Drákói szigor jöhet a német menekültpolitikában
Közeledik a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és a Kereszténydemokrata Unió (CDU) álláspontja a migránsügyben, és a testvérpártok Angela Merkel vezetésével megnyerhetik a 2017-es szövetségi parlamenti választást. A két párt kapcsolatában “örömteli fejlemény” történt – mondta Horst Seehofer a CDU elnökével, Angela Merkel kancellárral négyszemközt folytatott minapi megbeszélését értékelve. Az uniópártok nézeteiben “nagyon konkrét közös pontok” vannak a menekültkérdés ügyében. Mindkét párt kiáll a “bevándorlás egyértelmű korlátozása” mellett. A CDU szerint “nem szabad megismétlődnie” a menedékkérők tömeges, ellenőrizetlen beáramlásának, tranzitzónák kialakításával kell kiegészíteni a korábbi nemzeti, európai uniós és nemzetközi lépéseket, az elutasított menedékkérőket pedig a lehető leggyorsabban vissza kell szállítani hazájukba vagy valamely tranzitországba… fel kell állítani Egyiptomban egy hazatelepítési, kitoloncolási központot, ahol nemcsak a Földközi-tengerből kimentett embereket kell összegyűjteni, hanem a Németországba bejutott, majd elutasított menedékkérőket is. A tartományi belügyminiszter szerint “jó esély” van arra, hogy az egyiptomi vezetés hozzájáruljon egy ilyen központ létrehozásához. (mti)
Megtartják az ukrán légigyakorlatot az orosz fenyegetés dacára
Ukrajna déli részén december 1-2-án készül az ukrán fegyveres erők légi ereje hadgyakorlatot tartani, amelynek során rakétákat lőnek ki.
A gyakorlat kizárólag a levegőben zajlik, a nyílt tenger fölött, a nemzetközi normák szigorú betartásával. Ukrán hírforrások szerint az orosz védelmi minisztérium november 26-án kelt levelében arra figyelmeztette Kijevet, hogy ha megtartja a hadgyakorlatot, az orosz fél tüzet nyit az ukrán rakétákra és a csapást mér az ukrajnai kilövő állásokra is. (origo)
Helyére került az új csernobili szarkofág
Az 1986-ban felrobbant 4-es reaktorblokk teljes egészét magába foglaló szerkezet mától 100 évig hivatott megvédeni a világot a csernobili atomerőműből máig is áradó atomszennyezéstől.
Több mint két hétbe telt, mire a hangárszerű monstrumot az erre a célra készített sínpályán a helyére tolták a korábbi betonszarkofágtól 327 méterre lévő építési területről. A 110 méter hosszú, 257 méter széles és 105 méter magas, 36 ezer tonnás acélszerkezet az egész sérült energiablokkot befedi – adta hírül a RIA Novosztyi.
A költségekhez jelentős mértékben járult hozzá az Európai Unió, a Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank, számos európai ország, továbbá Oroszország, az Egyesült Államok, Kanada és Japán is. (Palkó István, Ungvár/Wikipédia)
Jogerős az egyik auschwitzi lágerőr ítélete
Jogerőre emelkedett az egykori auschwitz-birkenaui náci haláltábor egyik utolsó élő őrét, Oskar Gröninget elmarasztaló ítélet – közölte hétfőn a német szövetségi legfelső bíróság. A lágerőrt négy év szabadságvesztésre ítélték bűnrészesség miatt magyar zsidók százezreinek legyilkolásában. (mti)
RÖVIDEN
Jordániában segíti a menekülteket Prága és Berlin – Csehország és Németország hozzálát a Jordániában élő menekültek közös segélyezéséhez, hogy kevesebb okuk legyen továbbindulni Európába – állapodott meg hétfőn Prágában Vladimír Spidla cseh miniszterelnöki tanácsadó és Michael Roth német külügyminiszter-helyettes. Kifejezték meggyőződésüket, hogy a menekültek közvetlen, még a Közel-Keleten történő támogatása lehet az egyik olyan lépés, amely hozzájárulhat a migrációs válság megoldásához.
Ukrajna migránsokat fogadna be a vízummentesség fejében – Az ukrán igazságügyi tárca eurointegrációért felelős miniszterhelyettese szerint Ukrajna magára vállalhatná egyes európai országok migránskvótáját. Szerhij Petuhov szerint az ukrán vízummentesség megadását jelenleg az uniós tagországok választóinak a migránsokkal szembeni negatív hozzáállása akadályozza, ezért azt javasolja, hogy Ukrajna önként vállalja át egyes országoktól a migránsok elhelyezésére vonatkozó kvótákat. Több ukrán politikus már korábban felvetette, hogy akár több százezer Európába igyekvő migránst lehetne betelepíteni a csernobili zónába. Igaz, hogy maga a város még mindig sugárszennyezett, de már lakható, és csupán a reaktor közvetlen közelében tilos tartózkodni. (origo)
Lezuhant egy utasszállító repülőgép Kolumbiában – Egy repülőgép 72 utassal és 9 fős személyzettel a fedélzetén lezuhant úton a Kolumbiában lévő medellini repülőtérre. A gép Bolíviában szállt fel, az utasok között volt 22 focista, a Chapecoense klub három vezetőségi tagja és 21 sportújságíró is. A roncsok közül 6 utast emeltek ki élve, de közben az egyikük életét vesztette. Az öt túlélő közül három a csapat játékosa, egyikük a kórházban belehalt sérüléseibe. (hir24)