Ukrajna visszavette február óta megszállt területeinek negyven százalékát
Ukrajna a tavaly február óta Oroszország által megszállt területeinek a negyven százalékát vette vissza – foglalta össze a 2022-ben elért harctéri eredményeket Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka hétfőn a Telegram üzenetküldő alkalmazáson. Valerij Zaluzsnij közölte, az ukrán fegyveres erők kiképzése jelenleg 17 európai országban zajlik, a partnerállamoknak köszönhetően több mint 20 ezer katonát képeztek ki. A főparancsnok közölte, hogy 2022 folyamán az ukrán fegyveres erők több mint százezer orosz katonát öltek meg, továbbá megsemmisítettek csaknem 42 ezer orosz robbanóeszközt, több tízezer orosz katonai felszerelést és csaknem 1900 ellenséges légi célpontot. „A 2022-es év örökre megváltoztatott minket, jelenünket és jövőnket” – írta, kiemelve, hogy az elmúlt évben Ukrajna és az ukrán hadsereg „világtörténelemet” írt. Kitért arra is, hogy az Oroszország által megszállt összes ukrán területből 28 százalékot szabadított fel eddig a hadsereg 2022-ben több mint 600 ezer embert evakuáltak harcok sújtotta területekről, és több mint 2 millió tonna humanitárius szállítmányt indítottak útnak a felszabadított területekre – fejtette ki. A főparancsnok kitért arra, hogy Ukrajna fegyvereket, lőszereket és anyagi támogatást kapott a partnerországoktól, és több mint ezer sebesült katona esett át külföldön gyógykezelésen, valamint rehabilitáción. Az ukrán aknamentesítő szakemberek csaknem 42 ezer veszélyes tárgyat semmisítettek meg országszerte. Mintegy 29 ezer katona kapott állami kitüntetést, közülük 160 kapta meg az Ukrajna Hőse címet – írta Zaluzsnij. „Az ukrán fegyveres erők nap mint nap nemcsak Ukrajnáért, hanem a hozzánk lélekben közel álló Európáért is harcolnak, a béke, a biztonság és a szabadság megőrzéséért az egész világon. Biztosan győzni fogunk” – szögezte le a főparancsnok. (MTI)
Washington az oroszok elrettentésére vezényelte Romániába a 101-es hadosztály katonáit
Az, hogy az Egyesült Államok Romániában közvetlenül az ukrán határ közelébe vezényelte a híres 101-es légi szállítású hadosztály számos katonáját, egyértelmű üzenet Moszkva számára, célja pedig az, hogy elrettentse az orosz haderőt a NATO-val való konfliktustól – állapítja meg a The New York Times. A lap internetes oldalán kedden megjelent írásában kiemeli: a romániai Konstanca megyében működő Mihail Kogălniceanu légi támaszpontra vezényelt amerikai katonák tartózkodnak a legközelebb az ukrajnai fronthoz, feladatuk pedig ennek nyomán némileg eltér a többi, Európába vezényelt amerikai katonáétól: Moszkvának üzennek általuk, mégpedig azt, hogy ne próbálja még inkább kiterjeszteni a konfliktust. A 101-es hadosztály katonái, akiket a második világháború óta először vezényeltek Európába, egy olyan helyszínen gyakorlatoznak, étkeznek és alszanak, ahova egy, a Krímből kilőtt orosz rakéta csupán hét perc alatt képes elérni. Kevéssel északabbra, csupán néhány kilométernyire az ukrán határtól a 101-esek tüzérségi gyakorlatokat tartanak, helikopteres támadásokat szimulálnak, és lövészárkokat ásnak – egy olyan forgatókönyv alapján, amely a herszoni frontot idézi. A cikk emlékeztet: James C. McConville tábornok, az Egyesült Államok hadseregének vezérkari főnöke még decemberben, a Konstanca megyei támaszponton arról beszélt: bár az ukrajnai háború regionális konfliktus, globális vonatkozásai is vannak. Az írás szerint az amerikai erők Romániába vezénylése amellett, hogy üzenet és figyelmeztetés Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, egyúttal azt is jelzi: Joe Biden amerikai elnök betartja ígéretét, miszerint megvédi a NATO minden négyzetcenti- méterét, anélkül azonban, hogy Oroszországot a konfliktus eszkalálására provokálná. Mindazonáltal a közös hadgyakorlatok arra is jók, hogy az amerikaiak biztosítsák: a délkelet-európai NATO-szövetségesek készen állnak arra, hogy ellenálljanak egy esetleges külső támadás esetén. (Krónika)
Két képviselő mentelmi jogának a felfüggesztésére indít eljárást az Európai Parlament
Az Európai Parlament a belga igazságügyi hatóságok kérelmére sürgősségi eljárást indított két képviselője mentelmi jogának felfüggesztésére – közölte az uniós parlament kedden.
Az EP tájékoztatása szerint a vonatkozó intézményi eljárás megkezdését Roberta Metsola, az EP elnöke hétfőn kezdeményezte.
Megerősített információk szerint, a belga ügyészség Eva Kaili görög szocialista képviselőnek, az Európai Parlament alelnökének korrupciós ügyével kapcsolatban a belga Marc Tarabella és olasz frakciótársa, Andrea Cozzolino mentelmi jogának felfüggesztését kérte január 2-án. Azt írták: az első eljárási lépések megtörténtek, az EP-elnök a lehető legelső adandó alkalommal, várhatóan január 16-án, az EP strasbourgi plenáris ülésén bejelenti a hivatalos ügymenet megkezdését.
Az EP közleményében közölte azt is, hogy az EP elnöke az elkövetkező hetekben be kívánja mutatni az intézmény átláthatósági szabályainak reformjára vonatkozó javaslatait, beleértve a jelenlegi szabályok felülvizsgálatát és a belső rendszerek javítását. Roberta Metsola arra kérte az EP jogi szolgálatát és szakbizottságait, kezeljék kiemelten az eljárást, hogy az február 13-ig lezárulhasson – tájékoztatott az uniós parlament. Mint ismeretes, az Európai Ügyészség főügyésze korábban, december 15-én két görög európai parla- menti (EP) képviselő, a szocialista Eva Kaili és a néppárti Maria Spyraki mentelmi jogának felfüggesztését is kérte. Kailit, valamint három társát december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok egy korrupciós ügyben indított nyomozás részeként. A rendőrség közlése szerint csaknem 1,5 millió eurót foglaltak le a brüsszeli régióban az ügyben végrehajtott házkutatások során. A vád ellenük: bűnszervezethez tartozás, pénzmosás és korrupció. (MTI)