Női kosárlabda
Kialakult a magyar-román rendezésű EB döntő tornájának a mezőnye
A selejtezők végeztével kialakult a jövő évi, magyar-román rendezésű női kosárlabda Európa-bajnokság döntő tornájának a mezőnye. A két házigazda automatikusan került a 20 csapat közé, Spanyolország, Franciaország, Törökország, Szerbia, Fehéroroszország és Csehország azért hagyhatta ki a kvalifikációt, mert részt vesz a szeptemberben és októberben sorra kerülő világbajnokság isztambuli döntő tornáján. A görögök pedig tavaly nyáron, a selejtező első fordulójának megnyerésével biztosították a helyüket.
Az idei selejtezőből Horvátország, Lettország, Litvánia, Montenegró, Oroszország és Szlovákia csoportgyőztesként, Lengyelország, Svédország, Ukrajna, Nagy-Britannia és Olaszország pedig legjobb csoportmásodikként harcolta ki a részvételt. Az EB-re – melynek szlogenje “Játék szívből” (Play with heart) – 2015. június 11. és 28. között kerül sor. Magyarország 1950, 1964, 1983 és 1997 után ötödik alkalommal rendezhet női Európa-bajnokságot, Románia pedig 1966 után másodszor lesz házigazda.
A döntő torna teljes mezőnye: Magyarország (rendező), Románia (rendező), Spanyolország, Franciaország, Törökország, Szerbia, Fehéroroszország, Csehország, Görögország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Montenegró, Oroszország, Szlovákia, Lengyelország, Svédország, Ukrajna, Nagy-Britannia és Olaszország.
Az EB menetrendje – első forduló (4 csoport, 20 csapat): 2015. június 11-15., Sopron, Szombathely, Arad, Temesvár. Második forduló (16 csapat, 2 helyszín): 2015. június 17-22., Debrecen, Győr. Döntő szakasz (negyeddöntők, elődöntők, helyosztó mérkőzések): 2015. június 24-28., Budapest.
Kerékpározás
Először indul kínai sportoló Franciaország körversenyén
Csi Cseng személyében először indul kínai kerékpáros Franciaország Nemzetközi Profi Körversenyén, a Tour de France-on. A 26 éves bringást csapata, a Giant-Shimano nevezte a július 5-én, az angliai Leedsből rajtoló viadalra. Csi Cseng ugyancsak az első kínai volt, aki háromhetes körversenyen rajthoz állt, amikor a 2012-es Vuelta a Espanán szerepelt.
Joaquim Rodriguez eredeti tervét megváltoztatva mégis indul a július 5. és 27. között sorra kerülő francia kerékpáros körversenyen. A Katyusa spanyol versenyzője ebben az idényben a Giro d’Italiára és a Vuelta a Espanyára összpontosított volna, ám mivel a májusi olaszországi viadalt sérülés miatt feladta, mégis nekivág a Tour de France-nak.
“Egy vagy több szakaszt szeretnék nyerni, de a végső győzelemre nem tartom magam esélyesnek” – mondta Rodriguez, aki mindhárom nagy nemzetközi körversenyen volt már dobogós, illetve ezeken kilencszer végzett a legjobb tízben, de nyerni még nem tudott.
Szívpanaszai miatt sokat hagyott ki, ezért nem indul a július 5-én rajtoló Tour de France-on Robert Gesink holland kerékpáros. A Vuelta a Espanán kétszer hatodik (2009, 2012), a tavalyi Touron 26. sportolónál május elején diagnosztizáltak rendellenességet.
Robert Gesink egyeztetett csapata, a Belkin vezetőivel, és úgy döntöttek, idén nem nevezik a francia körversenyre.
A 28 esztendős kerekes ebben az évben az ománi körversenyen ötödik, az ausztrálon hatodik volt összetettben, tavaly megnyerte a Québeci Grand Prixt, 2012-ben pedig a kaliforniai körversenyen győzött.
Nem indul a július 5-én kezdődő Tour de France-on Ryder Hesjedal kanadai kerékpáros sem, hanem inkább az augusztus 23-án rajtoló Vuelta a Espanára összpontosít.
