Szülői találkozó a Dévai Téglás Gábor Elméleti Líceumban
A Dévai Téglás Gábor Elméleti Liceum Kőműves Kelemenről elnevezett szülői bizottsága úgy döntött, hogy a jövőben minden tanévben megszervezik a szülők bálját. Próbaképpen, az elmúlt hét végén, csak egy szerény sszejövetelt hívtak össze. Kocsis Attila Levente igazgató menyitója után, Borsai Zoltán elnök köszöntötte a szülőtársakat. Meglepetésként hatott Csatlós Zsófia tanítónő, a szülők nevelésben játszott szerepéről tartott előadása. Utána a Szent Ferenc Alapítvány Ciceri Attila, Petőfi ösztöndíjas fiatal által vezetett Margaréta tánccsoport, szatmári táncokat mutatott be az egybegyülteknek. Ez után Fodor Orsolya nyolcadikos diák gyönyörű hegedűjátékával lepte meg a jelenlevőket. Végül a szülők és pedagógusok közötti kötetlen beszélgetés meggyőzte a résztvevőket, hogy még sok hasonló megbeszélésre lesz szükség, egy gyümölcsöző együttműködés megteremtéséhez.
IKE-találkozó Vajdahunyadon
Az elmúlt hét végén került sor Vajdahunyadon arra a találkozóra, ahol többéves kiesés után újraalakulhatott az Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE) Hunyad Megyei Szervezete. A találkozót Zsargó János esperes, és Kovács Szabadi Levente, megyei ifjúsági referens hívta össze. A Déváról, Lupényból, Petrilláról, Petrozsényból, Rákosdról és Vajdahunyadról megjelet 40 fiatal meghallgatta Tussay Szilárd IKE ügyvezető elnök beszámolóját, amelyben ismertette az IKE történetét, felépítését, rendezvényeit. Buzdította a jelenlevőket, hogy vegyenek rész szervezett formában az egyházi életben. Kovács Szabadi Levente felszólította a fiatalokat a szeretet paráncsának a követésére, teljesítésére. Végül újraalakult az IKE Hunyad Megyei Szervezete. Elnöknek a dévai János Zsuzsát, alelnöknek a vajdahunyadi Gergely Izabellát, titkárnak Stelczner Brittát és pénztárosnak Gáspár Barra Áront választották meg. A cselekvési terv kidolgozása egy következő találkozás témája lesz.
Mosolygós karácsony Déván
Kun Gazda Kinga Viola, az RMDSZ Hunyad Megyei- és Dévai Nőszervezetének az elnöke, elmondta, hogy az idén a Nőszervezet kevébbé törekedett önálló rendezvények szervezésére. Inkább társszervezőként vett részt a különböző adventi rendezvényekben. Az unitárius szórványközpont által szervezett hétvégi rendezvényeken, a hölgyek kivették részüket a szeretetvendégségek lebonyolításában. A kézműves tevékenységekben nem csak a munkát vállalták, de biztosították az alapanyagot is. Segítettek a Téglás Gábor Elméleti Líceum által szervezett Adventi koszorú szavalóversenyen. A diákokkal közösen karácsonyfadíszeket készítettek, melyek egy része gazdára is talál a karácsonyi sokadalomban. Mikulásjáráskor a Hauer Erich Diáktanáccsal karöltve csokoládéval leptek meg minden óvodást és iskolást. Besegítettek az RMDSZ által szervezett disznótorba is. Töltöttkáposztát készítettek, illetve tartós élelmiszerekből öszszeállított 45 csomagot osztottak ki. Tevékenységüket anyagilag támogatta a Communitas Alapítvány, a dévai Corvin Könyvkiadó, az RMDSZ Országos Nőszervezete és dévai helyi szervezete is.
Mézeskalácssütés a dévai Baba-Mama Klubban
A dévai Baba-Mama Klub decemberi ülésére Daradics Annamária és Boboc Csilla nagy adag mézeskalács-alapanyaggal érkezett meg. A gyerekek is beálltak tésztát gyúrni, formázni. A frissen sült mézeskalácsot pedig jó étvággyal fogyasztották énekelgetés közben. A mamák nem győzték ígérgetni, hogy otthon is készítenek mézeskalácsot. Felvetődött annak a lehetősége is, hogy a nagymamák példáját követve, együtt süssék meg az otthoni adagokat is.
I. C. Brătianu-ösztöndíjak
Eleonora Carmen Hărău, Vajdahunyad PNL- és parlamenti képviselője két évvel ezelőtt hozta létre az I. C. Brătianu-ösztöndíjakat, hogy támogassa a Temesvári Műszaki Egyetem vajdahunyadi kihelyezett mérnöki karán tanuló olyan diákokokat, akik a komoly tanulás mellett kiveszik részüket a kutatásban is. A most már harmadszor kiosztott, egy évig havi 500 lejt jelentő ösztöndíjat idén Teodora Ungureanu III. éves, Robert Bucevschi IV. éves hallgató, Bogdan Sicoe és Bogdan Taiz mesteri képzésen résztvevők kapták.
