Folytatódik a régészeti feltárás
Bár eredetileg már nem tervezték, mégis folytatódik a régészeti feltárás a gombaszögi (Szlovákia) pálos kolostorban. Ezúttal azt vizsgálják meg, mit rejt a kolostor több mint 650 éves kútjának mélye. A gombaszögi pálos kolostornál eddig hat ásatási szezon folyt le, feltárták egyebek mellett a templomot, a kerengőt, a kolostor egyes termeit, folyosóit, találtak egy nyolcszögletű kápolnát. A kút létével kapcsolatban a kassai műemlékvédelmi hivatal is szkeptikus volt, de tavaly, a hatodik ásatási szezonban sikerült megtalálni a mai járószint alatt 120-140 centivel azt a szintet, amit egykor a szerzetesek tapostak, s ezzel együtt a nagyméretű, két méter széles kutat is, igaz, a kávája szétesett. Ezután hat méter mélységig kitermelték belőle a földet és a beomlott köveket, az utóbbiakból újjáépítették a kút falát. Innen indul a mostatni régészeti feltárás Kamil Švaňa régész és Balogh Árpád régésztechnikus felügyelete mellett. A feltárás első napján, bár nem teljes szélességben, de sikerült elérni a kút fenekét, egy homokos réteget. Számos leletet találtak, főként kerámiát és csontokat, néhány fémtárgyat, rézlemezt, ezüstözött fémlemezt. A feltárás folytatódik, s a kitermelt földet is átvizsgálják fémdetektorral. (2022. szeptember 7. – ma7.sk)
Új szemléletű, magyar anyanyelvűeknek szóló román tankönyv
Idén januárban indult el a folyamat, amelynek köszönhetően magyar anyanyelvű kilencedikes diákoknak szóló román tankönyv írásába kezdett Forgó Éva-Erika, Kaitar Roxana, Pop Bogdana-Ioana és Cserei Gyöngyvér, a négy szerzőt Elena Platon koordinátor segítette. Az elkészült tankönyvet nemrég hagyta jóvá az oktatási minisztérium, így a magyar tannyelvű iskolák már használhatják is. Cserei Gyöngyvér, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum román szakos tanára szerint szükség van differenciált oktatásra, de ez csak akkor valósulhat meg reálisan, ha olyan tankönyv kerül a diákok kezébe, amelynek a borítóján „nemcsak azt írja, hogy a magyar szekciónak szánják, hanem tartalmilag is a magyar anyanyelvű fiatalok fejlődését segíti elő”. A szerzők – egy tag kivételével – mindannyian részesei a tantervíró bizottságnak, az új differenciált kilencedikes és tízedikes tanterv kidolgozásában is részt vettek, ekkor fogalmazódott meg bennük, hogy hiába tettek előrelépést a tantervvel, ha nem áll rendelkezésükre megfelelő tankönyv, amely teljes mértékben követi a tantervet és annak módszertani előírásait is. (2022. szeptember 8. – maszol.ro)
Velünk élő hagyományok – fotókon a Kárpát-medence népszokásai
A Fiatalok a Nemzetért Alapítvány fotópályázatot hirdet Velünk élő hagyományok – Fotókon a Kárpát-medence népszokásai címmel. A pályázat célja, a Kárpát-medence máig élő népszokásainak feltérképezése és megismertetése. Számos vidék, település lakói őriznek a mai napig réges régi, akár sok száz éves hagyományokat, amelyekre fontosnak tartják felhívni a figyelmet. Jeles napok, ünnepek, foglalkozások vagy épp a település múltjához kötődő hagyományok – mindezt számos helyen a mai napig megfigyelhetjük. Merüljünk hát el a múltban és mutassuk meg gazdag örökségünket! További részletek: https://bit.ly/3Q9epqH (2022. szeptember 7. – karpatalja.ma)
A minőségi oktatás szolgálatában