A Garmin-Sharp nevű csapat 33 esztendős tagja – aki 2012-ben megnyerte a Giro d’Italiát – a Touron eddig csak egyszer, még 2010-ben szerepelt jól, akkor hatodik lett, de azóta csalódások érték. Most indult májusban az olasz körversenyen, és kilencedik lett.
A XX. Labdarúgó Világbajnokság döntő tornája
Brazília, 2014. június 12 – július 13.
A csoportvetélkedő utolsó találkozói
Algéria először került a nyolcaddöntőbe, amelyben elbúcsúzott a VB-től
G-csoport
Portugália – Ghána 2-1 (1-0). Bár a portugál futballválogatott legyőzte Ghánát, mégis az afrikai csapattal együtt elbúcsúzott a VB-től. A portugálok a 31. percben Boye öngóljával szereztek vezetést, majd a fordulást követően Gyan az 57. percben egyenlített. A ghánaiaknak lehetőségük volt, hogy a maguk javára fordítsák az eredményt, mégis a portugálok szerezték meg a győzelmet, Cristiano Ronaldo ugyanis a 80. percben kihasznált egy kapushibát.
Németország – USA 1-0 (0-0). Joachim Löw és Jürgen Klinsmann kezet ráztak, megveregették egymás vállát és mosolyogtak a Németország – Egyesült Államok mérkőzés után. A két szövetségi kapitánynak minden oka megvolt az örömre, hiszen mindkét válogatott bejutott a VB legjobb 16 csapata közé. A találkozót Thomas Müller 55. percben lőtt góljával a németek nyerték, de a vereség ellenére az amerikaiak is bekerültek a nyolcaddöntőbe.
1. Németország 3 2 1 0 7-2 7
2. USA 3 1 1 1 4-4 4
3. Portugália 3 1 1 1 4-7 4
4. Ghána 3 0 1 2 4-6 1
H-csoport
Belgium – Koreai Köztársaság 1-0 (0-0). A belga válogatott százszázalékos teljesítménnyel jutott a nyolcaddöntőbe, mivel az utolsó fordulóban legyőzte a dél-koreai csapatot, amely így nyeretlenül búcsúzott a VB-től. A belgák Defour 45. percbeli kiállítása miatt egy félidőt emberhátrányban játszottak, ennek ellenére Vertonghen 78. percben szerzett góljával begyűjtötték a három pontot.
Algéria – Oroszország 1-1 (0-1). Az algériai válogatott 1-1-es döntetlent ért el az orosz csapat ellen, így története során először került az egyenes kieséses szakaszba. Az európai együttes már a 6. percben vezetést szerzett Kokorin révén, az afrikaiak aztán a 60. percben Szlimani fejesgóljával egyenlítettek, ezzel kiharcolva a továbbjutást, míg a következő VB-nek otthont adó Oroszország a Szovjetunió felbomlása óta így továbbra sem “élte túl” a csoportvetélkedőt.
1. Belgium 3 3 0 0 4-1 9
2. Algéria 3 1 1 1 6-5 4
3. Oroszország 3 0 2 1 2-3 2
4. Koreai Közt. 3 0 1 2 3-6 1
Nyolcaddöntő
Komoly meglepetés nélküli találkozók
Brazília – Chile 1-1 (1-1, 1-1, 1-1), hosszabbítás és tizenegyesek (3-2) után. A brazil válogatott a 2×15 perces hosszabbítás utáni 1-1-es döntetlent követően, a tizenegyes párbajban 3-2-re legyőzte Chile csapatát. David Luiz a hazaiaknak szerzett vezetést a 18. percben, aztán Sanchez a 32. percben egyenlített. Mivel újabb gól nem született, a 11-esek döntöttek, ami végül a házigazdáknak kedvezett. A brazil focisták három (David Luiz, Marcelo, Neymar), a chileiek két (Aranguiz, Diaz) tizenegyest értékesítettek, miközben Willian és Hulk, illetve Pinilla, Sanchez és Para nem talált a hálóba.
Kolumbia – Uruguay 2-0 (1-0). A kolumbiai válogatott kétgólos megérdemelt győzelmet aratott a négy éve negyedik Uruguay csapata felett. A továbbra is százszázalékos kolumbiaiaknál James Rodriguez duplázott: előbb a 28. percben egy bombagóllal szerzett vezetést együttesének, majd az 50. percben állította be a végeredményt. Az AS Monaco játékosa immár öt találatnál tartott a döntő tornán, ezzel pedig a góllövőlista élére ugrott.
