Családi sportnap a Bartók Béla Elméleti Líceumban
A Mozogj az egészségedért! világnap másnapján, május 11-én szervezték meg a Családi sportnapot a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban. Az immár hagyománnyá vált, kilencedik kiadásához érkezett rendezvénnyel a tanintézmény egyrészt az egészséges életmódot szeretné népszerűsíteni főként a gyerekek körében, másrészt közösséget is kovácsol általa.
A program – mint minden évben – idén is egy közös bemelegítéssel kezdődött a két főszervező, Magyar Petra és Mureșan Noémi tornatanárnők vezetésével a főbejárattal szembeni sportpályán, majd az érdeklődők lefutották a Kandia-kört Szilágyi Boróka zenetanárnővel együtt.
A délelőtt során összesen húszféle sportot vagy mozgásos játékot próbálhattak ki a kicsik és a nagyok, és bár nem mindenkinek sikerült az összes tevékenységbe belekóstolni, a résztvevők maradandó élményekkel gazdagodtak.
„Igazából a gyerekek a mintából tanulnak, tehát ha látják, hogy mi, tanárok is sportolunk, emellett a szülők is bátran részt vesznek a bemelegítő körben, esetleg kipróbálnak egy új sportot, az ő életükben is gyakoribb lesz a mozgás, hiszen ők abból tanulnak, amit látnak, és amibe bevonjuk őket. Ezért szervezünk olyan – mondhatnám retró – sportjátékokat, amelyekben a szülők és a gyerekek együtt játszhatnak, ugyanakkor arra is bátorítjuk őket, hogy a családi fotókat is elkészítsék” – mesélt a sportos program hatásairól Erdei Ildikó, a tanintézmény igazgatónője.
A Családi sportnapon például lehetett kosárlabdázni, röplabdázni, ugrókötelezni, tollaslabdázni, asztaliteniszezni, sakkozni, míg Mureșan Noémi egy élménydús akadálypályával, Stan Pál célba lövéssel, Domschy Mercédesz szabadtéri ügyességi játékokkal és Baruta Kriszta egy kerékpáros akadálypályával készült a gyerekek és a felnőttek számára.
Ezúttal is volt önvédelmi óra Vigdorovics Gyuritza Adél vezetésével, majd Szabó Csilla a tabatával ismertette meg az érdeklődőket, jómagam pedig egy Groove-kóstolóval, vagyis a világ egyik legkreatívabb táncos edzésével tértem vissza a sportnapra.
„A rövid önvédelmi tanfolyam egyik célja az volt, hogy a résztvevők megismerkedjenek az önvédelem fogalmával, majd megtanuljanak helyesen reagálni néhány »utcai« konfliktusos helyzetre… a verbális és fizikai agresszió sajnos egyre gyakoribb a mindennapi életben” – foglalta össze az általa tartott foglalkozás lényegét Vigdorovics Gyuritza Adél, aki a nagyobbik fiával például a tollaslabdát is kipróbálta.
Újdonságnak számított a programban a HIIT-, vagyis magas intenzitású intervallumedzések (high intensity interval training) családjába tartozó tabata, amelyről így mesélt Szabó Csilla: „Nem vagyok szakképzett edző, de életformám a sport, és megpróbáltam egy kis ízelítőt nyújtani ebből a vagány, valamint rugalmas edzésformából. Talán azért különlegesebb számomra, mint a hozzá hasonló edzésformák, mert egy jól meghatározott keretet szab meg, egy tabata-kör összesen négy percig tart, és nyolc intervallumot tartalmaz 20/10 arányban, azaz a húsz másodperces »gyúrást« tíz másodperces szünet követi. Ez annyiszor ismételhető, ahányszor szeretnéd. Ideális esetben magas intenzitású, gyors tempójú gyakorlatok kellene legyenek, de a kezdőknek a könnyebb fajsúlyú gyakorlatok is megteszik. A tabatának emellett van egy jellegzetes zenéje, ami motivál, és nem hagyja lankadni a lelkesedést, sőt a holtidőket is kiiktatja. A zene a tartalomhoz hasonlóan testre szabható, a latintól a rockzenéig bármit használhatunk.”
A sportos programokkal párhuzamosan a Fodor Enikő által vezetett egészségpontot is felkereshették a gyerekek és felnőttek, majd vásárolhattak egészséges enni- és innivalót Kovács Csillától, aki pedig olvasnivalóra vágyott, kedvére válogathatott a könyves standnál, ahol Molnos Ildikó várta az érdeklődőket.
Magyar Petra tornatanárnő több helyszínen is felbukkant a Családi sportnapon, és mindent megtett azért, hogy a résztvevők a lehető legjobban érezzék magukat.
„Fontosnak tartjuk ezt az eseményt, mivel itt lehetőségük van a szülőknek és a gyerekeknek együtt sportolni, játszani, szórakozni, kikapcsolódni a mindennapi rohanásból, monotonitásból. Én is jól éreztem magam, szerencsére az időjárás is velünk tartott. Tetszik az, hogy mindenki szeretné kipróbálni az összes sportot, játékot, amellyel készültünk” – fűzte hozzá.
Érdemes megemlíteni a részvételi oklevelet is, amelynek szintén fontos szerepe volt a sportnapon, ugyanis a szervezők általa is buzdították a résztvevőket arra, hogy minél több tevékenységet kipróbáljanak. A különféle lehetőségek egymás alatt/mellett sorakoztak fel, a műhelyvezetők pedig aláírták az oklevelet a rájuk vonatkozó résznél. A többi gyerekhez hasonlóan számos aláírást gyűjtött be az egyik kisdiák, Szentpéteri Lenke is, akivel a tavalyi sportnapon is találkoztam: „Örömmel és izgalommal vártam a Családi sportnapot, mert jó hangulatú program, és külön öröm, hogy a szülőkkel együtt lehet részt venni rajta a suliban. Járok önvédelmi tanfolyamra, ezért itt is csatlakoztam, és tetszett a Groove is. Sajnálom, hogy néhány tevékenységről lemaradtam, de talán jövőben majd sikerül bepótolni.”
A 9. Családi sportnapot egy flashmob, illetve az elmaradhatatlan családi alagút zárta, a szervezők pedig örömmel nyugtázták, hogy továbbra is él a hagyomány.
A szervezőcsapat a Bartók Béla Elméleti Líceum Facebook-oldala szerint:
Főszervezők: Magyar Petra és Mureșan Noémi;
Műhelyvezetők, szervezők: Baruta Kriszta, Crepelca-Kovács Beatrix, Debreczeni Cintia, Demeter Enikő, Domschy Mercédesz, Erdei Ildikó, Fodor Enikő, Kovács Csilla, Molnos Ildikó, Szabó Csilla, Stan Pál, Szilágyi Boróka, Vigdorovics-Gyuritza Adél, Ferencz Melánia;
Önkéntes diákok: Balázs-Fülöp Vivien, Jakab Rebeka, Horváth Ákos, Király Erik, Mihalca Aida, Mihalca Tudor, Moldovan Alex, Muresan Maya, Szilágy Bence, Szőke Patrik, Varga Teréz, Zabos Noémi;
Fotós: Orosz Sándor.
Ferencz Melánia