A Magyar Iskolák 2022. évi Országos Tanévnyitó Ünnepségének adott otthont Szatmárnémeti római katolikus székesegyháza, ahová Erdély minden megyéjéből, de a Kárpát-medence számos magyarlakta térségéből érkeztek pedagógusok és küldöttek. Az ünnepséget szentmise előzte meg: Nm. Ft. Schönberger Jenő hirdetett igét, majd a misét követően köszöntötte a résztvevőket. Burus Siklódi Botond, az országos RMPSZ-elnökség nevében köszöntötte az egybegyűlteket, magyarázva a jelzésértékű helyszínt, a templomot. „Az egyház és az iskola kapcsolatát szerettük volna megerősíteni, mert hisszük és valljuk, hogy nemzeti értékeink átörökítésében ez a kapcsolódás lehet a legerősebb” – mondta. Kijelentette: a változó világban, a változó tanügyi rendszerben is tartaniuk kell magukat a pedagógusok az RMPSZ zászlajára is felírt szlogenhez, ami így szól: „A minőségi oktatás szolgálatában”. Dr. Maruzsa Zoltán, a magyar belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára is megtisztelte jelenlétével a tanévnyitót. (2022. szeptember 10. – maszol.ro)
Áprily Lajos Emlékház
Parajd, a székelyföldi Sóvidék központja kiemelt tisztelettel őrzi a gyermekéveit itt töltő Áprily Lajos emlékét. Az 1991-ben felavatott “Áprily Lajos Emlékház” sok részletet tár fel a költő és műfordító műveiről, a boldogság szigetéről, a parajdi évekről. (2022. szeptember 10. – Kossuth Rádió)
Úz-völgyi megemlékezés
Lovas huszárok érkeznek a Kárpát-kanyar egyik átjárójához, az Úz-völgyébe. Ők a háromszéki Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület tagjai, akik két napig tartó, mintegy 150 kilométeres lovaglás után érkeznek oda, ahol 78 évvel ezelőtt székely ifjak ezrei védték a magyar hazát, és ahol az első világháborúban is honvédek harcoltak a túlerővel. Azért vállalták a hosszú utat, hogy leróják kegyeletüket abban a katonatemetőben, amely néhány éve a törvénytelen temetőfoglalás miatt került a figyelem középpontjába. (2022. szeptember 10. – Kossuth Rádió)
Fahéj és vaníliaillat lengte be Sepsiszentgyörgy főterét
Számos csapat sütötte, még többen kóstolták a Székelyföldi Értéktár egyik fontos kincsét, a kürtőskalácsot. Idén negyedszerre rendezték meg a Kürtőskalács Fesztivált, ahol a környék kürtőskalácsosai versenyeztek a legfinomabb kürtőskalácsért járó elismerésért. Idén is megsütötték a magyarság összetartozását szimbolizáló, a Kárpát-medence hatalmas kürtőskalácsát, amely 15 méteres lett. (2022. szeptember 12. – Kossuth Rádió)
Tanévnyitó s Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának elsőéves hallgatói az egyetem teljes jogú polgáraivá váltak, miután a tanévnyitón ünnepélyes esküt tettek. Az idei tanévben 334 hallgató kezdi meg tanulmányait az egyetem alap- és mesterképzésein. Az egyetem 21 évvel ezelőtt Magyarország kormánya támogatásával azzal a céllal alakult, hogy hozzájáruljon az erdélyi magyar közösség megerősítéséhez és megmaradásához. „Ennek a felsőoktatási intézménynek a dinamikus fejlődését mi sem tükrözi jobban, mint az a tény, hogy már négy oktatási helyszínen 32 alapképzéses- és 13 mesterszak működik, 360 oktatóval és 2250 aktív hallgatóval. Az elmúlt időszakban végzett több mint 6500 diplomás mind azt bizonyítja, hogy egyetemünk jó úton halad a küldetése teljesítésében. A mai napon 334 hallgató kezdi meg tanulmányait a Csíkszeredai Kar alap- és mesterképzésein” – emelte ki Mara Gyöngyvér rektorhelyettes felszólalásában. (2022. szeptember 12. – szekelyhon.ro)
Nyári Bernadett hegedűművész a vörösmarti szurdokban lép fel
Színvonalas programok várják idén is a vendégeket a Bormaratonon. A horvátországi vörösmarti Bormaraton a Drávaszög legnagyobb érdeklődésre számot tartó eseményei közé tartozik. A gasztrokulturális rendezvényen tavaly már 10 ezren vettek részt. A szervezők idén, vagyis szeptember 23-24-én legalább ennyi vendégre számítanak, akiket gazdag programkínálat vár majd. A fesztivál magyarországi sztárvendége Nyári Bernadett lesz. Az évek során az igényeknek megfelelően folyamatosan bővült a Bormaraton programja. Régiónk legnagyobb szabású boros fesztiválja a tavalyihoz hasonlóan idén is kétnapos lesz. Pénteken többek között szakmai kóstolót tartanak, szombaton pedig a névadó bormaraton veszi kezdetét. Ezek mellett kultúrműsorra, koncertekre, kiállításokra is sor kerül. (2022. szeptember 15. – Kepesujsag.com)