LABDARÚGÁS
Az ACS Poli téli edzőtáborban készül az új idényre
A Labdarúgó I. Liga kilencedik helyén álló Temesvári ACS Poli a brassó pojánai téli edzőtáborban készül a február 3-án kezdődő tavaszi idény legfontosabb feladatának megvalósítására, az elsőosztályú bajnokságban maradásra. A Ionuț Popa edző által irányított együttes idei első találkozójára január 4-én került sor. A lila-fehér gárda 5-én és 6-án az év eleji kötelező orvosi vizsgálat elvégzése után saját pályáján edzéseket tartott, majd 8-án az edzőtáborba utazott, ahol 18-ig igyekszik minél jobb erőnlétbe kerülni. A csapat összjátékában, illetve tagjainak technikai-taktika tudásában mutatkozó hibák kiküszöböléséért hasznos formaellenőrző mérkőzéseket játszanak. Többek között idegen pályán január 24-én a szerb I. ligás Vozdováci FK, 27-én a magyar II. ligás Kisvárdai FC és 30-án az Arad megyei III. ligás Borossebesi Național, saját közönség előtt pedig január 25-én a II. ligás Ripensia lesz az ellenfél.
A csapatban megtörténtek az első változások. A klubbal közös megegyezés alapján szerződést bontott Csurjurics, Abraw, Crețu és Bianconi. Az együttesbe visszatért a III. ligás Resicabányai CSM Școlarnak kölcsönadott Velcota középpályás és az őszi idényben Azerbajdzsánban szerepelt Popovici csatár.
Az edzőtáborba utazott játékoskeret tagjai – kapusok: Curileac, Smaranda és Contra; hátvédek: Haruț, Străuț, Bocșan, Melinte, Șeroni, Neagu, Cânu, Cochintu és Morariu; középpályások: Vașvari, Artean, Doman, Croitoru, Ciucur, Zaluschi, Bîrnoi, Oprea, Zoran Radu és Ntombela Khanya; csatárok: Drăghici, Popovici és Velcotă.
XIII. Férfi Kézilabda Európa-bajnokság
Horvátországban pénteken, január 12-én megkezdődik a döntő torna
A XIII. Férfi Kézilabda Európa-bajnokság csoportjainak zágrábi sorsolása szerint a Horvátországban január 12. és 28. között sorra kerülő döntő tornán Magyarország D-csoportba került válogatottja Dánia (13-án), Spanyolország (15-én) és Csehország (17-én) együttesével játszik. Az már a sorsoláshoz kijelölt erőcsoportokba tartozó csapa- tok neveinek kalapokba helyezése előtt biztossá vált, hogy a házigazda horvátok az A-csoportba kerülnek, de ezután a többi há- rom csoporthoz is rendelhettek egy-egy országot, így kerültek a magyarok a D-csoportba, amelynek mérkőzéseit Varasdon játsszák. Nyilván azzal számolnak a rendezők, hogy sok magyar szurkoló érkezik a magyar-horvát határtól negyven kilométerre fekvő városba. Miután a világbajnoki ezüstérmes norvégok a B-jelű négyesbe, a VB-harmadik szlovénok pedig a C-be kerültek besorolásra, így Magyarország válogatottja velük sem kerülhetett össze a cso- portban, akárcsak az azonos erőcsoportba tartozó osztrákokkal és izlandiakkal. A sorsoláson a magyar válogatott irányítását ta- valy július 1-jén átvevő Ljubomir Vranjes szövetségi kapitány tanítványai a harmadik kalapból Csehországot kapták ellenfélnek, majd az elsőből a legutóbb ezüstérmes spa- nyolokat, végül a másodikból az olimpiai bajnok dánokat. A magyar kézilabdázók tavaly az esélyesebb dánokkal háromszor ta- lálkoztak, akik ellen egy-egy győzelmet, döntetlent és vereséget könyveltek el. Az elmúlt héten Jönköpingben játszott Svédország – Magyarország formaellenőrző mérkőzés 29-29 arányú döntetlen eredménnyel fejeződött be.
Az EB horvátországi döntő tornáját 2018. január 12. és 28. között rendezik meg. A négy, egyenként négycsapatos csoportból az első három helyezett jut a középdöntőbe. A csoportmeccseket négy városban, Splitben, Porecben, Zágrábban és Varasdon játsszák, a középdöntőknek Zágráb és Varasd, az elődöntőknek pedig Zágráb ad ott- hont. A csoportokba a következő országok válogatottjai tartoznak:
A-csoport (Split): Horvátország, Svéd- ország, Szerbia, Izland.
B-csoport (Porec): Franciaország, Fehéroroszország, Norvégia, Ausztria.
C-csoport (Zágráb): Németország, Macedónia, Montenegró, Szlovénia.
D-csoport (Varasd): Spanyolország, Dánia, Csehország, Magyarország.
A döntő torna első napján, vagyis január 12-én a Svédország – Izland és a Horvátország – Szerbia mérkőzést játsszák.