Hollandia – Mexikó 2-1 (0-0). A gól nélküli első félidő végén Robbent buktatta két mexikói védő, de a játékvezető nem ítélt 11-est. A második félidő elején, a mexikóiak a 48. percben szereztek vezetést Giovani Dos Santos távoli lövésével. A hollandok ezt követően nagyobb sebességre kapcsoltak és a 88. percben Sneijder bombájával egyenlítettek, a 94. percben pedig a csereként előbb gólpasszt jegyző Huntelaar tizenegyes büntetőjével megszerezték a győzelmet jelentő gólt.
Costa Rica – Görögország 1-1 (0-0, 1-1, 1-1), hosszabbítás és tizenegyesek (5-3) után. A közép-amerikai együttes az 52. percben Bryan Ruiz góljával szerzett vezetést, nem sokkal később azonban Oscar Duarte kiállítása miatt emberhátrányba került. A görögök csodával határos módon a 90+1. percben Szokratisz Papasztatopulosz góljával egyenlítettek. A hosszabbításban nem változott az eredmény, így jöhetett a tizenegyes párbaj, amit Costa Rica nyert 5-3 arányban. A tizenegyesek során egyetlen játékos hibázott, mégpedig Gekasz, így Costa Rica jutott tovább. Tizenegyest Borges, Ruiz, Gonzales, Campbell és Umema, illetve Mitroglu, Hisztoduló és Holebasz értékesített.
Németország – Algéria 2-1 (0-0, 0-0, 1-0), hosszabbítás után. A négy évvel ezelőtt bronzérmes német válogatott hosszabbítás után legyőzte az algériai csapatot, és sorozatban negyedszer jutott be VB-n a legjobb nyolc helyezett közé, ami korábban még egyetlen együttesnek sem sikerült. A rendes játékidő a sok helyzet ellenére nem hozott gólt, majd a hosszabbítás második percében Schürrle (92. p) szerzett vezetést a németeknek, a lefújás előtti pillanatokban pedig még két gól esett, előbb Özil (120. p) növelte az előnyt, majd Dzsabu (120+1. p) szépített az eredményen.
Franciaország – Nigéria 2-0 (0-0). A két együttes küzdelmes mérkőzést vívott egymással, összességében azonban az európai csapat volt valamivel veszélyesebb. Paul Pogba a 79. percben fejesgóllal szerzett vezetést a francia gárdának, Nigéria sorsát pedig Joseph Yobo 91. percben esett öngólja pecsételte meg.
Argentína – Svájc 1-0 (0-0, 0-0, 0-0), hosszabbítás után. A találkozó rendes játékidejében nem született gól, és sokáig úgy tünt, hogy a hosszabbítás sem hoz döntést. Azonban egy svájci labdavesztés után a 118. percben Messi indult meg a svájci térfél közepén, két csel után a 16-os jobb oldalán felfutó Di Maria elé passzolt, aki a jobb alsó sarokba lőtt (1-0).
Belgium – USA 2-1 (0-0, 0-0, 2-0), hoszszabbítás után. Az európai együttes hiába játszott hatalmas fölényben, Tim Howard amerikai kapus bravúrjai miatt gól nélküli döntetlennel zárult a rendes játékidő, de aztán a hosszabbításban előbb Kevin De Bruyne talált a kapuba a 93. percben, majd a 105. percben a csereként beálló Lukaku is eredményes volt, Green (107. p) pedig már csak szépíteni tudott az eredményen. A belgák 1986 óta először kerültek a legjobb nyolc közé.
A negyeddöntő műsora
Július 4., péntek, 19.00 óra: Franciaország – Németország.
Július 4., péntek, 23.00 óra: Brazília – Kolumbia.
Július 5., szombat, 19.00 óra: Argentína – Belgium.
Július 5., szombat, 23.00 óra: Hollandia – Costa Rica.
Az elődöntő mérkőzéseket kedden, július 8-án, illetve szerdán, július 9-én 23.00 órakor játsszák. A 3. helyért kiírt meccsre július 12-én, szombaton 23.00 órakor, a VB döntő mérkőzésére pedig július 13-án, vasárnap, 22.00 órakor kerül sor.