A Ruszcsuk–Várna vasútvonal első mozdonya 1866-ból Rusze közlekedési múzeumában
BÁZIÁSTÓL ÍGY UTAZTAK TOVÁBB
Báziás, mint láttuk, a Bécs–Pest–Szeged– Temesvár–Báziás vasútvonal végállomása volt. Innen az utasok hajón (többnyire a cs. kir. szab. osztrák gőzhajótársaság – DDSG – hajóival, melynek monopóliuma volt a dunai hajózásban) folytatták útjukat a következő három, már megépült, kapcsolódó vasúti állomásig: Ruszcsukig (ma Rusze), Gyurgyevóig (Giurgiu), vagy Csernavodáig (1860-ig Boğazköy-nek nevezték). Innen újra vonatra szállhattak.
Törökországban akkoriban angol társaságok építették az első vasutakat. Az európai Törökországban a Konstanca (azaz Küstendje, mert akkor Dobrudzsa még Törökország része volt) és Csernavoda közötti vasútvonalat 1860. október 4-én nyitották meg (az angol „Danube and Black Sea Railway Küstendje Harbour Company Limited” – DBSR – részvénytársaság építette és üzemeltette), a Ruszcsuk–Várna vasútvonalat pedig 1866. október 4-én. A még török fennhatóság alatt lévő Havasalföld első vasútvonala 1869. november elsején nyílt meg Bukarest és Giurgiu között. Mindhárom vasútvonal a dunai kikötőket kötötte össze az országok nagyobb városaival, illetve a Fekete-tengerrel.
Konstantinápolyig, a török birodalom fővárosáig, legrövidebb úton a Ruszcsuk–Várna közötti vasútvonalon, majd Várnától hajóval (többnyire az osztrák Lloyd-társaság gőzöseivel) lehetett utazni.
A Ruszcsuk–Várna közötti 224 km hosszú vasútvonalat is angol társaság építette és üzemeltette. A társaságnak a török állam kamatbiztosítást szavatolt. A mozdonyokat, és vasúti kocsikat Brüsszelben gyártotta a Cie. Gle. de Matières de Chemin de Fer. Rusze közlekedési múzeumában megtekinthető az 1866-ban gyártott első mozdony, valamint a ruszei pasa szalonkocsija, mely később Bulgária első cárjáé lett. A kocsi egyik zárt végében a pasa utazott, a másikban a háreme. A kocsi közepén, nyitott térben fagyoskodtak vagy izzadtak a nagy melegben a magasrangú utasok biztonságát őrző katonák.
A Báziáson hajóra szálló, majd Ruszcsuktól, Gyurgyevóból (Giurgiu) vonattal továbbutazó közönség festői tarkasága sok krónikást megihletett. Természetesen, ha koronás fők utaztak, akkor meghatványozódott a kíváncsiság. Ez történt 1869-ben is, amikor Ferenc József, Ausztria császára és Magyarország apostoli királya a Szuezi-csatorna megnyitásának ünnepségeire Egyiptomba ment.
Az uralkodó Pesttől Szegeden és Temesváron át Báziásig az udvari vonattal utazott. Itt kíséretével hajóra szállt, így folytatta útját Ruszcsukig. A Ruszcsuk (Kis-Rusze) nevet később változtatták meg Rusze-ra.
Az uralkodót a Pesti Napló riportere is elkísérte. Naponta küldött beszámoló írásokat. Az újság 1869. november 3-i számában olvashatjuk: „Tegnapelőtt Rustschukban voltunk… Majd a vasúti indóházban voltunk, hol sok elegáns nép leste a Felséget. A vasút egy angol társaság tulajdona, elég szegényesen néz ki, coupéi rozzantak. Mondják, hogy a társaság, melynek a török kormány nagyobb összegekkel adós, midőn a felsőbb parancs jött a Felség és suitéje elszállítása iránt, határozottan kijelenté, hogy ő nem fogja elszállítani, míg a kormány meg nem fizeti a tartozását. A vonakodás eredménye az volt, hogy vagy tízezer frtot kifizettek neki.
A vonat járása elég gyors volt. És mert a kormányzónak meg volt hagyva Konstantinápolyból, hogy a fölség biztos elszállításáról fejével áll jót, minden száz lépésre álltak a vasút hosszában kavaszok, s basi bozukok, kik – felügyelők és őrházak nem létében – őrködtek.
Seitancsikben (Ördöglyuka) megállt a vonat. Ott katona csapatok voltak felállítva, s pompás sátrak alatt igazi török reggelivel fogadtattunk… Egy óra múlva tovább ment a vonat, Pravadyn túl, mely a második s utolsó állomás az egész 30 mfnyi vasúton, mocsáros s hideglelős vidék kezdődik… Mire Várnára ért a vonat, sajnos egészen sötét lőn…”
A november 23-i számban újra olvashatunk az útról. A szerző újabb adatokat szolgáltat a vasúttársaság vonakodását illetően:
„Ő Felsége legközelebbi átutazása alkalmával a suez-canal megnyitására – aligha sejtette, hogy mily veszély fenyegeti t. i. kis híja volt, hogy a Várna–rustschuki vonalról le nem maradt. A dolog magyarázata ez: a porta régóta tartozván a Várna–Rustschuki angol vasúttársulatnak az ígért kamat biztosítással, az élelmes társaság a következő fogáshoz nyúlt, hogy a portát fizetésre kényszerítse. Ő Felsége az osztrák-magyar monarchia közelségével egy átiratot intézett a portához, melyben a skandalummal fenyegeti, hogy ha rögtön nem tesz eleget kötelezettségének, megtagadja a magas vendégnek átszállítását. E fenyegetésre csakugyan rögtön el is küldött a szorongatott porta 5000 font sterlinget Várnába a tartozás törlesztésére, de a társaság azt csak Ő Felsége szállítási díjául fogadta el, követeléseit továbbra is fenntartotta, – azonban az átszállítást teljesítette.”
Elég kalandos volt még a koronás fők utazása is, hát még a halandóké. Sokat változott a helyzet a vasutak továbbépítésével. Minőségi változást hozott a keleti szállításban az 1878-ban megnyitott Temesvár–Orsova vasútvonal, melyet 1879-ben kötöttek össze az akkori magyar-román határ túloldaláról ide érkező Bukarest–Verciorova vasútvonallal, majd a vasútvonalak államosítása, az egységes tarifarendszer bevezetése. De ez már egy más, újabb történet.
(folytatása következik)