A XXIII. alkalommal megtartott Műszaki Tudományos Diákköri Konferencia (MTDK) programjai lezárultak ugyan, a műszaki diákság máris gondolkozhat a jövő évi konferenciára tervezett előadásokon, ugyanis változatlanok a célok: a tananyagon túlmutató tudományos kutatásra való biztatás az erdélyi magyar műszaki tudományos utánpótlás számára, a magyar szaknyelv magas szintű művelése és helyes használata.
Dr. Nagy György Tamás egyetemi tanár a műszaki tudományos diákköri konferencia egyik folyamatos és lelkes támogatója, elmondása szerint az eltelt évtizedek alatt talán egy-két rendezvényről hiányzott. Az idei konferencién szerzett élményekről kérdeztük:
Az újratalálkozás élménye mindenképpen maradandó, jó volt ismét személyesen találkozni a kollégákkal, diákokkal, a Marosvásárhelyről, Kolozsvárról, Budapestről vagy a Vajdaságból érkezett zsűritagokkal, egyáltalán jó volt ismét Temesváron konferenciázni, a bennünket foglalkoztató kérédéseket megbeszélni. A konferencia legnépesebb tagozata az alkalmazott informatika volt, tizenegynéhány dolgozat érkezett innen, ezen kívül volt villamosmérnöki, illetve gépész-építőmérnöki tagozat is. A konferencia ezúttal is megerősítette Temesvár katalizátor szerepét, most is itt találkozott az erdélyi tudományos kutatói utánpótlás színe-java és a dolgozatok magas színvonala pedig egyértelműen reménykeltő. Jómagam szakterületem, a gépész-építőipari tagozat dolgozatait olvastam és vettem részt az értékelő munkában. Elmondhatom, hogy a dolgozatok bárhol megállják a helyüket, valós tudományos munka áll mögöttük. Hasonlóan vélekedtek a több tagozatok zsűri tagjai, nagyon szoros volt a verseny, kimagasló színvonalú dolgozatokat nyújtottak be a diákok, diákcsapatok. Kevesebb dolgozatot nyújtottak be idén, de a színvonal az előző konferenciákhoz viszonyítva jóval magasabb volt. A pandémiás időszak vonatkozásában látható volt, hogy azok a diákok, akiket valóban érdekel a szakma, óriásit fejlődtek az elmúlt egy-két évben, a kevésbé érdeklődők igencsak lemaradtak. A MTDK az egyetlen romániai delegáló konferencia, így a magas színvonal lehetőséget biztosított számunkra, hogy minden tagozatból delegáljunk dolgozatokat a kétévenként megtartásra kerülő országos konferenciára, amelyet Magyarországon szerveznek meg. Meggyőződésem, hogy az általunk delegált munkák közül több is éremesélyes az országos megmérettetésen.
A rendezvénysorozaton tapasztaltakról kérdeztük meg Gergelyfi Beátát, a rendezvény főszervezőjét:
Két évig személyes részvétel nélkül került sor a rendezvényre, ezért idén kissé nehezebben ment a szervezés, rengeteg részletre kellett odafigyelni, de a résztvevők, meghívottak visszajelzései alapján úgy gondoljuk, hogy sikerült mindent a helyére tenni. Az az igazság, hogy feszített tempóban telt a konferencia három napja, viszont rengeteget tanultunk ezalatt és a Temesvári Magyar Diákszervezet szervezői csapata számára elégtételt jelentett ez a munka. Az előző rendezvényekhez képest idén kevesebben jelentkeztek előadással a konferenciára, de a bíráló bizottságok véleménye szerint magas színvonalú előadásokkal készültek a diákok. Idén nem volt temesvári résztvevője a konferenciának, viszont Marosvásárhelyről, Kolozsvárról, az Óbudai Egyetemről és az Újvidéki Egyetemről is érkeztek dolgozatok. A rendezvénysorozat fő szervezőjeként számomra a legnagyobb kihívást a feladatok pontos leosztása jelentette, egyértelművé vált számomra, hogy túl sok feladat felvállalása elengedhetetlenül a munka hatékonyságának terhére lesz, felesleges stresszt idéz elő.
Érdeklődésünkre válaszként Gergelyfi Beáta elmondta, hogy az utóbbi években, különféle okok miatt, csökkent a Temesváron tanuló magyar egyetemisták száma, a Temesvári Magyar Diákszervezetben is nagyjából húsz személyből áll az az aktív csoport, amely felvállalja a hagyományos rendezvények megszervezését, részt vesznek a szervezet működésében, viszont az idén februárban megszervezett TMD-napok rendezvényein legalább másfélszáz magyar diák vett részt, ami feltétlenül bizakodásra ad okot.
Makkai Zoltán