– Beszélgetés Tamás Péterrel, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzuljával, a Várbástya Egyesület elnökével –
Hiba lenne most hősöket emlegetni. A bánsági magyarok kulturális hajlékának történetéről folyamatban lévő sorozat éppen azt tükrözi, hogy 1922-től napjainkig, azaz 2022-ig 100 éven keresztül sokan folytattak kitartó és önzetlen munkát a temesvári Magyar Ház létrehozásáért, megtartásáért, és – néhány kishitűvel ellentétben – szép számmal voltak, akik a legnehezebb időkben is bizakodtak abban, hogy az elkobzott közösségi hagyaték visszakerül a tulajdonlására jogos közösség kezébe. Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja, a Várbástya Egyesület elnöke február 24-én arról tájékoztatott, hogy: “a temesvári Várbástya Egyesület ma, 2022. február 24-én, aláírta a TIMPRESS részvénytársasággal a Magyar Ház adásvételi szerződését”. Az internet csatornáinak köszönhetően, a régen várt örvendetes hír hamar bejárta nemcsak Temesvárt, hanem órákon belül eljutott a megye egész magyar közösségéhez.
Az 1930-ban, a bánsági magyarság teljes összefogásával felépült Temesvári Magyar Ház valóban hosszú küzdelem után immár újra azoké, akiknek az elődeink hagyatékként szánták. Ez az örökség az 1989-es forradalom után a TIMPRESS részvénytársaság tulajdonába került. Sokan és sokat tettek azért, hogy az illetéktelen tulajdonlásba került ingatlan visszakerüljön a magyar közösséghez. Sajnos a román törvények útvesztői miatt, hosszú pereskedés után sem sikerült jogi megoldást találni.
Milyen út vezetett a mai megoldáshoz?
Az első látogatás Cristescu úrnál Graur János, Makkai Zoltán (kettejüknek óriási köszönet kiállásukért) és Tamás Péter személyében valósult meg. A TIMPRESS tulajdonosa szabadkozva mondta, hogy ő a Magyar Házat jogosan vásárolta meg. Ekkor szegeztem neki a kérdést, hogy mit szólna ahhoz, hogy szeretnénk meg(vissza)vásárolni az épületet. Cristescu úr látszólag meglepődött ajánlatunkon. Bevallom ekkor még jómagam is szorongtam, hiszen a fedezet nem volt még egyáltalán biztosítva. Bár Budapesten folytattam már előtárgyalásokat ennek tekintetében, még hosszú út állt előttünk.
A Cristescu úrral való további egyeztetések során megszületett egy vásárlási ajánlat.
Nekiállva a munkának, a Várbástya Egyesület egy fényképes, dokumentált múltat, jelent, jövőt átölelő koncepciós beadványt készített el, melyet jómagam 2019 decemberében Orbán Viktor miniszterelnök temesvári látogatásakor eléterjesztettem. Ezek után felgyorsultak valamelyest az események. Magyar Kormányi körökben, Külügyminisztériumban tárgyalásokat folytattam. Úgy tűnt, 2020 nyarán sikerül a terv megvalósítása, a Covid okozta állapotok miatt sajnos többször is félbeszakadt az egyeztetések sora. Megnehezítette a terv megvalósítását, hogy állandóan össze kellett egyeztetni az eladó szándékát és a Magyar Kormány. 2021 nyarán megakadtak a Magyar Ház ügyében folytatott tárgyalások.
Több meghiúsult budapesti tárgyalást követően sikerült 2021 októberében a Nemzetpolitikai Államtitkárság (már régen tudtak szándékunkról) komoly figyelmét és felkarolását megnyernem a Magyar Ház ügyében. Óriási köszönet ezért Potápi Árpád államtitkár (a 2021-es TMN díszvendége volt), valamint Szilágyi Péter miniszteri biztos uraknak. Végül tavaly, tehát 2021 decemberében megszületett a Nemzetpolitikai Államtitkárság döntése, és a Bethlen Gábor Alap átutalta a szükséges pénzösszeget.
A Várbástya Egyesület, mint a helyi szervezetek és intézmények összefogásának egyik fontos szorgalmazója lett a Magyar Ház új tulajdonosa. Milyen szerepet tölthet be a Magyar Ház a magyar közösségek életében, figyelembevéve az eredeti rendeltetését?
Természetesen az eredeti rendeltetésnek megfelelően, a Magyar Ház minden bánsági és temesvári magyar háza kell, hogy legyen. Valamennyi magyar szervezet, intézmény, közösség ötletét, javaslatát várjuk a jövőben. Remélhetőleg az Új Szó jövője, új lendületet kapva biztosított és eredményes lesz.
Milyen elképzeléseik vannak arra, hogy biztosítsák az önfenntartást?
Az önfenntartás lényeges, ugyanakkor nehéz kérdés. Jelenleg 11 cég fizet házbért, velük újból kell tárgyaljuk a szerződéseket, illetve új bérlőket is kell keresnünk az önfenntartás érdekében.
Természetesen magyar cégek jelenléte örvendetes lenne. A magyar civileknek házbért nem kell majd fizetni, csak közköltséghez való hozzájárulást.
A Magyar Ház helyiségeit az évtizedek során a megváltoztatott rendeltetéseinek megfelelően alakítgatták. E tekintetben vannak-e elképzelések, hogy az eredeti rendeltetésnek megfelelő átalakításokat eszközöljenek?
Természetesen vannak az eredeti rendeltetésnek megfelelő átalakítási elképzelések, de az építkezési előírásokhoz igazodva, új tervekre, átgondolásra, új koncepcióra is szükség van. Valamennyi terv kivitelezése és megvalósítása anyagiaktól és építkezési keretektől is függ. Első lépésként mindenképpen kisebb méretű tatarozásokat szeretnénk végrehajtani. Egy saját digitális nyomda vásárlása és egy magyar bolt üzemeltetése is szóba került.
Lesz-e és mikor ünnepi újraavatása a Magyar Háznak?
Tervek szerint március végén szerveznénk egy tulajdonba vételi ünnepséget. Emellett lehetőség lesz arra is, hogy különböző csoportos látogatásokat megvalósítsunk a Magyar Házban.
Graur János