéni kérdés. hogy kire emlékeznek, kit szeretnek, kit gyűlölnek.” Robert Franklin Leslie, medvemeséiről ismert amerikai író gondolatát választotta mottóul a gyergyószentmiklósi Dezső László, amikor megírta a Görgényi-havasok nagy medvéskönyvét. Történeteiből megismerjük és talán meg is szeretjük a nagyvadat, amely az utóbbi időben inkább ellenség lett Székelyföldön. (2022. május 18. – Kossuth Rádió)