A tavalyi helyhatósági választások nyomán alpolgármesterként tért vissza a helyi közigazgatásba Kaba Gábor, Zsombolya volt polgármestere, akinek három mandátumra terjedő tevékenysége nyomán sikerült felvirágoztatni a várost. A gazdasági fellendülés mellett művelődési intézmények, nagyszabású rendezvényeit ösztönözve a megye művelődési életének élvonalába emelte Zsombolyát.
– Hogyan befolyásolta a koronavírus-járvány Zsombolyán a közéletet? – kérdeztük elsőként az alpolgármestertől.
– Más településekhez viszonyítva szerencsénkre nálunk a megbetegedések száma alacsonyabb volt, jelenleg a fertőzöttségi mutató nem haladja meg az 1 ezreléket, és a gazdaság sem állt le, csak tavaly tavasszal egy-két hónapra. Mégis a járvány miatt jelentős összeg esett ki a város költségvetéséből, amit uniós vagy központi forrásból származó összegek lehívásával igyekszünk pótolni, ami nem könnyű, mert bármilyen pályázathoz önrészt kell biztosítson – esetenként az önrész értéke többszöröse a megszokott, általában 2%-nál – az önkormányzat, és annak előteremtése komoly gondot okoz.
– Tavaly szeptemberben megújult a városvezetés? Melyek a legközelebbi terveik?
– Sajnos az elmúlt években sem sikerült befejezni több régen elindított beruházást. A 2008-as gazdasági világválság megakasztotta például az előző évben nagy lendülettel elindított kollégiumok/bentlakások befejezését. Nem valósult meg sem a tervezett iskolabővítés és nem épült meg a bölcsőde sem. Terveink között szerepel eme elkezdett beruházások befejezése, akár eredeti rendeltetésüknek megfelelően, de más közösségi hasznosításra is gondolunk. Új pályázatokat, szaktanulmányokat készíttetünk ennek megfelelően. Például máris tárgyaltunk az ifjúsági- és sportminiszterrel egy táboroztatásra is alkalmas sportközpont létesítéséről, így reméljük hasznosítani a város Temesvár felőli bejáratánál éktelenkedő félig-meddig elkészült épületeket. A miniszter úr támogatásáról biztosított. Mi azt szeretnénk, ha a bír- kózásra alkalmas edzőtermeket és más szükséges helyiségeket alakítanánk ki, ugyanis Zsombolyán nagy hagyománya van a küzdősportoknak, számos megyei és országos, sőt európai bronzérmes bajnok öregbíti a város jó hírét. Bizonyos, hogy egy korszerű edző- és táborozóhely nagyot lendítene a város és a régió sportéletén.
– Régóta gondot jelent Zsombolyán a szennyvízelvezető csatorna építése. Mikorra várható a lakosságnak és az önkormányzatnak is sok fejtörést okozó beruházás befejezése?
– Ez is olyan beruházás, amelyet polgármesterként még jómagam indítottam el és sajnos még mindig bőven okoz gondot. A munkálatok pályáztatásakor bejelentkeztek olyan cégek, amelyek a kiírt összeg 60 százalékáért (vagyis az előzetes szaktanulmányokban meghatározott eredeti árnál 40 százalékkal olcsóbban – szerk. megj.) vállalták el a nagyszabású és nagyértékű munkálat elvégzését. Hamar rájöttek, hogy kivitelezhetetlen olyan áron a beruházás, aminek az lett az eredménye, hogy az eltelt évek alatt összesen hat kivitelező adta át egymásnak a munkát! Így elhúzódott a megvalósítás, minden határidőt túlléptek, míg egy-két évvel ezelőtt a regionális vízgazdálkodási vállalat, az Aquatim vette át a beruházás megvalósításának fennmaradó részét. Ez szerencsés fordulatnak bizonyult, mert a cég rendelkezik minden eszközzel annak érdekében, hogy belátható időn belül – nagyjából két év múlva – megvalósuljon Zsombolyán szennyvízelvezető rendszer.
– Kaba Gábor alpolgármesterként, mit szeretne feltétlenül megvalósítani a következő négy év folyamán?
– A választási kampányban volt alkalmunk megismerni, feltérképezni a legfontosabb lakossági igényeket. Ezek közé tartozik a gázhálózat további kiterjesztése, amit rengetegen kértek, mert vannak negyedek, ahol nincs földgáz a városban. Az igazág az, hogy eddig ezekből az utcákból, negyedekből nem kaptunk jelzést arra nézve, hogy kell a gáz, és a lakosság hajlandó áldozni erre. Idén eddig háromszáz családnak nyújtottunk segítséget az ügyintézésben. Anyagiakban nem segíthetünk, mert az érvényes rendelkezések értelmében, a szolgáltató vállalat kell kiépítse a hálózatot és kiterjessze az ingatlanok határáig, viszont az előzetes papírmunkát mi átvállaltuk és jó eséllyel megvalósulhat a beruházás. Szintén állandóan felmerülő lakossági igényt képezett a már említett szennyvízelvezető csatorna építésének a befejezése. A csatorna hiányában a városban az átlagosnál magasabb a talajvíz szintje, ami további bonyodalmakat okoz. Ez egy nagyon fontos, és reményeim szerint két éven belül megoldódó probléma. Most az Aquatim vezetőtanácsának is tagja lettem, így bizonyos, hogy tudok segíteni a beruházás megvalósításában. Mivel volt alkalmam alaposan megvizsgálni az ügyet, ezen a helyen el kell oszlassam a szennyvízelvezető csatornával kapcsolatos kételyeket: a városi legenda szerint Zsombolyán soha sem fog működni a rendszer, mivel hat cég hatféleképpen és hatféle minőségi szinten végezte el a munkát, valószínűsíthető, hogy nem teljes összhangban… Ezzel szemben biztosan állíthatom, hogy az Aquatim rendelkezik a legszigorúbb minőségi kritériumrendszerrel, és mielőtt átvették volna a munkálatot, csúcstechnika alkalmazásával, a hálózat minden méterét alaposan átvizsgálták, és ahol szükségesnek mutatkozott a saját normáiknak megfelelően javították ki és csak azután került átvételre. Több helyen nagykapacitású vízátemelő szivattyúkat építettek be a rendszerbe annak érdekében, hogy ne kelljen négy-öt méteres, vagy annál nagyobb mélységben elhelyezni a csöveket.
