Folyamatos az oltási kampány
Temesvár és a megye valamennyi kórházában folyamatosan oltják be –egyelőre – az egészségügyi dolgozókat. Eddig Temes megyében 2868 személyt oltottak be, csak kedden 657 személy kapott koronavíruselleni oltóanyagot. Eddig egyetlen beoltott személynél sem észleltek semmilyen mellékhatást.
Hol gyűjtik a fenyőfákat?
Hagyomány szerint vízkereszt környékén kerülnek ki a lakásokból a díszeiktől megfosztott karácsonyfák. Ilyenkor a város minden kerületében ellepik a kukák környékét az elszáradt fenyőfák, amelyeknek begyűjtése rendszerint hetekig elhúzódik. A várossal kötött szerződés értelmében idén sem a Retim, hanem egy másik vállalat gyűjti be a fenyőfákat. A fenyőfák begyűjtésének ütemezéséről a 0724-865.464, 0790- 096.001-as telefonszámokon, vagy a contact@transclean.ro elektronikus postacímen érdeklődhetnek az érintettek. Az elszáradt fenyőfák leadhatók az ismert hulladékbegyűjtő központokban is.
Felülvizsgálják a kedvezményezettek körét
Mivel évente több mint húsz millió eurót fordít a város a helyi közszállításban alkalmazott kedvezmények költségének átvállalására, a költséghatékonyság maximalizálása és az esetleges viszszaélések kiszorítása érdekében a következő hetekben felülvizsgálják a kedvezményezettek körét – ismertette Dominic Fritz polgármester.
Iskolakezdés február 8-tól?
A tanügyminiszter szerint az iskolák megnyitása a járványhelyzettől függ, viszont Sorin Cîmpeanu miniszter azt szeretné, ha már második félévtől, február 8-tól újra beengednék a diákokat a tantermekbe. A miniszter elmondta, előbb az óvodákat nyitnák ki, illetve az elemiseknek és a végzősöknek (nyolcadikosoknak és tizenkettedikeseknek) tennék lehetővé újra a tantermi oktatást. A tanügyminiszter szerint, elemezni fogják a Tanulók Országos Tanácsának azt a ké- rését, hogy a kormány decentralizálja ezt a döntést, vagyis nyílhassanak meg a tanintézmények azokon a településeken, ahol a fertőzési arány 3 ezrelék alá csökkent. (maszol)
Frissült a “sárga” országok listája, ismét lehet repülni Nagy-Britanniába
Frissítette vasárnap este az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) a magas járványügyi kockázatot jelentő országok jegyzékét. A testület arról is döntött, hogy január 4-én 19 óra után újraindulhatnak a két hete leállított repülőjáratok Nagy-Britanniába és Írországba.
A sárga zónás államokból Romániába érkezőknek 14 napra karanténba kell vonulniuk. A CNSU határozata szerint többek között, a következő országok szerepelnek a január 3-tól érvényes jegyzéken: Szlovénia, Hollandia, Szerbia, Csehország, Amerikai Egyesült Államok, Svédország, Dánia, Svájc, Luxemburg, Egyesült Királyság, Horvátország, Szlovákia, Észtország, Lettország, Izrael, Ciprus, Portugália, Törökország, Észak-Macedónia, Németország, Moldovai Köztársaság, Ausztria, Olaszország, Magyarország, Lengyelország, Andorra.
Új bekötőút az autópályára
A néhány napja megszületett kormányhatározat értelmében, elkezdődhet a temesszentandrási körforgalomból induló, és az A1-es autópályára felvezető út nyomvonalán helyezkedő telkek kisajátítása. A fenti célra 8,5 millió lejt különítenek el az idei költségvetésből. A mintegy 10 kilométeres bekötőút tervezett összköltsége megközelíti az 50 millió eurót és a munkálatok megkezdésétől számítva 24 hónap alatt kell elkészüljön.
Lejárt az építési engedély
Miután októberben aláírták a Lippai úti sport- és szabadidős központ felépítésére a kivitelezési szerződést, a tulajdonképpeni munkálatok mégsem kezdődhetnek el, ugyanis a leköszönt városvezetés elmulasztotta meghosszabbítani a beruházás építési engedélyét. Amenynyiben a városi beruházásokat átvilágító bizottság a Lippai úti központ építését előkészítő dokumentációban mindent rendben talál, tavaszig kibocsájtható az új építési engedély és elkezdődhet a várhatóan egy év alatt megvalósuló beruházás kivitelezése.
Központi támogatás épületfelújításra
A bukaresti Nemzeti Örökség Intézet műemlékvédelmi alapja egymillió lej értékű támogatást nyújt a temesvári önkormányzatnak tíz műemléképület utcai homlokzatának tatarozására, vagy tetőszerkezetük teljes vagy részleges javítására.
HÍREK RÖVIDEN
• Az új év első napjaiban a világon több mint 10 millióan kaptak koronavírus elleni védőoltást. Az egy éve tomboló járvány áldozatainak a száma meghaladta 1,8 milliót. Az európai Bizottság előrelátása szerint év végére ellenőrizni lehet a Covid-19 pandémiát, ha a népesség 70 százalékát beoltják.
• Év végi adatok szerint 7,837 milliárd ember él a Földön. A 2020 év folyamán 82,3 millióval nőtt a világ népessége.
• Elkezdik azoknak a menekülteknek a kitoloncolását Németországból, akik súlyos bűncselekményt követnek el és nem tartják tiszteletben az ország alkotmányát, nyilatkozta az év végén a Horst Seehofer belügyminiszter a Bild Sonntagnak.
• Szilveszter éjszakáján migránsok randalíroztak Bécs központjában.
• Új szabályok az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatában a brit tagság megszűnése miatt. Többek között megszűnt az emberek, az áruk, a tőke és a szolgáltatások akadály nélküli áramlásának érvényesítése.
• Portugáliának adta át Németország az EU soros elnökségét, amelyet hat hónap után Szlovénia vehet át.
• Erős, hét emberáldozatot is követelő földrengés rázta meg Horvátországot. A rombadőlt házak lakói közül sokakat sátortáborokba helyeztek el.
• A december 30-án Norvégiában bekövetkezett földcsuszamlásban 10 személy vesztette életét, többen eltűntek.
• A járvány miatt, a bécsi újévi koncertet közönség nélkül adta elő a Bécsi Filharmónikus Zenekar.