Lehetséges pályázók a 2026-os XXV. Téli Olimpiai Játékokra
A közelmúlt kudarcai ellenére Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke erős pályázatokat vár a 2026-os XXV. Téli Olimpiai Játékokra. “Jelenleg is egy sor érdeklődővel állunk kapcsolatban három kontinensről” – nyilatkozta a napokban a német sportdiplo- mata. Az elmúlt hónapokban Graubündenben és Münchenben is népszavazáson utasították el a polgárok, hogy a régió – Innsbruck, St. Moritz és a bajor főváros – kandidáljon a 2026-os téli olimpiára. Thomas Bach ugyanakkor rámutatott: a megváltozott körül- mények között nem a minél több jelentkező, hanem csak a legjobb pályázó megtalálása a cél. “Az új eljárás sokkal rugalmasabb és több lehetőséget kínál arra, hogy a poten- ciális jelentkezők közül valóban csak a legerősebbek kerüljenek oda, hogy végül tényleg pályáznak” – mondta a NOB elnöke. A mostani, informális szakaszban a svéd főváros, Stockholm, az 1988-as kanadai házigazda, Calgary, valamint a svájci Sion tűnik lehetséges pályázónak, de elképzelhető, hogy egyesült államokbeli helyszín is beszáll a versenybe, valamint Kazahsztán, Törökország és Japán is érdeklődését fejezte ki. A jelentkezés határideje idén március vége, a 2026-as téli olimpia helyszínét 2019 szeptemberében, Milánóban jelölik ki. Idén februárban a dél-koreai Phjongcshang, 2022-ben pedig Peking lesz a házigazda.
ÖKÖLVÍVÁS
Februárban lép utoljára szorítóba a 49 éves élő legenda
Február 8-án vívja pályafutása utolsó mérkőzését Roy Jones Jr., a korábban több súlycsoportban is világbajnoki címig jutó élő legenda. A január 16-án a 49. születésnapját ünneplő amerikai klasszis szülővárosában és egyben lakhelyén, a floridai Pensacolában húz kesztyűt egy 10 menetesre tervezett cirkálósúlyú mérkőzésen. Ellenfeléről még nincsen hivatalos információ, azonban az Egyesült Államokból érkezett hírek szerint a volt sztár vélhetően a vegyes rekorddal rendelkező, 1987. március 18-án született amerikai Scott Cujo Sigmonnal méri össze erejét. Az 1969-ben született Roy Jones Jr. világbajnok címei: 1993 – 1994: az IBF középsúlyú világbajnoka; 1994 – 1996 : az IBF nagyközépsúlyú világbajnoka; 1996: a WBC kisnehézsúlyú bajnoka; 1998: a WBA kisnehézsúlyú bajnoka; 1999: az IBF kisnehézsúlyú bajnoka. Összesített eredményei – amatőrként: 135 győzelem és 10 vereség; profiként: 43 győzelem és 1 vereség.
MÉRKŐZÉSEK, ESEMÉNYEK
* A kínai Sencsenben rendezett keménypályás női WTA-tenisztorna (a díjak össz- értéke: 750.000 dollár) kettős román sikerrel fejeződött be. Egyesben a világrangsor élén álló Simona Halep 2015 után másodszor hódította el a trófeát, aki a döntőben 6-1, 2-6, 6-0 arányban diadalmaskodott a címvédő cseh Katerina Siniakova ellen. Az elő- döntőben Simona Halep ellenfele a negyeddöntőben a magyar Babos Tímeát búcsúztató (7-5, 7-5) román Irina Begu volt, aki ellen 6-1, 6-4 arányban nyert. Párosban is román siker született, miután a döntőben a Simona Halep, Irina Begu kettős 1-6, 6-1, 10-8 arányban legyőzte a cseh Katerina Siniakova, Barbora Krejcsikova duót.
* A teniszezők ausztráliai Perthben lebonyolított nem hivatalos vegyescsapat világbajnokságának, a Hopman Kupának az első helyét a torna történetében harmadszor Svájc együttese (Roger Federer, Belinda Bencic) foglalta el, amely a döntő mérkőzésen 2-1-es összesített eredménnyel diadalmaskodott Németország gárdája (Alexander Zverev, Angelique Kerber) felett.
* A várakozásnak megfelelően a lengyel Kamil Stoch győzött összetettben a 66. síugró Négysáncversenyen. A viadal lengyel címvédője idén első lett a két németországi helyszínen, Oberstdorfban és Garmisch-Partenkirchenben, majd a legjobbnak bizonyult az ausztriai Innsbruckban és Bischofshofenben is. Mostanáig egyedüliként a német Sven Hannavaldnak sikerült hasonló bravúr a 2002-es idényben. A címét legutóbb az osztrák Gregor Schlierenzauer tudta megvédeni, aki 2012-ben és 2013-ban is megnyerte a sorozatot.
* A 2018. évi Férfi Kézilabda Kárpátok Kupáját Románia válogatottja hódította el, amely a Călărașion sorra került torna elődöntőjében Bahrein válogatottját 29-20, a döntőben pedig Portugália együttesét 26-23 arányban múlta felül.