Megkezdődtek a IX. Hunyad Megyei Magyar Napok
Szeptember 22-én a dévai vár alatti téren, gulyásfőzéssel kezdődtek meg a IX. Hunyad Megyei Magyar Napok, négy magyarországi és három helybeli csapat részvételével. A Vas megyei önkormányzat csapata marharagut, míg az ikerváriak csülkös babgulyást készítettek. A zsombói és egy budapesti testvériskola csapata hazai ízekkel kedveskedett. A csernakersztúri Nisztor család, az RMDSZ Nőszervezetének tagjai és a tantestület Vöröshagyma csapata képviselte a helybelieket. A kézműves sátrak idén is gazdag kínálatot biztosítottak a vásárlóknak. A délutáni műsorra Csatlós Zsófia, RMPSZ-elnök konferálásával került sor, a dévai Szivárvány Népdalkör bukovinai székely katonadalait és a lakodalmast, a Csernakeresztúri Hagyományőrző Egyesület gyermektáncosainak mezőföldi táncai követték, majd a nagyobbakkal együtt, bukovinai székely táncokat mutattak be. A Szent Ferenc Alapítvány Margaréta Néptánccsoportja új produkcióval jelentkezett, fekete-pirosban járták a bluesos hangszerelésben bemutatott szatmári táncokat. A lövétei Kékvirág együttes vajdaszentiványi és jobbágytelki táncokkal lép- tek színpaddra. Mátyás király korát középkori tácokkal elevenítették fel. Ezután következett az öt évvel ezelőtt alapított Barcsay Ákos-díjak átadása. Ezután a szomathelyi Bomba buli zenekar kitűnő hangulatot teremtett, amelyet a Titán zenekar Erdély-szerte egyre népszerűbb számaival fokozott. Ezt követte az est fénypontja, Bródy János fellépése, aki egy gitárral a kezében mesélt életéről, családjáról, emlékeiről. A méltán népszerű előadóval együtt énekelte a közönség a közismert dalokat, de Bródy János újabb szerzeményeiből is többet előadott a koncert során.
Gy. Szabó Béla-kiállítás Vajdahunyadon
A vajdahunyadi képzőművészeti galériában, Fazakas Tibor képzőművész felkérésére az elmúlt hét elején Gy. Szabó Béla teljes életművéből összeállított kiállítás nyílt. Ferenczy Miklós lelkipásztor, a Gy. Szabó Béla-hagyaték őrzője és gondozója, a tárlat megnyitón két nyelven (magyarul és románul) mutatta be a művész életét és gazdag tevékenységét. Beszélt a gyulafehérvári gyermekéveiről, a budapesti műszaki egyetemen töltött diákévekről, a kolozsvári villamossági gépgyárban ledolgozott időszakról, amikor este későn csak lámpafénynél rajzolhatott. A Koldusok és a Liber miserorum metszet-sorozatok megalkotása után, bebarangolta a Balaton, Olaszország és a Balkán napfényes tájait, melyeket pasztelleken, majd 50 fametszetet tartalmazó Liber Vagabundi-sorozatában mutatott be. Pályájának második szakaszában, a fény széles skálán kap helyet a vizeket, partokat, embereket, köveket, lombokat és állatokat ábrázoló metszetein. Közel 14.000 rajzán, 2.000 pasztelljén, 150 olajfestményén, és közel 1.500 fametszetén feltárulnak emberi létünk mozzanatai, erdélyi és a távoli világ szépségei. Mivel Gy. Szabó Béla műveit először mutatják be Vajdahunyadon, a kiállítás kurátora úgy válogatta ki a 41 keretben bemutatott 88 alkotást, hogy legyen köztük pár darab a jól ismert metszet-sorozatokból, de a művész halála után bekeretezett alkotásokból is néhányat, melyek mindenki számára újak. A gazdag művészi hagyatékból a kolozsvári Gy. Szabó Béla-galéria mellett, 8 székely városnak adományozott egy-egy tárlatnyi anyagot. A tárlat-megnyitón a szervező megajándékozta Vajdahunyadot, egy a Bucura-tó előtt álló román pásztort ábrázoló nagy méretű metszettel, amelyet a vajdahunyadi Horia Gherghina képzőművész vett át. A kiállítás a hónap végéig marad Vajdahunyadon, majd októberben Déván kerül bemutatásra.
