„Amilyen jó menni, ugyanolyan jó jönni is. És minél messzebbre megy az ember, visszafelé jövet annál nagyobb lesz a hazája.
Rockenbauer Pál
A Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceum a 1992-1993-as tanévtől kezdve az Egyház által létrehozott iskolaként működik, kupolája alá gyűjtve a Bánság soknemzetiségű katolikus közösségeinek gyermekeit.
Működése feleleveníti a fényes múltú bánsági katolikus, főleg a piarista szellemű oktatást.
Meggyőződésünkhöz tartozik az, hogy:
* a fiatalokat segíteni kell abban, hogy megérjenek a szabadság felelős használatára. Ehhez tudás is kell, de erkölcsi magatartás is.
* a fiatalokat arra kell ösztönözni, hogy önismeret által kialakítsák magukban az önképzés és az önnevelés igényét.
* a fiatalokat segíteni kell abban, hogy kialakítsák magukban az Isten iránti vágyat és az Egyházon belül, az Isten és az ember szolgálatára való készséget.
Ebben a szellemiségben szerveztük a kirándulást is.
Október 20-ika körül iskolánkból több diákcsoport is Budapesten járt, hála a Rákóczi Szövetség Diákutaztatási Programjának. A cél az október 23-kai ünneségeken való részvétel volt. A mi kis csoportunk, amely az út végére igazi csapattá kovácsolódott, testvériskolánkat látogatta meg: a budapesti Piarista Gimnáziumot.
Fogadtatásunk egyszerű, de nagyszerű volt. Elszállásolás és vacsora után, a Gellért-hegyre, a Citadellára indultunk. A lámpafényben mintha tündérek ösvényén jártunk volna. Bár sok-sok lépcső vezetett felfelé, a látvány a Szent Gellért- és a Szabadság- szobornál elragadó volt. Olyan érzésünk volt mintha a pompás, nyüzsgő város lelkébe láttunk volna. Szállásunkra igyekezvén a Szabadság hídon igazán lelkesnek és gyermekien boldognak éreztük magunkat.
Másnap, reggeli után, testvériskolánkban óralátogatásokon vettünk részt. Élmény volt azt tapasztalni, hogy itt is a piarista örökség: „pietas et litterae” szerint tanítanak: “A jó tanító nem saját tudásának gyümölcseit osztja meg a tanítványaival, hanem megmutatja nekik, hogyan arassák le saját gondolataik gyümölcseit.” (Kahlil Gibran).
Részt vettünk a gimnázium 1956-os ünnepségén, amelynek kulcstémája a piaristák ’56-ban volt. A forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján a piarista szerzetesek, piarista diákok részvételét vizsgáltuk meg: hogy éltek, mit tettek október utolsó napjaiban a VIII. kerület szívében. Megelevenedtek a piarista atyák, a Fizikumban pesti srácok, forradalmárok, olykor ávósok találtak alkalmas helyet, tankok, ágyúk és gépfegyverek tették átélhetővé a hétköznapokban jól ismert helyszínek eseményeit. Az ünnepségen az Énekkar két olyan darabot adott elő, amit Kodály Zoltán 1956-ban a Piarista Gimnázium Vörösmarty Diákkórusának írt. Egyedi, megható és felemelő érzés volt.
Délutáni első látogatásunk a Parlamentben zajlott. Figyelemmel hallgattuk az idegenvezető hölgyet, aki szívvel-lélekkel magyarázott és ismertetett, egyik ámulatból a másikba ejtett minket. Az ország házának látványa ámulatba ejtett mindannyiunkat. A sok-sok lépcsőről elvonta figyelmünket a Szent Korona, az ülésterem, a csillárok, király-szobrok, ablakok, a kézzel csomózott szőnyeg, megannnyi lélegzetelállító látnivaló.
Egy kis késői ebéd alatt a kis csapat egyik részének szívmelengető élményben volt része: találkozhattak a volt osztályfőnökkel, aki pár éve áttelepült Magyarországra. Nagyon örültek egymásnak.
A szomorkás, esős idő ellenére elsétáltunk a Szent István Bazilikába, ahol kicsit lecsendesedtünk és megköszöntük a Fennvalónak ottlétünket.
A kisföldalatti elrepített minket a Hősök terére, sokan most ültek először metrón. Az áztató eső ellenére egészen jó kedvünk volt, körbejártuk a király- és uralkodó-szobrokat és felelevenítettük a hét vezér nevét. Fáradt, zsibbadt lábaink már nehezen bírták volna a hazautat, ezért a Vajdahunyad-várra vetett rövid pillantás után izgalmas trolibuszozással visszatértünk szállásunkra, számba véve a Dohány utcai zsinagógát.
Ennyi élmény után a pihenés igazán édes volt.
Kirándulásunk utolsó napja döcögősen indult, kicsit fáradtan indultunk a Budára. A budai Várbazár lépcsőin keresztül feljutottunk a Várba. Mintha régmúlt időkbe csöppentünk volna, mesebeli séta kezdődött. A szikrázó napsütés és a látvány kárpotolt minket minden eddigi erőfeszítésünkért.
Az igazi meglepetés most következett, mintha csak megbeszéltük volna, találkoztunk a másik kiránduló csoporttal és nagyon jó volt élményeket cserélni. Kirándulásunk egy várbeli kiadós sétával zárult: fotózás a budai várban, az ásatások megtekintése, a Köztársasági elnök rezidenciája, a Mátyás-templom, a Halászbástya, a budai kis utcácskák és a sok-sok turista látványa megannyi élményt nyújtott.
A busz ablakából vágyódó mégis honvággyal teli szívvel néztük a mellettünk elmaradó hidakat, épületeket és embereket. Viszlát Budapest!
Reméljük jövőre együtt újra ugyanitt találkozunk!
„Három idő van: jelen a múltról, jelen a jelenről, jelen a jövőről. A lelkemben ugyanis ez a három ott van, de máshol nem találhatom. Emlékezésünk: jelen a múltról. Szemléletünk: jelen a jelenről. Várakozásunk: jelen a jövőről.” (Szent Ágoston: Vallomások).
Köszönjük mindazoknak, akik lehetővé tették számunkra ezt az utazást!
Bakos Veronika
matematika-fizika tanárnő, a XII. B osztályfőnöke