Az RMDSZ képviselő-jelöltjei közül többen is kiemelten összpontosítanak a falun élő és gazdálkodó emberek gondjaira. Molnár Zsolt, Temes megyei képviselő a bánsági falvakat járva térképezi fel a gazdák legégetőbb problémáit, különös tekintettel a valamikor földműveléssel foglalkozó idős emeberek gondjaira és tájékoztatást nyújt a mai vállalkozó fiataloknak azokról a lehetőségekről, amelyeknek kihasználásával jobb eredményeket érhetnek el.
Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátorjelöltje kifejtette, hogy a vidéken élők nem részesülnek megfelelő mértékű támogatottságban. Véleménye szerint, sürgősen bővíteni kell a vidéki jövedelemszerzési lehetőségeket, és csökkenteni kell a fölösleges terheket, hiszen ez az egyetlen útja annak, hogy a vidék, főleg a kis települések elnéptelenedését, elöregedését megelőzzük, vagy legalább valamennyire csökkentsük. Elsődleges feladatnak nevezte a birtokviszonyok rendezését és a családi gazdaságok támogatását. “Kezdeményezzük, hogy a kormány 50 ezer euróval és háromévi adómentességgel támogassa a családi vállalkozásokat. Célunk, hogy négy év alatt 2000 új, erdélyi magyar mezőgazdasági vállalkozás jöjjön létre, és ezzel itthonmaradásra bírja a fiatal vállalkozókat is…” “…az európai és hazai vidékfejlesztési támogatásokat is jobban ki kellene használni, hiszen az erdélyi magyar gazdák nem élnek számos lehetőséggel.”
Magyar Lóránd, az RMDSZ képviselőjelöltje, aki több mint tíz éve vidékfejlesztési szakemberként dolgozik kifejtette, hogy a gazdaságok könnyen lehetnének Erdély gazdasági motorjai, de ahhoz előbb több lépcsőben is segíteni kell a gazdákat és azokat a családokat, akik lehetőségeket látnak a mezőgazdaságban. “Az államnak kellene finanszírozni a telekkönyvezést, mert sok földtulajdonos azért nem teszi meg, mert egész egyszerűen nincsen erre anyagi lehetősége ugyanis a földek telekkönyvezése létfontosságú ahhoz, hogy hektár alapú támogatást kaphasson valaki vagy pályázni tudjon a vidékfejlesztési program alapjaiból. Lengyelországban az előcsatlakozási alapokból finanszírozták a magas költségekkel járó telekkönyvezést, mi sajnos nem voltunk ennyire bölcsek Romániában, főleg mert bizonyos érdekköröknek ez nem áll érdekében. Kifejtette, hogy a 30-40 hektáros családi vállalkozásokra gondol, akik számára így lehetőség lenne, hogy becsülettel végezhessék a munkájukat, s ne kelljen a földet hátrahagyva városra költözniük. Ezekkel az intézkedésekkel vissza lehetne adni a vidéken élő emberek becsületét, el lehetne érni, hogy családok éljenek meg az őseiktől örökölt földeket megmunkálva, s ezáltal a mezőgazdaság is fejlett és fejleszthető motorja lenne a gazdaságnak”.
A kis- és középvállalkozások támogatásával is segíteni kell az itthon maradást és munkahelyteremtést – fejtették ki egy lakossági fórumon az RMDSZ Maros megyei képviselői. Vass Levente képviselőjelölt elmondta, a következő négy évre szóló programjában az RMDSZ prioritásként kezeli úgy a kkv-k (kis- és középvállalkozások), mint ahogyan a fiatal vállalkozók és a mezőgazdasági családi vállalkozások támogatását is. “Az erdélyi magyarok egyharmada a szegénység kockázatával él, ezért a minimálbér emelését javasoljuk. Ezt azonban csak akkor lehet megvalósítani, ha közben adókedvezményekkel, áfacsökkentéssel segítjük a kis- és közepes vállalkozásokat. El kell érnünk azt is, hogy a termelés mellett a feldolgozás is helyben valósuljon meg, hogy a fa például ne nyersanyag formájában távozzon Szovátáról, hanem kész bútorként.”