A civil kezdeményezésű Nemzeti Portrétár Alapítvány célja, hogy felkutassa, katalogizálja és internetes adatbázisában mindenki számára hozzáférhetővé tegye a magyar történelmi személyek arcképeit, portréit. Ezzel széles körben ismertté válhatnak mindazoknak a személyeknek a fennmaradt arcképei, akik kisebb-nagyobb mértékben hozzájárultak Magyarország történelméhez.
A Nemzeti Portrétár munkatársai 2014. július 14-17. között helyszíni kutatómunka során dolgozzák fel a kolozsvári Unitárius Püspökségén található egyedülálló magyar arcképeket.
Budapest-Kolozsvár, 2014. július 14. – A Nemzeti Portrétár Közhasznú Alapítvány az alapítása óta eltelt négy évben módszeresen és tematikusan kutatja fel és azonosítja a magyar nemzet történelmében szerepet játszó személyek fennmaradt arcképeit, és digitális adatbázisában minden érdeklődő számára ingyenesen elérhetővé és letölthetővé teszi. „Sajnos kevés a nyilvánosan ismert történelmi arckép, ezért úgy gondolom, hogy a történelmi Magyarország területén fellelhető portrék felkutatásával és azonosításával mind közművelődési, mind oktatási-kutatási célokat is elő tudunk segíteni.” – mondta Reicher Péter, a Nemzeti Portrétár főtitkára. A Nemzeti Portrétár adatbázisában már több mint háromezer azonosított és katalogizált portré szerepel.
A kutatás kiterjed az unitárius portrék leltárba vételére; a portrék ábrázoltjainak egyenkénti azonosítására; a portrék állapotleírására; a képek digitalizálására; és a digitális képek hozzáférhetőségének biztosítására a széles nyilvánosság számára.
A Nemzeti Portrétár célja, hogy a képek feldolgozásuk után ne csak digitális formában, hanem fizikai megjelenésükben is megtekinthetők legyenek állandó, illetve időszakos történelmi arcképkiállítás formájában az Alapítvány budapesti kiállítótermében (Budapest, Bartók Béla út).
Bővebb információ: Reicher Péter főtitkár, Nemzeti Portrétár Alapítvány. Telefon: 36-20-579-0603 honlap: www.npg.hu, email: info@npg.hu