A 26. Alkalommal megszervezett Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban idén is Orbán Viktor, magyar miniszterelnök beszéde keltette fel leginkább az érdeklődők figyelmét. A konferenciákról, megbeszélésekről az előző évektől eltérően idén csaknem teljes egészében hiányzott a romániai hivatalos képviselet. Az RMDSZ egy-két politikusa és a EMNT illetve a EMNP vezetői mellett viszont jelen voltak a határontúli magyar szervezetek képviselői valamint jelentős számban magyarországi vezető politikusok, akik közül legtöbben a rendezvény törzsvendégeinek számítanak.
Orbán Viktor, miniszterelnöknek a találkozó végén mondott beszédét nemcsak a jelenlévők kísérték megkülönböztett figyelemmel, hanem Erdély szerte és otthon, Magyarországon is érdeklődéssel követték. Ennek visszhangját az alábbi összeállításban igyekszünk összefoglalni.
A Nézőpont Intézet szerint a miniszterelnök szombati tusványosi beszédének legfontosabb üzenete, hogy a magyar kormány hosszú távon elkötelezett a migráció megállítása mellett, és az Európai Unióban még határozottabban áll majd ki a “modernkori népvándorlással“ szemben: Brüsszel “jelenleg képtelen gyakorlatias cselekvésre“, ezért a nemzetállamoknak kell – Magyarországot is beleértve – megvédeniük Európát és az európai értékeket “a tömeges illegális bevándorlás által előtérbe helyezett gazdasági, társadalmi, illetve biztonsági problémáktól“. Az elemzésben, amelyet Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője jegyez, felhívták a figyelmet arra, hogy Orbán Viktor nincs egyedül ezzel a véleményével, a nyugat-európai gondolkodás is kezd “fordulóponthoz érni“ a bevándorlás ügyével kapcsolatban. Példaként említették, hogy David Cameron brit miniszterelnök, Nicolas Sarkozy korábbi francia államfő és több vezető német politikus is a magyar kormányfőhöz hasonlóan gondolkodik a kérdésről … (mti)
Ezzel szemben a magyarországi ellenzéki pártok nem tartották felelősségteljesnek a miniszterelnöki megállapításokat. Az Együtt szerint Orbán Viktor ismét bebizonyította, hogy vele nem lehet és nem is szabad kiegyezni, mivel nem tekinti a nemzet részének azokat, akik nem értenek egyet vele. Az Együtt szerint Orbán Viktor miniszterelnök „elképesztő” dolgokat mondott szombaton az erdélyi Tusnádfürdőn. A Hajdu Nóra, az Együtt elnökségi tagja által jegyzett, az MTI-hez eljuttatott közleményben azt írta: a magyar kormányfő “a sok üres szó mellett néhány igazán rettenetes dolgot is mondott”a 26. Bálványosi Szabadegyetem és Nyári Tábor rendezvényén. „Egészen elképesztőnek” nevezte, hogy a kormányfő szerint „a fekete-afrikai bevándorlók idejönnek és megerőszakolják az európai nőket”. A közlemény szerint „hajmeresztő“ az is, hogy Orbán Viktor azt mondta, a baloldaliak nem szeretik a magyarokat. (nsz)
A Jobbik úgy fogalmazott: az Orbán-kormány csak szavakban bátor, tettekben megalkuvó, míg az MSZP úgy véli, a miniszterelnök egyre veszélyesebb Európára nézve. A Magyar Liberális Párt szerint Orbán ellenségképeket keresett, „rémhíreket gerjesztett”, miközben nem tud elszámolni „saját kudarcos kormányzásával”, Schiffer András, az LMP társelnöke pedig közölte: Magyarországnak veszedelmesen szűk látókörű miniszterelnöke van. A Demokratikus Koalíció úgy véli, Orbán „vak és süket” Magyarország valós problémáira. Ugyanakkor a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a miniszterelnök beszéde egy tabukat nem kerülgető, hazájáért aggódó politikusé volt (mno) Tőkés László európai parlamenti képviselő szerint a magyarok nem kérnek a megélhetési bevándorlókból és az Európai Unió által kikövezett görög útból. „Jobb szeretnénk a magunk útján, a magyar úton járni” – jelentette ki az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke Tusnádfürdőn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) zárónapján. Tőkés László hozzátette: az erdélyi magyarok a rossz értelembe vett román útból sem kérnek, ehelyett az erdélyiek útján kívánnak járni. A politikus szerint a jelenlegi megváltozott geopolitikai helyzetben mi sem természetesebb annál, hogy szolidaritást kell vállalni Ukrajnával és a keleti partnerséghez tartozó országokkal, közöttük is elsősorban “a román Moldovával“. „A Románia és Moldova egyesülésére irányuló politikai törekvésekben nem látok kivetnivalót” – jelentette ki Tőkés László. (mti)
Orbán Viktor miniszterelnök szerint a tét ma már Európa, az európai polgár életmódja, az európai értékek és nemzetek megmaradása vagy eltűnése, illetve felismerhetetlenségig történő megváltozása. Orbán Viktor a 26. Bálványosi Szabadegyetem szombati rendezvényén az újkori népvándorlás jelenségét értékelve kiemelte: most már nem csupán az a kérdés, mi magyarok milyen Európában szeretnénk élni, hanem az, lesz-e egyáltalán mindaz, amit mi Európának nevezünk. A válaszuk világos: azt szeretnék, ha Európa az európaiaké maradna – jelentette ki. A magyar kormányfő megállapította: az újkori népvándorlás politikai folyamatok következménye. Értékelése szerint az igazán komoly fenyegetés, nem a háborús övezetekből érkezik, hanem Afrika mélységeiből. Orbán Viktor kitért arra is: a jövő nem távolba néző verseny, hanem sokkal inkábba a múlt megismerésének versenye. Az győz, aki mélyebben érti meg a múltat, és abból bátrabban, gyorsabban vonja le következtetéseket – jelentette ki
Nem sok „boldogítót” tudott mondani a román–magyar kapcsolatokról. A kormányfő szerint ez nem volt mindig így, 2012-ig bizalmi alapon álló, gyakorlatias és eredményes együttműködés volt a két ország akkori kormányai között. „Ez 2012-től megváltozott” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve: nem emlékszik arra, hogy vezető román politikusok annyiszor rúgtak volna Magyarországba, mint azóta ()
Mircea Dușa román védelmi miniszter szerint Orbán Viktor kormányfő a korábbi évekhez képest “mérsékeltebb” beszédet tartott a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) zárónapján – közölte vasárnap az Agerpres hírügynökség. A kormány tagja a Szociáldemokrata Párt (PSD) Maros megyei szervezetének tanácskozásán utalt a magyar miniszterelnök idei tusványosi beszédére. “Mindkét ország tagja a NATO-nak, az Európai Uniónak, egymáshoz fűződő kapcsolatát pedig arra a kölcsönös tiszteletre és bizalomra kell alapoznia, amely ezt a két szervezetet jellemzi. Persze Orbán úr idén mérsékeltebb volt a korábbiaknál“ – idézte az Agerpres a védelmi minisztert, aki a Maroshévíz környéki Hargita megyei választókerület képviselőjeként tagja a parlamentnek is. A miniszter hozzátette: a román-magyar viszonyban, gazdasági és társadalmi együttműködésben is tiszteletben kell tartani a nemzetközi jog alapelveit, a kétoldalú szerződéseket.