Lózsádi falunap
A Hunyad Megyei Magyar Napok idén a lózsádi kultúrotthonban kezdődtek. A nyitórendezvényen részt vett Winkler Gyula, EP-képviselő, a magyarországi Vas megye több településének képviselője és a Hargita megyei küldöttség is. A mintegy 200 lakosú fele-fele arányban magyar-román falu, 2020-ban ünnepli 700 éves fennállását. Az RMDSZ Hunyad Megyei Szervezete, a falu megmentésére revitalizációs programot indított, amelynek része volt a rendezvény is. A Hunyad és Vas megye közötti, közel 30 éves testvérmegyei kapcsolat keretében, a nyáron Martinyesdi község – ahová tartozik Lózsád is – testvérközségi kapcsolatba lépett a Vas megyei Ikervárral.
Szeptember 21-én a martinyesdi köségházán közös tanácsülést tartottak, ahol Székely Attila, helyi RMDSZ-tanácsos tolmácsolta a két fél által megfogalmazott, a következő időszakra vonatkozó elképzeléseit. Fehér Ferenc, ikervári polgármester erre példaként hozta fel a Szombathely-Vajdahunyad testvérvá- rosi kapcsolatot.
Adinel Botescu, polgármester méltatta a magyarországi testvérközségi kapcso- latot. Ebbe Lózsád kiemelkedő szerepet vállalt, kitörve elszigeteltségéből, bekapcsolódott a Hunyad megyei magyar életbe, és kapcsolatot teremtett az anyaországgal is. A rendezvényen fellépett a dévai Szivárvány nyugdíjas kórus, a lövétei Kékvirág néptánccsoport és a Csernakeresztúri Hagyományőrző Egyesület.
Templombúcsú Nagyágon
Szeptember 9-én tartották meg Nagyágon az 1777-ben épült, most javítás alatt álló templom búcsúját. A szabadtéri szentmisét Albert Leánder, ferences atya, Marek Bernadin OFM dévai plébános és Tóth János csernakeresztúri plébános celebrálta. A szentmise után a jelenlevők megtekinthették a már nagymértékben felújí- tott templomot, majd az udvaron, a jelenlevők szeretetvendégségen vehettek részt.
Fél évszázada alapították a vajdahunyadi kórházat
Szeptember 16-20. között ünnepelte meg 50 éves fennállását a vajdahunyadi Dr. Alexandru Simionescu városi kórház közössége, a helyi Polgármesteri Hivatal és a Hunyad Megyei Orvosi Kollégium. Az ünnepélyes megnyitón jelen volt Dan Bobouțan polgármester, Ilie Toma PSD-s képviselő, Sorin Vasilescu, a megyei tanács alelnöke, Dorin Bretean alprefektus, Liliana Vaidner, a Megyei Egészségbiztosító elnök-vezérigazgatója, dr. Cecilia Birău, a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, a tudományos dolgozatokat bemutató orvosok a megyéből, és egyetemi tantestületi tagok, Aradról, Brassóból, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Szebenből és Temesvárról. Dan Bobouțan polgármester és Radu Budae menedzser, ismertették kétéves közös munkájuk eredmé- nyeit: a dialízis osztály újraindítása, új CT felszerelése, európai pénzalapok lehívása az épület szigetelésére, és a poliklinika épületének a felújítására, stb. A kórház modern eszközökkel való felszereléséhez olyan sponzorok is hozzájárultak, mint a Déva-Vajdahunyadi Ortodox Püspökség, az Arcelor Mittal vasfeldolgozó. A hosszas felsorolás mellett nem jutott idő arra, hogy az 1667. április 21. óta biztosított állandó orvosi szolgálat történetéről szóljanak néhány szót.
Rövid hírek
* A 25 éves dévai Szent Ferenc Alapítvány és a 10 éves Jobb Velünk a Világ!, valamint a Nem Adom Fel Alapítvány által Budapesten szervezett jótékonysági koncerten résztvevő 500 gyermek szeptember 14-én kísérőikkel meglátogatta az Országháza épületét.
* Szeptember 17-én megnyitotta kapuit a dévai magyar bölcsőde.