– A terménypiac újranyitása is régi vágya Zsombolya lakosságának.
– Sajnos a piacunk ügye is a hazai, nagyon rossz közbeszerzési törvény áldozatává vált, ugyanis a kiírt árnál jóval alacsonyabbat ajánló kivitelező cég fizetésképtelenségi állapotba került, és amíg nincs vége a folyamatnak, nem írható ki újabb pályázat. Az önkormányzat pedig nem fejezheti be saját forrásból a beruházást, mert erre nincs jogi alap. Most abban reménykedünk, hogy őszig sikerül végre átadni a piacot, amelyre nagy szüksége van a lakosságnak. Biztató, hogy pár napja ismét dolgoznak a piac építőtelepén, most a tűzvédelmi berendezéseket helyezik el, illetve dolgoznak a piac előtti tér burkolatának elhelyezésén is.
– Nemrég döntött a Temes Megyei Tanács egy uszoda építéséről Zsombolyán. Hol lesz a fedett medence?
– E megyei beruházás vonatkozásában elmondható, hogy egyelőre folyik a tervezés és a szaktanulmányok összeállítása, hamarosan indul a kivitelezés is. Az uszoda a városi strand bejáratánál fog megépülni, a sportcsarnok mögötti területen, jövő év végéig. Meggyőződésem szerint a sportcsarnok, a fedett úszómedence meg a strand jól kiegészítik egymást, és az új beruházás újabb vonzó eleme lesz a városnak.
– A magyarországi strandok, aquaparkok, termálfürdőkhöz viszonyítva a zsombolyai strand meglehetősen szerénynek mondható. Mégis kedvelik, nemcsak a helybéliek, hanem a környező települések lakói is…
– Reményeink szerint, a következő években sikerül – ha nem is élményfürdőt építenünk – tisztességes körülményeket teremteni a strandon. Most azon dolgozunk, hogy megteremtsük az előfeltételeit annak, hogy – amikor lehetőség nyílik rá – megfelelő anyagi forrást szerezzünk, ne legyen semmilyen akadálya annak, hogy a város megvalósíthassa a tervezett fejlesztéseket.
– Felvállalhatónak tartja a zsombolyai magyar közösség sajátos ügyeinek képviseletét is azután, hogy három RMDSZ-színekben megszerzett polgármesteri mandátumot követően, tavaly más párt jelöltjeként volt sikeres?
– Nem kívánok meddő vitákat gerjeszteni, de sajnálatosnak tartom, hogy nem tudtunk szót érteni az RMDSZ akkori vezetőségével, amely elzárkózott attól, hogy tárgyaljunk a jelölésemről. Mert ha a Szövetség jelöltjeként indulok tavaly, lehet, hogy most polgármester lennék. Erre megvolt az esély, és amint az látható, az élet engem igazolt, mert nem voltam túl távol a polgármesteri széktől. Könnyen kiszámítható, hogy RMDSZ-es polgármesterként milyen lehetőségeket, hátteret biztosított volna a Szö- vetség kormányzati szerepvállalása. Ez most másként lesz, egy aránylag kis párt alpolgármestereként, igyekszem szolgálni a zsombolyaiakat, és természetesen segítséget nyújtok, amikor magyar ügyekről – magyar iskola, óvoda, gyermekotthon, esetleg a magyar lakosok ügyes-bajos dolgainak megoldása – van szó. Bevallom, hogy a Szent Ferenc Alapítvány zsombolyai gyermekotthona szívügyem, amikor csak lehetőségem van rá segítek, az elmúlt évben több alkalommal is támogattuk az alapítványt Németországból kapott segélyekkel. Decem- berben Herczeg Anita asszonyt, Áder János elnök úr feleségét, fogadhattuk Zsombolyán, aki karácsonyi ajándékokat adott át a gyermekeknek.
– Idénre milyen események kerültek be a város rendezvény naptárába? Lesznek-e Zsombolyai Napok?
– A világjárvány miatt, rengeteg hagyományos rendezvény maradt el, most még kérdéses a további rendezvények sorsa, érthető okok miatt háttérbe szorult a város kulturális élete. Ennek ellenére, aláírtunk egy befogadó-egyezményt a szegedi Molnár Dixieland Band képviselőivel, annak érdekében, hogy amint a járványügyi rendelkezések megengedik, és anyagi fedezetük lesz, Zsombolyán is fellépjenek. Bízunk abban, hogy a járvány megszűntével, visszatér életünk a megszokott kerékvágásba.
Makkai Zoltán