Megkezdődött a síszezon
A síszezon a Hunyad megyei hegyekben általában december közepén indul be, és március közepéig/április elejéig tart. Mivel az idén a hóréteg, a hóágyuk segítségével már megközelítette az 50 cm-t, a Sztrázsán és a Páringon már december első hétvégéjén megjelentek a síelők. A Sztrázsán mind az 5 sípálya beindult, a felvonókkal együtt. Csak a Lupényt a Sztrázsával összekötő korszerű libegő beindítása késik. A panziók is készenlétben várták a mintegy 1.000 síelőt. A Páringon is beindult már két sípálya. Voineşti-en és a Vulkáni-hágónál is hamarosan beidul a síszezon. Második héten a Sztrázsán már mind a 10 sípálya működött. Vasárnap az ott felnőtt Baloo mackóról elnevezett új sípályát is felavatták. A felvonóval rendelkező 100 méteres, enyhén lejtős új sípálya alkalmas kezdők és hódeszkázók számára. A síszezon idején 25 oktató tanítja a kezdőket.
Megnyílt a vajdahunyadi korcsolyapálya
December 8-án Vajdahunyadon is megnyílt a műjégpálya. Az idén az Union vendéglő szomszédságában helyezték el a hűtőberendezést. Mind a belépőjegyek ára, mind a korcsolyakölcsönzés fele annyiba (5 lejbe), kerül mint a tavaly. Nyitvatartási idő: hétfőtől csütörtökig 16-22, pénteken 15,30-18,30 és 19-22, szombaton és vasárnap 10-14, 14,30-17,30 és 18-22 óra között. A félórás szünetek a műjég karbantartása érdekében szükségesek.
Bizonytalan a bányászat jövője
Emil Floruţ, a CEH (Hunyed Megyei Energetikai Konszern) vezérigazgatója december 8-án bejelentette, hogy megfelelő reformok alkalmazásával a konszern félév alatt nyereségessé válhat. Déva és a Zsil-völgyi települések távfűtése egész télen biztosítottnak tűnik, mert a szénbányák megemelték 3.500 tonnáról 5.000 tonnára napi termelésüket. Petru Nica, a Muntele szakszervezet elnöke, többször kért magyarázatot a vezérigazgatótól, aki azonban egy hét alatt nem volt hajlandó tárgyalni a szakszervezet vezetőivel. Ezért a bányászok spontán tíltakozást szerveztek a CEH petrozsényi székháza előtt.
Megfontolásra érdemes statisztikai adatok
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint, 1991-ben Hunyad megyében a havi átlag fizetés értéke 9.437 lej volt. A második helyen Gorj megye állt 8.691 lejes átlagfizetéssel, a harmadik hely pedig Galaţi megyét illette meg 8.015 lejes átlagfizetéssel. Ma hihetetlennek tűnik, de akkor Temes megyében 7.723 lej, Kolozs megyében 7.606 lej és Bukarestben 7.584 lej volt az átlag kerest. Az országos átlag 7.460 lej volt. Az rangsor első és az utolsó helyén helyezkedő megyék adatai között 30%-os különbség volt. A nehézipar fokozatos eltűnésével a helyzet nagyon megváltozott. Akkor a lakosság 70%-nak volt állása, most alig haladja meg az 50%-ot. Ma Hunyad megye a 17. helyet foglalja el az országos ranglistán 1.459 lejes átlag keresettel, ami az országos átlag kereset 82,6%-a.
Aranymosó képzés uniós támogatással
Egy uniós projekt biztosít anyagi forrást Ioan Cătălinának, a Bucses községi Stănija falu aranymosójának a letűnőfélben levő mesterség továbbadására. Tucatnyi újságíró kereste fel az utóbbi évtizedben, arra kérve, hogy mutassa meg a világnak, hogyan talál aranyat a falu melletti patakban. Mindig azon siránkozott, hogy nincs akit megtanítson erre a mesterségre. Cătălina geológusok és bányaszakértők segítségével 2006-ban engedélyt kapott az arany keresésére és udvarában való feldolgozására. 2014-december 4-én, nagy közönség gyűlt össze a háza udvarában, egy EU-s projekt beindításának a megünneplésére. Háza mögül átadott egy elég nagy területet a “Casa Căutătorului de Aur” civil szervezetnek, amelyik az önkormányzattal EU-s projektet pályázott meg, amire 170.000 eurót kaptak. Az átadott területen egy 14 személy befogadásra alkalmas panziót építettek aranykereső turisták befogadására. Éjszakánként 50 lejért lehet megszállni, és a panzió a reggelit is biztosítja. Az 5 kiképzett aranymosótól a helybeli fiatalok és a belföldi turisták ingyen megtanulhatják az aranykeresés módszerét. Külföldi érdeklődők tandíjat kell fizessenek. Traian Mărcuş Bucses község polgármestere reméli, hogy tavaszig sikerül egy kis kitermelési területet is kapni a panzió közelében. A vendégeknek biztosítják a térség hagyományos ételeit, a régi bányabejáratok meglátogatását és sportolási lehetőséget.