Nemsokára összeér a kínai híd
Október 3–5. között Temesvár adott otthont a Hidak a Duna-medencében elnevezésű rangos nemzetközi konferenciának, melyet mindig más Duna-menti országban tartanak. A mostani találkozó a nyolcadik a sorban.
E sorok írója jelen lehetett 1990-ben azon a találkozón, melyet a magyar Pénzügyminisztérium Római-parti üdülőjében tartottak, ahol lelkes szakemberek: mérnökök, a Magyar Közlekedési Múzeum képviselői (az esemény egyik szervezője: Szabó László kurátor volt), a magyar útügy hidászai, utászai, technikatörténészek elhatározták a Duna-hidakat bemutató konferenciák megtartását. Ezt az első találkozót a híd- és útépítések ügyének támogatója, az akkori pénzügyminiszter védnöksége alatt tartották. Az ötletet és a konferenciaszervezés feladatát utóbb felkarolta a Budapesti Műszaki Egyetem. Ettől fogva a hidász-szakma e nagyszabású eseménye összefonódott dr. Iványi Miklós professzor (1986-1999 között az Acélszerkezetek Tanszék vezetője volt a Budapesti Műszaki Egyetemen) nevével, aki kezdeményezője, majd lelkes és tapasztalt szervezője lett e találkozóknak. Több ízben a konferencia elnöke címet is betöltötte. Itt említem meg, hogy 2001-től Iványi professzor a Temesvári Műszaki Egyetem tiszteletbeli doktora. Felhívására, az első szervezőbizottsági ülésre német, osztrák, szlovák, magyar, szerb és román egyetemek képviselői jöttek el. Szakmai szervezetet hoztak létre, mely elhatározta, hogy háromévenként konferenciát szervez fórumot biztosítva azoknak a szakembereknek, akik a Duna hídjaival kapcsolatban vannak.
Az első konferenciát 1992-ben szervezték a Budapest hajón, mely Bécsből indulva, Pozsony érintésével ért Budapestre. A találkozó második házigazdája Bukarest volt (1995), majd Regensburg (1998), Pozsony (2001), Újvidék (2004), Budapest (2007), Szófia (2010) következett. Az újvidéki konferencián már nemcsak Európa második folyamát átívelő hidakkal foglalkoztak, hanem a rendezvényen kitértek a Duna-medence folyóinak hídjaira is.
Az idén városunk látta vendégül a jeles szakembergárdát. A program múlt csütörtök este kezdődött egy fogadással, melyet a volt vármegyeháza (szocializmuskori átkeresztelése után Barokk Palota) dísztermében (átkeresztelve: Barokk Terem) tartottak.
A konferencia munkálatai múlt pénteken reggel, a Műszaki Egyetem Rektorátusának (volt Lloyd-palota) dísztermében kezdődtek. Radu Băncilă professzor (a Temesvári Műszaki Egyetem Építéstudományi Karának volt dékánja), Nikola Hajdin akadémikus (a Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia elnöke), Fülöp Attila (Iványi Miklós professzor emeritus betegség miatt nem lehetett jelen) a Pécsi Egyetem adjunktusa, Dan Daniel, a Műszaki Egyetem prorektora, a konferencia házigazdája, valamint Edward Petzek a szervezők nevében üdvözölték a résztvevőket. A Temesváron megtartott, immár nyolcadik nemzetközi Duna-hidak konferencia fő témája: A hídtervezés- és építés új irányai, nagy- és közepes nyílású hidak hatékony megoldásai.
A magasszintű előadásokon hallhattunk a nagy hidak tervezéséről, az új szabványokról, a nemrég átadott Vidin és Calafat közötti új közúti-vasúti hídról, a Szerbiában épült és jelenleg épülő Duna-hidakról, a Magyarországon az utóbbi tíz év alatt megvalósított új Duna-hidakról, anyaghatékony acél-vasbeton kompozit hidakról, a szegecselt hidak állapotmeghatározásáról, a nagyminőségű acélok hídépítéseknél való felhasználásáról, a Szlovákiában építendő legnagyobb nyílású kétpályás vasúti híd tervezéséről.
Múlt szombaton a résztvevők szakmai kirándulást tettek Szerbiába, ahol a belgrádi és újvidéki nagy hidakat látogatták meg. A szakmai látogatásokat a szerb kollégák szervezték. Először az újvidéki lebombázott híd helyén épülő két hatalmas acélív építőtelepét látogatták meg, majd a Belgrád–Újvidék közötti autópálya impozáns hídját a szerémségi Béska (Beška) mellett. Itt a már meglévő kétpályás híd mellé építettek egy szintén kétpályás, új, hatalmas Duna-hidat. Külön élmény volt a belgrádi, a Száván átívelő hárfahíd megtekintése, melynek égbenyúló pilonja hamarosan a szerb főváros egyik szimbólumává fog válni. Ezen a gyönyörű mérnöki alkotáson az utolsó simításokat végzik. A következő állomás a Belgrád melletti Zimonynál épülő Borcsa-híd építőtelepe volt. E nagy műtárgy az épülő Belgrád–Nagybecskerek autópálya egyik ékessége. A kifolyási oldal kétpályás hídja nemsokára összeér, mellette már épül a testvére a következő két útpálya részére. A hidat „kínai hídnak” is nevezik, mert építését egy kínai vállalat végzi 350 emberrel. Furcsa volt látni a kínai feliratokat.
A temesvári konferencia fő szervezője, lelkes mindenese Radu Băncilă professzor, a Duna-hidak szakmai szervezetének tagja. Elsősorban neki köszönhető, hogy városunkban tartották e rangos rendezvényt. Băncilă professzor, aki nemcsak nemzetközi szaktenkintély, olyan nagyműveltségű személyiség, akihez hasonlót manapság ritkán találni, a résztvevőknek betekintést nyújtott a város és vidéke történetébe is. A konferenciateremben a Bánság történetét-, technika- és építéstörténetét bemutató könyvekből készített kis kiállítást. A szervezésben Edward Petzek volt megbízható társa, támasza.
Az előadásokat, az előző konferenciák hagyományához híven, vaskos kötetben jelentették meg, melyet Edward Petzek tervezőmérnök, a Temesvári Műszaki Egyetem vendégtanára és Radu Băncilă professzor szerkesztettek.
A sikeres rendezvény nagyban hozzájárult városunk konferenciavárossá válásához.