Az április elejei szokatlanul meleg, a már-már kora nyári időjárás miatt idén csaknem 3-4 héttel korábban fejlődnek a nővények. Ezt valamelyest lelassítja az időközben jócskán visszaesett hőmérséklet, de így is korábbi érésre lehet számítani, mint ahogy általában megszoktuk. Voltak akik a meleg napokat kihasználva már elvégezték azokat a munkálatokat, palántaültetéseket, vetéseket, metszéseket, növényvédelmi teendőket, amelyeknek valójában májusban lenne az ideje.
A májusi eső aranyat ér, tartja a mondás. Az aszályos tél és a csapadékban szegény kora tavasz után el is kél az eső a mezőgazdaságban, de a kiskertjeinkben is. Reméljük, hogy a hajnali fagyok megkímélik a korán cseperedő növényeinket.
Fűnyírás és gyepszellőztetés. Az eső elősegíti a pázsit sűrűsödését és erősödését, nem véletlenül a leggyakoribb májusi kerti munka a fűnyírás, amit a legtöbben már áprilisban elkezdünk. A megfelelően elvégzett fűnyírás egészségesebbé teszi a füvet, ritkítja a gyomokat, sőt, trágyázza a pázsit talaját, amennyiben szétterítve a gyepen hagyjuk. Ez utóbbi módszerről egyelőre megoszlanak a vélemények, egyesek szerint nem szellőzik így kellően a gyep, mások éppen az így létrejött biodiverzitást méltatják. Arra mindenesetre figyeljünk oda, hogy a fűnyíró pengéi mindig jól ki legyenek élezve. Az éles pengék tiszta vágást ejtenek, míg az életlenek csak tépik, roncsolják a fűszálakat, fogékonyabbá téve őket a betegségekre. Ne sajnáljunk időt szakítani a fűnyíró tisztítására használata után. Ha kétszikű gyomirtást alkalmazunk, megakadályozhatjuk, hogy a cickafark, a gyermekláncfű, a tyúkhúr és társaik nélkül újra szép legyen a pázsit.
Metszés. Az utolsó órákban vagyunk, hogy elvégezzük – ha nem tettük meg – a rózsák, cserjék metszését.
Vetés-palántázás. A vetőmagról történő termesztés azoknál a növényeknél nem szerencsés, amelyeknek hosszú a növekedési idejük Amiket áprilisban-májusban biztosan vethetünk magról: hónapos retek, spenót, sárgarépa, petrezselyem, borsó, rebarbara, mángold, cékla (május eleje), bab (május elejétől július elejéig) és a salátafélék. A lassabban növekedőket mindenképpen érdemes palántaként elindítani. A káposztaféléket, a paradicsomot, a paprikát, karfiolt, brokkolit, a dinnyét és a padlizsánt.
Védekezzünk a kártevők és gomba ellen. Májusban jelenik meg a legtöbb kártevő. Néhány dologra kell figyelnünk, hogy jó eséllyel megelőzzük a kártevők elszaporodását.
1. Válasszunk ellenálló növényfajtákat
2. Tartsuk tisztán a konyhakertet: szellős ültetés, összezsúfolás elkerülése, lehullott levelek, elszáradt növényi részek eltávolítása
3. Ugyanaz a faj lehetőség szerint három évnél hamarabb ne kerüljön ugyanarra a helyre.
4. Használjunk lehetőleg vegyszermentes permetleveket
5. Ültessünk segítő, védő növényeket A vegyszermentes védekezés egyik módja, ha olyan növényeket ültetünk egymás mellé, amik megvédik egymást. A fokhagyma, a torma, a csalán, a zsurló például elriasztja a csigát, a gombát; míg a zeller a hernyókat; a menta, a snidling a hangyákat; a körömvirág pedig megannyi kártevőt. Sokan az erjesztett csalánlé erejében bíznak, ami nemcsak a tetveket űzi el, de az atkát, a hangyát és a káposztalepkét is. A krumplibogarak a diófa leveléből készült permetet nem szeretik, míg a zsurlópermet a gombák ellensége. A vegyszermentes védekezés egyik hatékony módja, ha sárga, henger alakú, a levegőn nem száradó ragasztóanyaggal bevont műanyag lapokat helyezünk a gyümölcsösbe. Az élénk színű lapra ráragadnak a talajból kirepülő cseresznyelegyek és más kártevők, és elpusztulnak.
