Egy szinttel feljebb lépett a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum által kezdeményezett, immár ötéves Talentum verseny és tehetséggondozó műhely: bekerült az Oktatásügyi Minisztérium által elismert megyeközi és eurorégiós versenyek közé.
A február 22–24. közötti temesvári döntőre Nagyszalontáról, Nagykárolyból, Székelykeresztúrról, Szamosújvárról, Déváról, Aradról, Zentáról érkeztek azok a 9–12. osztályos diákok, akik kiváló eredményekkel zárták a döntőt megelőző két online fordulót. Értelemszerűen a házigazda tanintézmény diákjai sem maradtak ki a versenyből.
Pénteken az ismerkedésé volt a főszerep, a hivatalos megnyitó után a Diákönkormányzat (DÖK) tagjai különféle játékokkal próbálták „öszszerázni” a résztvevőket, majd a kilencedikesek és a tizedikesek ellátogattak a Nyugati Egyetemre, illetve a Műszaki Egyetemre, a tizenegyedikes és tizenkettedikes résztvevők pedig a Nokiához.
Szombaton informatikából, fizikából, kémiából és biológiából mérték fel a diákok tudását négy korosztályban; mindenki két-két, hozzá közel álló tantárgyat választott. A Bartók Béla Elméleti Líceum tanulói a tizedikesek, valamint a tizenkettedikesek között remekeltek.
„A legelején kimondhatatlanul nehéznek tűnt az informatika tétel, viszont amikor nekifogtam megoldani, egyre könnyebb volt újabb és újabb összefüggéseket találni. Miután megírtam a programot és működött, már nagyon magabiztos voltam” – mesélte Varga Dávid, aki a tizedikesek mezőnyében végzett az élen; fizikából 100%-os teljesítményt nyújtott. Noha a feladatok kidolgozása után érezte, hogy jó eredményt fog elérni, mégis meglepetésként érte az első helyezés.
Mindössze három ponttal maradt el tőle Orosz Katalin, aki számára az informatika könnyebben ment, mint a fizika: „Informatikus családból származom, és emiatt szerintem a logikus gondolkodás és az informatika iránti érdeklődés már szinte egy örökölt dolog. Természetesen ennyi nem elég a sikerhez, meg is kell dolgozni érte.”
A tizenkettedikesek között Oláh Dávid léphetett fel a képzeletbeli dobogó legmagasabb fokára. Mivel már többször vett részt ilyen jellegű versenyen, nem volt lámpalázas, sőt élvezte is az újabb kihívást. Ő is informatikából és fizikából mérte fel a tudását. „Melyik áll közelebb hozzám? Képtelen vagyok dönteni, mert mindkettőt szeretem. Az igazság az, hogy nem számítottam ilyen jó eredményre, kellemes meglepetés volt számomra” – értékelt Dávid a megmérettetés után.
A házigazdák Máthé Dávid jóvoltából egy harmadik helynek is örülhettek a tizenkettedikesek versenyén. „Mivel matematika–informatika szakon vagyok, az informatika könnyű döntés volt. A fizika pedig közelebb áll hozzám, mint a biológia és a kémia… ezért választottam” – mesélt az előzményekről a bronzérmes.
Varga Dávid egyébként 195, Orosz Katalin 192, Oláh Dávid 183, Máthé Dávid pedig 167 pontot ért el a maximális 200 pontból. A kilencedikesek és a tizenegyedikesek mezőnyében a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium egy-egy diákja zárt az élen.
Lehetett-e sejteni már a legelején, hogy ennyire népszerű lesz a verseny, és végül hivatalos formát is ölt? „Bíztunk benne, mivel a tantárgyak szempontjából hiánypótló, és újító jellegű is, ami a formát illeti. Ugyanakkor nagy hangsúlyt fektettünk arra is, hogy a felhívásunk eljusson minden szórványoktatási vagy térségi magyar iskolába. Első pillanattól fogva tudtuk, hogy a verseny mellett a kiegészítő tevékenységeknek is rendkívül fontos szerepük lesz” – összegezte az elmúlt néhány évet dr. Erdei Ildikó, a Bartók Béla Elméleti Líceum igazgatónője. Úgy véli, hogy az ötödik alkalomra eléggé letisztultak a szervezési és a tartalmi kérdések; megtartották, ami bevált, és igyekeztek módosítani azt, ami nem vált be. A vendégektől kapott visszajelzéseket pedig minden egyes alkalommal figyelembe vették.
Farkas-Ráduly Melánia
fotó: Orosz Sándor