Két fontos győzelem
Temesvári ACS Poli – FC Voluntari 1-0 (1-0)
A klubok érdekeit figyelmen kívül hagyó országos szakszövetség felelőtlen tevékenysége miatt idén az idényzárásra karácsony előtt két nappal kerül sor, a csapatok pedig a focizásra alkalmatlan pályák miatt hetente 2-2 meccset kénytelenek játszani. Többek között a Temesvári ACS Polira is rendkívül nehéz idényzárás előtti időszak várt, illetve vár, az idei utolsó hat mérkőzése közül ugyanis ötöt idegenbe terveztek. Ionuț Popa edző tanítványai két idegenbeli meccs után saját pályán idén utoljára pénteken, december 9-én szerepeltek, ahol 1-0 (1-0) arányban legyőzték az FC Voluntarit. A siker kiváló teljesítménynek minősíthető, mert az jó játékoskerettel rendelkező Ilfov-megyei klub erős ellenfélnek bizonyult, amely az egymás elleni legutóbbi két mérkőzésen idén május 25-én 5-0, szeptember 10-én pedig 4-1 arányban múlta felül lila-fehér vetélytársát. Az ACS Poli megérdemelten győzött mert többet kezdeményezett, gyorsabban és lelkesebben futballozott. A három pont sorsát eldöntő gólt a 37. percben tizenegyesből a mezőny egyik legjobb játékosa, Domán szerezte, akit a büntetőterületen belül Căpățină szabálytalanul szerelt. Az ACS Poli feladatát megkönnyebbítette, hogy Marian Balaci játékvezető a 45+2. percben a durva Cernatot kiállította. Az 51. percben szögletrúgás után Seroni szabályosnak tűnő gólt fejelt, amit azonban a bíró nem érvényesített. A 70. percben Doman lövése a kapufán csattant.
CS Afumați – ACS Poli 0-3 (0-1).
A Béga-parti város együttese kedden ugyancsak egy Ilfov megyei csapattal, a II. ligás CS Afumați-cal játszott. A Románia Kupa nyolcaddöntőjében idegenben sorra került találkozó az ACS Poli háromgólos győzelmével fejeződött be, amely góljait Drăghici a 4., Vădrariu a 75. és Llorente a 90. percben szerezte. Megjegyezzük, hogy a negyeddöntőbe került vendégcsapat a 43. perctől tíz emberrel játszott, mert Florin Mazilu szatmárnémeti játékvezető a kétszer sárga lappal figyelmeztetett Arteant kiállította.
ALPESI SÍZÉS
Miklós Edit legjobb idénykezdése
Miklós Edit és csapata nagyon elégedett a kanadai Lake Louiseban rendezett Világkupa versenyben elért eredményeivel, az alpesi síző pályafutása során ugyanis még soha nem kezdte ilyen jól az új idényt. Miklós Edit a háromnapos viadal első napján lesiklásban tizedik volt, majd másnap ugyanebben a szakágban harmadik helyezettként dobogóra állhatott. A harmadik nap szuper-óriásműlesiklásban a tizenharmadik lett, azaz mindhárom nap pontszerző helyen végzett. A Lake Louiseból elutazása előtt jelezte, hogy a szuper-óriásműlesiklása is jól sikerült, 54-es rajtszámmal lett tizenharmadik, ami ebben a szakágban pályafutása legjobb teljesítménye. A versenyző szerencséjére a pálya nem romlott sokat! A tizedik hely a legjobb VK-rajtja volt, a harmadik hely pedig azt jelentette, hogy karrierje során másodszor állhatott dobogóra Világkupa-versenyen, ez először 2015 januárjában, St. Moritzban sikerült neki.
A változás ideje
Reformprogram az atlétika fertőzött múltjának leszámolására
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) a monacói közgyűlésén elfogadta nagyszabású reformprogramját. “Ez egy nagyon fontos pillanat sportágunk történetében” – jelentette ki Sebastian Coe, az IAAF elnöke, miután a küldöttek óriási többséggel – 182 igen és 10 nem szavazat mellett – jóváhagyták a változásokat. A brit sportvezető a voksolás előtt úgy fogalmazott: a szövetség bevételi forrásait és partneri kapcsolatait közvetlenül fenyegeti, ha nem cselekszenek azonnal és határozottan.
Az IAAF várakozása szerint a “Time for Change” (“Változás ideje”) elnevezésű reformcsomag segít leszámolni a sportág fertőzött múltjával, elősegíti a független doppingellenes és fegyelmi rendszer létrehozását, valamint nagyobb beleszólást biztosít a sportolóknak a szervezet irányításába, és javítja a nemek egyensúlyát. A program az eddiginél jelentősebb jogkört biztosít az IAAF végrehajtó testülete számára, és segítséget jelent a csalás és a hatalommal való visszaélés megakadályozásában, a nagyobb átláthatóság megteremtésében.
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tavalyi vizsgálata megállapította, hogy jelentős volt a korrupció beágyazottsága, amíg a szenegáli Lamine Diack vezette az IAAF-et. Sebastian Coe úgy fogalmazott: elődje túlságos sok hatalmat összpontosított túl kevés kézben.
A nemzetközi szövetséget tavaly augusztusig irányító Lamine Diack ellen jelenleg is nyomoznak a francia hatóságok. A gyanú szerint a 82 éves szenegáli sportvezető megvesztegette Gabrielle Dolle-t, az IAAF korábbi doppingellenes igazgatóját, hogy késleltetve számoljon be az orosz sportolók doppingvétségeiről. Lamine Diack másfél millió eurót kért az orosz atlétikai szövetségtől 2012-ben. Több más IAAF-funkcionárius – köztük a Lamine Diack fia – állítólag egymillió eurót fogadott el az oroszoktól azért, hogy atlétáik doppingügyei ne kerüljenek nyilvánosságra.