Miként a Michelin kalauzban az egy csillaggal jelölt vendéglők megérdemelnek egy kisebb kitérőt, a két csillagosok egy nagyobbat, a három csillagosok pedig egy külön utat az adott városba, úgy a magyar csárdák között is van, ami miatt érdemes kitérni az autópályáról, megtenni pár kilométert, mint amilyen a Fehértói halászcsárda Szeged határában, van, amiért 15-20 kilométert is érdemes kerülni, mint a lajosmizsei Öreg Tanyacsárda s vannak olyanok is, melyek köré egy egész kirándulást érdemes szervezni, amit egyszer az életben minden magyarnak látnia kellene. Utóbbiak közé tartozik a Kondorosi csárda (https://www.kondorosicsarda.hu/), mely egyben múzeum is, valamint a Tenkes csárda Csarnótán (https://www. tenkescsarda.hu). Esztétikára mindkettő lélegzetelállító, utóbbi a konyha tekintetében is kimagasló, előbbi gasztronómiai szempontból a kötelező csárda-szintet hozza.
A Tenkes csárda köré nem nehéz felépíteni egy hosszú hétvégét, hiszen a hely mondhatni Villány kapujában van, egy füst alatt meglátogathatjuk Pécset, és bortúrázhatunk Villányban, ahol még télen is találunk nem kevés nyitott pincét a városka főutcáján. Manapság visszaszorulóban van a vörösborfogyasztás, de azért a nagy legendák örökké élnek, itt pedig nem kevés legendás borász gazdálkodik. Ha letesszük a gépjárművet a szállásunkon, gyalog is bejárható a település, válogathatunk a legnagyobb nevek (Gere, Bock, Tiffán), a hozzájuk sikerrel felzárkózók (Sauska, Günzer) és a nagyon erős második vonal (Riczu, Lelovits, Maul) pincéi közül, s említhetnénk további tucatnyi pincét.
Lássuk akkor a Tenkes csárdát!
Az étlap klasszikus magyar fogásokra épül. A konyha túlmutat a csárdák megszokott világán, több különlegességet is találunk mind az állandó étlapon, mind a napi ajánlatban. 2024 nyarán szerepel a választékban orjaleves felezett orjacsonttal óriás daragaluskával, füstös babgulyás, harcsapaprikás pirított túrós csuszával, roston sült fogasfilé grillezett zöldségekkel, zöldséges vinaigrette öntettel, cigánypecsenye, göngyölt malaccsászár, borjúpaprikás tojásos galuskával, vadas zsemlegombóccal, az örök slágernek tekinthető rántott húst csontos karajból készítik, akárcsak Bíró Lajos a Buja Disznó(k)ban. A csevapot háromféle húsból, marhából, sertésből és bárányból gyúrják össze, és házi ajvárral szolgálják fel.
„Ízig-vé rig magyar” ez a csárda jel mondata, amit az üzemeltetők komolyan is vesznek. A falakon népi tárgyak, a Himnusz merített papíron, magyar címer. Emellett téglapadló, gerendás menynyezet, vályogfalat imitáló vakolat, a két terem között ablak, szőttes függöny, köcsögök, tányérok, karikás ostor, kulacs, fokhagymafüzérek, paprikafüzérek cseppet sem zsúfolt, hanem ízléses elrendezésben. Bőrökkel letakart padokon ülhetünk nagy faasztalok mellett. A kandallóban már ősszel pattog a tűz.
A háttérben kellően alacsony hangerővel autentikus magyar népzene szól. A csárda többek között arról nevezetes, hogy itt forgatták a hatvanas évek legendás, tizenhárom részes történelmi filmsorozatának, A Tenkes kapitányának egyes jeleneteit.A kétezertízes évek első felében két ízben is jártam itt az Alexandra, majd a Gault Millau étteremkalauz tesztelőjeként, ettünk többek között szűzpecsenyét erdei gombamártással, vaslapon sült kecskesajtot, sült túrógombócot. Legmaradandóbb élményünk a kifogástalan drávai halászlé, az ötletes, erdélyi zakuszkával kísért „kifordított” csirkeszárny, valamint a laskagombás csirkezúzapörkölt volt. A helyben sült, ropogós héjú kukoricás kenyeret azóta is étlapon tartják.
Legutóbb a Kárpát-medencei étteremkalauz összeállításakor tértem be hozzájuk 2021 vége fele, amikoris a kukoricás kenyeret köretként kértem a kitűnően elkészített pacalpörkölt mellé, mely ízben, állagban, színben egyaránt megfelelt elvárásainknak. E megosztó fogás kultikusnak számít BelsőMagyarországon, két több-tízezres tagságú Facebook csoport is működik, mely e témára épül, a Pacalemberek és a PacalPörkölt, érdekes, hogy a Tenkes csárda nevét még egyikben sem olvastam, de ezen könnyű segíteni.
Másik fogásunk hízott kacsamáj-terrine volt hagymalekvárral, ami szintén jó élményt adott. A desszertnek kért házias tejes pitét ízletes sárgabaracköntettel tálalták. A Tenkes harmadszor is remek élményt adott, azon helyek egyike, ahol bő tíz év alatt megejtett három látogatás tucatnyi étele között egyetlen mellélövés sem volt.
Egy szó, mint száz, a Tenkes csárda stabilan a csárda-mezőny élbolyához tartozik, aki teheti látogassa meg!
Borbély Zsolt Attila