Permetezzük a gyümölcsfákat! Ahogy lehullanak a szirmok, el kell végezni a permetezést, hogy megvédjük a fákat és a termésüket a kártevőktől és különféle betegségektől. Fontos, hogy a permetlé egyenletesen borítsa a növény minden részét – a levelek fonákját se hagyjuk ki!
Öntözés. Erre az éjszaka vagy a kora reggeli órák a legalkalmasabbak, mert ekkor párologtatnak a növények a legkevesebbet. A szárazabb időszakokon kívül fel kell készülnünk a nagyobb esőzésekre is, amik kedveznek a gombás megbetegedéseknek.
Tápláljuk a talajt! A tavasz a legjobb időszak arra, hogy tápláljuk a földet, amibe veteményezünk. Kertünkben általában erre a célra az öntözésen kívül különböző tápoldatokat, műtrágyákat, humuszt használunk, ám sok esetben a minőségi műtrágyák, mesterséges, bolti tápanyagok vásárlása nem éppen olcsó mulatság.
Fűszernövények. A betakarításhoz a legjobb időpont az, amikor kinyílnak a hajtásokon az első virágok, mert ekkor a leggazdagabb a fűszernövény illatanyagban, illóolajban. Vágjuk le a hajtásokat, rendezzük kötegbe, és szárítsuk meg árnyékos, jól szellőző helyen.
Szobanövények. Félárnyékos erkélyekre, teraszokra érdemes kipakolni a szobanövényeket. A legtöbb szobanövény nem viseli jól a tűző napot. Nyári szezonban kéthetente ajánlott tápoldatozni őket, de a kint hagyott növények locsolásáról sem szabad megfeledkezni.
Májusi szüret
Már virágzik a bodza, érik a májusi cseresznye, lassan megkezdhetjük a szüretet. Ha a bodzát nem a saját kertünkből szedjük, hanem erdők, rétek széléről, olyan bokrokat válasszunk, amelyek távol esnek a forgalomtól. Készülhet bodzaszörp, limonádé, szárítva gyógytea a termésből, de a bodzavirág konyhai alapanyag is lehet. A cseresznyét a szüret után a lehető leghamarabb vigyük hűvös helyre, mert gyorsan megromlik.
További tennivalók
1. A fagyosszentek utánvethető, kiültethető minden növény, köztük a fagyra érzékeny tök, kukorica, dinnye, padlizsán, paprika, paradicsom, zeller palánták.
2. Folytathatjuk a bab, cékla, kukorica szakaszos vetését
3. A paradicsomot, az uborkát, a paprikát és a melegigényes zöldségeket óvjuk a hidegtől és a sok esőtől (pl. fóliasátor)
4. A betakarított zöldségek helyébe mindig megfelelő zöldség kerüljön (a karalábé után nem kerülhet semmilyen káposztaféle).
5. Meleg, száraz időben ne feledkezzünk meg az öntözésről
6. Gyomláljuk és kapáljuk az ágyást.
7. A mulcs (fűkaszálék vagy mulcsfólia) megakadályozza, hogy kiszáradjon a talaj
8. Kártevők ellen kizárólag növényi anyagokkal védekezzünk
9. Távolítsuk el a paradicsom oldalhajtásait és futtassuk karóra
10. A kúszónövényeket takarjuk le nagy befőttesüveggel (uborka, dinnye stb.)
11. Az üvegházat és a melegágyat szellőztessük és árnyékoljuk